„Opisz siebie w kilku słowach” to wbrew pozorom jedno z trudniejszych pytań w sytuacji rozmowy kwalifikacyjnej.  Pytania o poprzednią pracę czy cele zawodowe to klasyki i większość z nas jest na nie dobrze przygotowana. Jednak w momencie, gdy rekruter mówi: „Proszę opowiedzieć coś o sobie”, często nie wiemy odpowiedzieć.

Umiejętność zwięzłego i ciekawego mówienia o sobie przydaje się w różnym kontekście. Przede wszystkim wpływa na łatwe nawiązywanie kontaktów z innymi ludźmi, jak i karierę zawodową, gdy odbywamy rozmowę kwalifikacyjną. Jeśli dla Ciebie opowiedzenie czegoś o sobie sprawia Ci problem, zobacz gotowe odpowiedzi, które przygotowaliśmy. W poniższym artykule dowiesz się, jak mówić o swoim charakterze i doświadczeniu zawodowym, co powinny zawierać przykładowe odpowiedzi oraz w jaki sposób zaprezentować się od jak najlepszej strony.

Jak opisać siebie?

Na hasło opisz siebie, masz mętlik w głowie i nie wiesz jak się zaprezentować? W naszej kulturze dobrze widziana jest skromność. Dlatego często nie tylko przechwalanie się, ale nawet mówienie o swoich pozytywnych stronach postrzegamy jako przejaw zbytniej pewności siebie i zarozumiałości. A jeśli już nawet mamy opowiedzieć coś na swój temat, zaczynamy umniejszać swoje umiejętności, czasami nawet nie wspominając o osiągnięciach zawodowych. A to właśnie skupienie się na najważniejszych wymaganiach i opisanie, że to właśnie my je spełniamy, jest najkrótszą drogą do sukcesu.

Opisywanie siebie jest wykorzystywane przez rekruterów, którzy chcą ocenić umiejętności komunikacyjne, a dokładnie zdolność wyrażania siebie. Na rozmowie kwalifikacyjnej sprawdzane jest to, czy potrafisz komunikować się w sposób jasny i klarowny. To jest niezwykle ważna cecha szczególnie w zawodach, gdzie kandydat ma do czynienia z klientami.

Jak opisać siebie, aby przedstawić wszystkie mocne strony swojego wizerunku, aby rozmowa kwalifikacyjna zakończyła się sukcesem? Przecież opowiadanie o sukcesach, zwłaszcza w rozmowie o pracę, jest niezwykle ważne. Jak bowiem inaczej zaprezentować się jako osoba najbardziej odpowiednia na dane stanowisko i podkreślić, że to właśnie nas, a nie kontrkandydatów, powinno się zatrudnić? Prawidłowa autoprezentacja na rozmowie rekrutacyjnej może okazać się kluczem do sukcesu!

Jak przygotować się do opisania siebie na rozmowie kwalifikacyjnej?

Rozmowa kwalifikacyjna to moment, w którym masz szansę zaprezentować swoje atuty i wyróżnić się na tle innych kandydatów. Przygotowanie do pytania „Proszę opowiedzieć coś o sobie” może być kluczowe dla sukcesu. Aby dobrze się do tego przygotować, warto poświęcić chwilę na refleksję nad swoimi mocnymi stronami, osiągnięciami i tym, co czyni cię wyjątkowym.

Zacznij od analizy swoich zalet. Przemyśl, w czym jesteś dobry i co wyróżnia cię w życiu zawodowym oraz prywatnym. Ważne jest, aby skupić się na pozytywnych cechach, które mogą zainteresować pracodawcę.

Dobrym sposobem jest stworzenie listy swoich umiejętności i doświadczeń, a także okoliczności, w których je rozwijałeś – na przykład podczas studiów, pracy zawodowej, udziału w wolontariacie czy innych aktywności, takich jak opieka nad dziećmi czy wyjazdy zagraniczne. Każde doświadczenie może być cennym punktem odniesienia, jeśli pokażesz, jak przyczyniło się do rozwoju twoich kompetencji.

