„Opisz siebie w kilku słowach” to wbrew pozorom jedno z trudniejszych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej.  Pytania o poprzednią pracę czy cele zawodowe to klasyki i większość z nas jest na nie dobrze przygotowana. Jednak w momencie, gdy rekruter mówi: „Proszę opowiedzieć coś o sobie”, w naszych myślach często pojawia się czarna dziura. Co odpowiedzieć?

opisz siebie

Jak opisać siebie?

Na hasło opisz siebie, masz mętlik w głowie i nie wiesz jak się zaprezentować? W naszej kulturze dobrze widziana jest skromność. Dlatego często nie tylko przechwalanie się, ale nawet mówienie o swoich pozytywnych stronach postrzegamy jako przejaw zbytniej pewności siebie i zarozumiałości. A jeśli już nawet mamy opowiedzieć coś na swój temat, zaczynamy umniejszać swoje umiejętności i osiągnięcia. Jak opisać siebie, aby przedstawić wszystkie mocne strony swojego wizerunku? Przecież opowiadanie o sukcesach, zwłaszcza na rozmowie rekrutacyjnej, jest niezwykle ważne. Jak bowiem inaczej zaprezentować się jako osoba najbardziej odpowiednia na dane stanowisko i podkreślić, że to właśnie nas, a nie kontrkandydatów, powinno się zatrudnić? Prawidłowa autoprezentacja może okazać się kluczem do sukcesu!

Opowiedz coś o sobie – budowanie prezentacji

Ty też nie jesteś w stanie powiedzieć wiele więcej niż podanie najbardziej podstawowych informacji? Od tego możesz zacząć swoją autoprezentację i powiedzieć kilka słów o sobie. Potem warto nieco szerzej wypowiedzieć się na temat swojej dotychczasowej kariery, a jeśli dopiero stawiasz pierwsze kroki na rynku pracy, więcej uwagi poświęć wykształceniu. Nie można jednak przesadzić. Podawaj tylko najistotniejsze informacje, bez wprowadzania dygresji. Najlepiej skupić się na informacjach związanych bezpośrednio ze stanowiskiem, na które aplikujemy. Warto dodać też kilka zdań na temat swoich zainteresowań. Szczególnie jeśli są oryginalne. To pozwoli Ci wyróżnić się spośród kandydatów i zostać zapamiętanym.

Proszę opowiedzieć coś o sobie –  sukcesy i osiągnięcia

Teraz pora na przedstawienie swoich osiągnięć, opowiedz coś o sobie i nie bój się chwalić własnymi sukcesami. Podawaj jak najwięcej konkretów. Rekruterzy lubią liczby, pozwalają one bowiem dobrze zobrazować rzeczywiste efekty danego kandydata. Dlatego, zamiast stwierdzać ogólnie, że byłeś cenionym pracownikiem, powiedz, o ile dzięki Tobie wzrosły obroty firmy albo ilu klientów pozyskałeś. Opowiedz też trochę o swoich mocnych stronach i pokaż swoją pewność siebie na rozmowie kwalifikacyjnej. Nawet jeśli spodziewasz się, że rekruter i tak o to zapyta, pokaż, że zdajesz sobie sprawę ze swoich zalet jako pracownik i wiesz jak mówić o sobie na rozmowie kwalifikacyjnej.

Jak mówić o sobie – obszernie czy w skrócie?

Wiesz już, jakie tematy warto omówić podczas prezentacji przed rekruterem i jak odpowiedzieć na pytanie: opowiedz coś o sobie. Ale na ile powinno się je rozwinąć? Dobrze jest przygotować sobie wersję “minimum” i “maksimum”. Ta pierwsza może trwać ok. minuty. Ważne jednak, by z jednej strony nie zacinać się i nie przerywać zdania w połowie zakłopotanym “yyyy…”, a z drugiej nie recytować swojej wypowiedzi jak pierwszoklasista, który nauczył się wierszyka na pamięć. Pomyśl jak uwierzyć w siebie i co zrobić, żeby dostać wymarzoną posadę. Możesz wypisać sobie wszystkie punkty, o których chcesz wspomnieć, na kartce, jednak nie w formie ciągłej wypowiedzi, ale np. w punktach. Wtedy masz szansę wypaść bardziej naturalnie. Oczywiście przećwicz je wcześniej, aby na prośbę: proszę opowiedzieć coś o sobie, odpowiedzi udzielić bez zająknięcia.

