Reklama

Autoprezentacja – definicja i zasady sztuki przedstawiania siebie

Autoprezentacja w pracy to bardzo ważna umiejętność, która może ułatwić Ci przyszłe życie zawodowe. Znajomość zasad prezentacji o sobie jest wsparciem w prowadzeniu spotkań, kontaktach międzyludzkich i budowaniu swojej osobistej marki. Co to jest autoprezentacja i jakie są jej zasady? 

autoprezentacja - definicja i zasady

Czym jest prezentacja o sobie? To świadome i zaplanowane wykreowanie swojej postaci w oczach odbiorców. Dzięki dogłębnemu przemyśleniu wystąpienia jesteś w stanie znacząco wpłynąć na pierwsze wrażenie słuchaczy i zdecydować o tym, jak będą Cię postrzegali. Najbardziej popularną formą autoprezentacji jest spotkanie twarzą w twarz, czyli idealny sposób na przedstawienie pełnego wachlarza umiejętności.

Autoprezentacja, czyli prezentacja o sobie

Na hasło proszę opowiedzieć coś o sobie uginają Ci się kolana? Warto zdawać sobie sprawę z tego, że werbalne przekazywanie treści to według badań psychologów nieco ponad 30% całego przekazu. Dlatego nie wolno zapominać o trenowaniu komunikacji niewerbalnej. Opanowane gesty, prawidłowa postawa, utrzymywanie kontaktu wzrokowego i łagodny ton głosu – tak powinna przebiegać udana prezentacja samego siebie. Przykłady sytuacji, w których warto skorzystać z tej umiejętności to m. in. rozmowy kwalifikacyjne, spotkania z klientami, publiczne wystąpienia, a także codzienne kontakty ze współpracownikami.

Prezentacja samego siebie – przykłady

Co powinna zawierać autoprezentacja? Zasady pełnej autoprezentacji nie powinny dotyczyć tylko przemowy i spotkań biznesowych. W pewnym stopniu dokonujemy jej już w odpowiedzi na oferty pracy, gdy wysyłamy CV, list motywacyjny czy odpowiedź mailową. Jakie pytania powinien zadać sobie każdy, kto chce dobrze wypaść przed innymi?

  • Co to jest autoprezentacja?
  • Jakie umiejętności werbalne i niewerbalne muszę opanować?
  • Jak napisać autoprezentacje?
  • Jakie są zasady autoprezentacji?

Przykładowa autoprezentacja

Pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz, a to właśnie od niego często zależy nasza autoprezentacja. Wzór na prawidłową prezentację samego siebie, to przede wszystkim pozytywne nastawienie i szczerość. Udawanie kogoś, kim się nie jest, przesadna pewność siebie lub udawana lojalność bardzo szybko wyjdą na jaw i negatywnie odbiją się na naszym wizerunku. Kreowanie dobrego pierwszego wrażenia zaczyna się wcześniej, niż mogłoby się wydawać. Teoretycznie rozmówcy poddają nas wstępnej ocenie w ciągu 5-15 pierwszych sekund rozmowy. W praktyce pierwszemu wrażeniu można pomóc jeszcze wcześniej. Rozmowa o pracę i pierwsze dni w biurze z nowym zespołem to efekty dobrze przedstawionej autoprezentacji, mającej miejsce jeszcze przed spotkaniem twarzą w twarz.

Autoprezentacja na rozmowie kwalifikacyjnej

Prawidłowa autoprezentacja na rozmowie kwalifikacyjnej może znacznie wpłynąć na dostanie nowej pracy. Przez ręce rekruterów przepływają setki CV, które tak samo, jak Ty – mają kilka sekund na wzbudzenie zainteresowania. Dlatego dokument rekrutacyjny powinien być dopracowany pod kątem zawartości, poprawności językowej i szaty graficznej. Już wtedy możesz poprawić swoje notowania i zwiększyć szanse na pozytywne nastawienie osoby rekrutującej.