Korzystne w oczach rekrutera będą też ambitne plany zawodowe, jednak opisując przyszłą karierę lepiej unikać zbyt wielkich słów, aby nie wyjść na osobę zbyt pewną siebie. Opisywanie swojej kandydatury sprawia, że firma może lepiej poznać kandydata, więc szkoda przy tym wywoływać nieprzychylnych skojarzeń.

Jeśli trudno ci spojrzeć na siebie obiektywnie, zapytaj bliskich o to, co ich zdaniem wyróżnia cię na tle innych. Mogą oni dostrzegać w tobie cechy, których sam nie zauważasz. Taka analiza pozwoli ci lepiej zrozumieć swoje mocne strony i zyskać pewność siebie podczas rozmowy.

Dzięki wcześniejszemu przygotowaniu będziesz w stanie płynnie odpowiadać na pytania dotyczące twojej osoby, unikając stresu i niepewności. Dobrze przemyślane odpowiedzi pomogą ci również dopasować się do oczekiwań rekrutera i pokazać, że jesteś świadomy swojej wartości jako potencjalnego pracownika.

Opowiedz coś o sobie – budowanie prezentacji

Ty też nie jesteś w stanie powiedzieć wiele więcej niż podanie najbardziej podstawowych informacji? Od tego możesz zacząć swoją autoprezentację i powiedzieć kilka słów o sobie. Potem warto nieco szerzej wypowiedzieć się na temat swojej dotychczasowej kariery, opisując doświadczenie zawodowe, a jeśli dopiero stawiasz pierwsze kroki na rynku pracy, więcej uwagi poświęć wykształceniu. Nie można jednak przesadzić. W autoprezentacji ważny jest również wygląd, a w nienagannym ubiorze może pomóc pralka AbsoluteCare.

Zwięzłe i najważniejsze informacje

Podawaj tylko najistotniejsze informacje, bez wprowadzania dygresji czy nawiązywania do osobistych informacji typu stan cywilny lub omawiania swoich poglądów politycznych. Najlepiej skupić się na informacjach związanych bezpośrednio ze stanowiskiem, na które aplikujemy.

Warto dodać też kilka zdań na temat swoich zainteresowań. Szczególnie jeśli są oryginalne. To pozwoli Ci wyróżnić się spośród kandydatów i zostać zapamiętanym już w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej.

Proszę powiedzieć coś o sobie –  sukcesy i osiągnięcia

Teraz pora na przedstawienie swoich osiągnięć, opowiedz coś o sobie i nie bój się chwalić własnymi sukcesami. Podawaj jak najwięcej konkretów. Rekruterzy lubią liczby, pozwalają one bowiem dobrze zobrazować rzeczywiste efekty danego kandydata. Dlatego, zamiast stwierdzać ogólnie, że byłeś cenionym pracownikiem, powiedz, o ile dzięki Tobie wzrosły obroty firmy albo ilu klientów pozyskałeś.

Opowiedz nie tylko o swoich osiągnięciach, ale też trochę o mocnych stronach i pokaż swoją pewność siebie na rozmowie kwalifikacyjnej. Nawet jeśli spodziewasz się, że rekruter i tak o to zapyta, pokaż, że zdajesz sobie sprawę ze swoich zalet jako pracownik i wiesz jak mówić o sobie na rozmowie kwalifikacyjnej.

Opisując swoje życie zawodowe, musisz wiedzieć, że rekruter może Cię zapytać również o te słabe strony. W końcu przez całą rozmowę nie da się mówić o swoich sukcesach. Nie bój się jednak mówić o słabszych stronach, lecz pamiętaj – wybierz te cechy, które nie są niekorzystne w pracy na danym stanowisku. Można powiedzieć np. że jesteśmy łakomczuchami albo jesteśmy gadatliwi.

Jak mówić o sobie – obszernie czy w skrócie?

Wiesz już, jakie tematy warto omówić podczas prezentacji przed rekruterem i jak odpowiedzieć na pytanie: opowiedz coś o sobie, które ma pomóc pracodawcy w zatrudnieniu kandydata. Jednak jak bardzo powinno się je rozwinąć? Dobrze jest przygotować sobie wersję “minimum” i “maksimum”. Ta pierwsza może trwać ok. minuty. Ważne jednak, by z jednej strony nie zacinać się i nie przerywać zdania w połowie zakłopotanym “yyyy…”, a z drugiej nie recytować swojej wypowiedzi jak pierwszoklasista, który nauczył się wierszyka na pamięć.