Opisz siebie w kilku słowach

Druga wersja powinna być rozszerzeniem punktów tej pierwszej. Dlaczego przygotowanie tylko jednego wariantu może być nie najlepszym pomysłem? Przebieg rozmowy zależy głównie od firmy i rekrutera. Niektórym wystarczy krótka prezentacja, potem wolą przejść do kolejnego etapu rozmowy. Czasem jednak, gdy skończysz wypowiedź, usłyszysz prośbę o dodanie czegoś więcej. Wtedy sięgnij do zasobów wersji rozszerzonej. Nie warto natomiast od razu zaczynać od długiego opisu. Jeżeli trafimy na pierwszy typ rekrutera, prawdopodobnie po chwili przerwie naszą wypowiedź, a my, przez nadmierne wchodzenie w szczegóły, nie będziemy w stanie powiedzieć o najistotniejszych rzeczach. Możesz też spróbować dowiedzieć się, jak mówić o sobie dobrze w danej firmie i zasięgnąć opinii w internecie, na temat rozmów kwalifikacyjnych tam przeprowadzonych. Pamiętaj tylko, że na rozmowie nie musisz trafić na tę samą osobę!

Opowiedz coś o sobie po angielsku

Jesteś na rozmowie kwalifikacyjnej i nagle słyszysz komunikat: opowiedz coś o sobie po angielsku? To niespodziewane zadanie może znacząco wpłynąć na wynik twojej rekrutacji. Jeżeli znajomość tego języka widnieje w twoim CV to rekruter ma prawo sprawdzić twój poziom językowy. Warto przygotować się na taką ewentualność i poćwiczyć obcojęzyczne zwroty, które pomogą odpowiedzieć na pytanie: tell me about yourself proszę opowiedzieć coś o sobie. Na początku przedstaw się i opowiedz o swoim wykształceniu i doświadczeniu: My name is… and I live in… . I’m (podaj swoje wykształcenie) and I have been working in (poprzednie stanowisko) for the last (okres zatrudnienia) months/years. Następnie skup się na opisaniu swojej drogi zawodowej, pomogą CI w tym zwroty: I started my career in… during that time I learned… Potem opowiedz coś o swoich mocnych i słabych stronach: My strengths and weaknesses, ważne aby mocne strony były bardziej podkreślone i skupiły uwagę rekrutera. Odpowiednie przygotowanie sprawi, że rozmowa kwalifikacyjna po angielsku nie będzie stanowić dla ciebie problemu.

Jak mówić o sobie, aby zrobić dobre wrażenie?

O roli profesjonalnego wyglądu, w tym odpowiedniego stroju na rozmowie kwalifikacyjnej, powiedziano już wiele. Jednak, choć ten element rzeczywiście jest istotny, jeszcze większe znaczenie ma sposób, w jaki się zachowujemy. Czy wiemy jak mówić o sobie, aby zrobić dobre wrażenie? Gesty, mimika, ton głosu – to wszystko może mieć decydujące znaczenie i zaważyć na naszym “być albo nie być” w danej firmie. Dlatego przed rozmową rekrutacyjną warto najpierw przećwiczyć spotkanie, np. z kimś z rodziny czy znajomych. Wybierzmy osobę, która będzie szczera i obiektywna, w końcu chodzi o naszą przyszłość zawodową! Bardzo dobrym pomysłem jest też nagranie takiej próby i wizualizacja tego, jak powinna przebiegać nasza rozmowa kwalifikacyjna. Proszę opowiedzieć coś o sobie – rzuć to hasło i nagraj swoją wypowiedź. Czasem laik może nie wyłapać niektórych gestów czy niezręczności, nad którymi musimy zapanować, a na które profesjonalista z pewnością zwróciłby uwagę. Na nagraniu, jeśli obejrzymy je uważnie, powinny być one dobrze widoczne.

Sztuka autoprezentacji jest niezwykle przydatna, szczególnie podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Jednak towarzyszące takiemu spotkaniu emocje nie pozwalają zachować pełnej kontroli bez odpowiedniego przygotowania. Dlatego poświęć na to nieco czasu. Naprawdę warto!