Pisemna autoprezentacja w bardziej klasycznej formie to list motywacyjny i podanie o pracę, które wciąż stanowią ciekawy dodatek do curriculum vitae i świadczą o zaangażowaniu kandydata na pracownika, w dzisiejszych czasach ważne jest także autoprezentacja w sieci i nasz wizerunek przedstawiony w mediach społecznościowych. Jednak nie należy zapominać o jakości pisemnych kontaktów w nowoczesnej odsłonie i zawsze dbać o sprawne komunikowanie się drogą mailową.

Sprawdź też: List motywacyjny – jak go poprawnie napisać?

Autoprezentacja – co powinna zawierać?

Na wyniki rekrutacji może znacząco wpłynąć twoja autoprezentacja. Co powinna zawierać, aby przekonać pracodawcę? Udane przedstawienie swojej osoby będzie łatwiejsze, jeśli zastosujesz się do kilku podstawowych zasad autoprezentacji:

  1. Przygotuj wystąpienie wcześniej, dopasowując formę przekazu do jego odbiorców. Strój, sposób mówienia i poruszane tematy powinny być dopasowane w zależności od tego, czy rozmawiasz z przełożonym, współpracownikami, grupą młodych ludzi, czy osobą rekrutującą.
  2. Zastanów się nad tematem wypowiedzi i zaplanuj ją krok po kroku. Przekaz w autoprezentacji powinien być jasny, a poruszane zagadnienia odpowiednie do sytuacji. Odbiorcy nie przepadają za rozmowami, które nie dotyczą przedmiotu spotkania, na którym się pojawili.
  3. Pamiętaj o tym, że aspekty wizualne są tak samo ważne, jak gesty i pewność siebie. Aby wzbudzać zaufanie wśród rozmówców, przygotuj schludne i wyprasowane ubranie odpowiednie do konkretnej sytuacji.
  4. Według psychologów komunikacja niewerbalna to nawet 60-70% przekazu w rozmowie z drugim człowiekiem. Dlatego zadbaj o odpowiedni uścisk dłoni, gestykulację, postawę, kontakt wzrokowy i inne aspekty dotyczące mowy ciała, pamiętaj, że wykonywane gesty, to także twoja autoprezentacja. Ćwiczenia przed lustrem będą bardzo pomocne.

Dowiedz się więcej: Mowa ciałem na rozmowie o pracę – postawa i gesty mają znaczenie

Autoprezentacja – wzór

Wyobraź sobie, że osoba rekrutująca z firmy Twoich marzeń odpowiedziała na wysłane CV i pomyśl, jak powinna wyglądać przykładowa autoprezentacja. Rozmowa o pracę będzie ostatecznym sprawdzianem cech charakteru kandydata i stopnia zaangażowania.

  • Po pierwsze zadbaj o postrzeganie Cię jako kogoś profesjonalnego. Dlatego zacznij od poszukiwania informacji o firmie zapraszającej na spotkanie i dostosuj swój ubiór do sytuacji. Pamiętaj o potwierdzeniu swojej obecności w dniu rozmowy i zrób wszystko, żeby się na nią nie spóźnić.
  • Zaprezentuj swoją otwartość pewnym uściskiem dłoni i serdecznym uśmiechem.
  • Odpowiadając na pytania, staraj się utrzymywać kontakt wzrokowy z rozmówcą i lekko gestykuluj, nadając swojej wypowiedzi odrobinę dynamiki. 
  • Zadbaj o swój głos i postawę tak, aby nie zdradzały zdenerwowania związanego ze stresującą sytuacją.
  • Udzielaj konkretnych odpowiedzi na zadane pytania i pamiętaj o zachowaniu szczerości w stosunku do osoby rekrutującej.

Niektórzy rekruterzy, jeszcze przed spotkaniem twarzą w twarz, chcą zobaczyć, jak wygląda Twoja autoprezentacja. PowerPoint okazuje się wtedy bardzo pomocny. Poprzez slajdy możemy w skrócie przedstawić naszą osobowość i zachęcić przyszłego pracodawcę, aby zechciał poznać nas osobiście.

Oceń artykuł
3.5/5 (4)