Pomyśl jak uwierzyć w siebie i co zrobić, żeby dostać wymarzoną posadę. Możesz wypisać sobie wszystkie punkty, o których chcesz wspomnieć, na kartce, jednak nie w formie ciągłej wypowiedzi, ale np. w punktach. Wtedy masz szansę wypaść bardziej naturalnie. Oczywiście przećwicz je wcześniej, aby na prośbę: proszę opowiedzieć coś o sobie, odpowiedzi udzielić bez zająknięcia.

“Powiedz coś o sobie” na rozmowie o pracę – wymień pasje, które świadczą o konsekwencji i zaangażowaniu

Rekruterzy często poszukują nie tylko osób o odpowiednich kwalifikacjach, ale także takich, które wykazują zaangażowanie i pasję w swoim podejściu do pracy. To właśnie te cechy sprawiają, że pracownik potrafi wychodzić poza schematy, wprowadzać nowe pomysły i działać produktywnie nawet w wymagających sytuacjach. Opowiadając o sobie na rozmowie kwalifikacyjnej, warto zatem uwypuklić zainteresowania i działania, które świadczą o konsekwencji w dążeniu do celu oraz aktywnej postawie wobec rozwoju osobistego i zawodowego.

Jednym ze skutecznych sposobów na zrobienie dobrego wrażenia jest zaprezentowanie swojej znajomości branży i firmy, do której aplikujesz. Możesz opowiedzieć, jak rozwijasz swoje kompetencje w danym obszarze – poprzez kursy, szkolenia, projekty, które realizujesz, czy też pasje związane z twoją profesją. Jeśli interesujesz się zagadnieniami związanymi z pracą, wyraź to, podając konkretne przykłady. Na przykład, możesz wspomnieć o regularnym uczestnictwie w konferencjach branżowych, czytaniu literatury specjalistycznej lub realizacji osobistych projektów, które rozwijają twoje umiejętności.

Pamiętaj, aby pasje, o których mówisz, były spójne z wartościami firmy lub stanowiskiem, o które się ubiegasz. Na przykład, jeśli aplikujesz na stanowisko związane z zarządzaniem projektami, wspomnij o hobby, które wymaga planowania i organizacji, takie jak przygotowywanie wycieczek górskich czy organizowanie wydarzeń społecznych. Takie przykłady pokazują, że jesteś konsekwentny w działaniu i potrafisz angażować się w długoterminowe projekty.

Dzięki takiemu podejściu zyskujesz w oczach rekrutera jako osoba, która nie tylko spełnia wymogi formalne, ale także wnosi do zespołu energię i motywację. Twoja pasja i konsekwencja mogą stać się cennym atutem, który odróżni cię od innych kandydatów.

Opisz siebie w kilku słowach podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Druga wersja powinna być rozszerzeniem punktów tej pierwszej. Dlaczego przygotowanie tylko jednego wariantu może nie być najlepszym pomysłem? Przebieg rozmowy zależy głównie od firmy z danej branży i rekrutera. Niektórym wystarczy krótka prezentacja, potem wolą przejść do kolejnego etapu rozmowy.

Czasem jednak, gdy skończysz wypowiedź, usłyszysz prośbę o dodanie czegoś więcej. Wtedy zaczynaj odpowiedzi, które znajdziesz w swoich zasobach wersji rozszerzonej. Nie warto natomiast od razu zaczynać od długiego opisu. Jeżeli trafimy na pierwszy typ rekrutera, prawdopodobnie po chwili przerwie naszą wypowiedź, a my, przez nadmierne wchodzenie w szczegóły, nie będziemy w stanie powiedzieć o najistotniejszych rzeczach.

Możesz też spróbować dowiedzieć się, jak mówić o sobie dobrze w danej firmie i zasięgnąć opinii w Internecie, na temat rozmów kwalifikacyjnych tam przeprowadzonych. Pamiętaj tylko, że na rozmowie nie musisz trafić na tę samą osobę!

powiedz coś o sobie na rozmowie o pracę - jak odpowiedzieć

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_111219050_pi%C4%99kna-m%C5%82oda-dziewczyna-i-m%C5%82ody-m%C4%99%C5%BCczyzna-pracuj%C4%85cy-w-jasnym-biurze-maj%C4%85-zdj%C4%99cie-w-stroju-biznesowym.html

Opowiedz coś o sobie po angielsku

Jesteś na rozmowie kwalifikacyjnej i nagle słyszysz komunikat: opowiedz coś o sobie po angielsku? To niespodziewane zadanie może znacząco wpłynąć na wynik twojej rekrutacji i szansę na to, by dostać wymarzoną pracę. Jeżeli znajomość tego języka widnieje w twoim CV, rekruter ma prawo sprawdzić twój poziom językowy.

Warto przygotować się na taką ewentualność i poćwiczyć obcojęzyczne zwroty, które pomogą odpowiedzieć na pytanie: tell me about yourself proszę opowiedzieć coś o sobie. Na początku przedstaw się i opowiedz o swoim wykształceniu i doświadczeniu: My name is… and I live in… . I’m (podaj swoje wykształcenie) and I have been working in (poprzednie stanowisko) for the last (okres zatrudnienia) months/years.

Następnie skup się na opisaniu swojej drogi zawodowej, pomogą CI w tym zwroty: I started my career in… during that time I learned… Potem opowiedz coś o swoich mocnych i słabych stronach: My strengths and weaknesses, ważne, aby mocne strony były bardziej podkreślone i skupiły uwagę rekrutera. Odpowiednie przygotowanie sprawi, że rozmowa kwalifikacyjna po angielsku nie będzie stanowić dla ciebie problemu.

Jak mówić o sobie, aby zrobić dobre wrażenie?

O roli profesjonalnego wyglądu, w tym odpowiedniego stroju na rozmowie kwalifikacyjnej, powiedziano już wiele. Jednak, choć ten element rzeczywiście jest istotny, jeszcze większe znaczenie ma sposób, w jaki się zachowujemy.

Czy wiemy jak mówić o sobie, aby zrobić dobre wrażenie? Gesty, mimika, ton głosu – to wszystko może mieć decydujące znaczenie i zaważyć na naszym “być albo nie być” w danej firmie. Dlatego przed rozmową rekrutacyjną warto najpierw przećwiczyć spotkanie, np. z kimś z rodziny czy znajomych. Wybierzmy osobę, która będzie szczera i obiektywna, w końcu chodzi o naszą przyszłość zawodową!

Bardzo dobrym pomysłem jest też nagranie takiej próby i wizualizacja tego, jak powinna przebiegać nasza rozmowa kwalifikacyjna. Proszę opowiedzieć coś o sobie – rzuć to hasło i nagraj swoją wypowiedź. Czasem laik może nie wyłapać niektórych gestów czy niezręczności, nad którymi musimy zapanować, a na które profesjonalista z pewnością zwróciłby uwagę. Na nagraniu, jeśli obejrzymy je uważnie, powinny być one dobrze widoczne.

Podczas takiej próby możemy posłużyć się wcześniej wypisanymi wyrażeniami. Na bieżąco dobrze jest spisywać uwagi i wątpliwości, które pojawią się w trakcie potencjalnej rozmowy. Im więcej wskazówek, tym lepiej można przygotować się do procesu rekrutacyjnego i zwiększyć swoje szanse na sukces.

Sztuka autoprezentacji jest niezwykle przydatna, szczególnie podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Jednak towarzyszące takiemu spotkaniu emocje nie pozwalają zachować pełnej kontroli bez odpowiedniego przygotowania. Dlatego poświęć na to nieco czasu. Naprawdę warto!

Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_57023820_u%C5%9Bmiechni%C4%99ta-pi%C4%99kna-bizneswoman-w-okularach-rozmawia-z-m%C5%82odym-biznesmenem-w-sali-konferencyjnej.html

Oceń artykuł
3/5 (6)