Reklama

Ambiwertyk w pracy – kim jest i czym się wyróżnia?

Istnieją dwa główne typy osobowości – introwertyk i ekstrawertyk. Różnią się one wieloma podstawowymi cechami charakteru, które definiują ich sposób zachowania. Ambiwertyk jest ich całkowitym połączeniem. Sprawdź, co go wyróżnia i na jakich stanowiskach w pracy najlepiej się odnajdzie.

ambiwertyk - kobieta na balkonie

Przechodząc do dalszej części artykułu, w której wyjaśnimy pojęcie ambiwertyka, chcemy również przypomnieć, kim jest introwertyk i ekstrawertyk. Introwertyk to osoba skupiająca większą uwagę na swoim świecie wewnętrznym. Traktuje go jako formę odpoczynku i regeneracji od świata zewnętrznego. Ekstrawertyk jest jego całkowitym przeciwieństwem. To aktywna dusza towarzystwa uwielbiająca spędzać czas w większym gronie, chętnie angażuje się we wszelkiego rodzaju akcje społeczne, a także stroni od nudy i samotności. Jest to klasyczny podział cech, tzw. typy osobowości Junga.

Typy osobowości Junga

Istnieją tak popularne cechy osobowości, które można przypisać dużej części społeczeństwa. Stąd też zostały nazwane przez Carla Junga. Jednak ekstrawertyk i introwertyk to bardzo skrajne typy osobowości i krytycy teorii Junga zwracali uwagę na to, że przydałby się również trzeci typ osobowości, który połączyłby cechy obu. Społeczeństwo nie dzieli się wyłącznie na dwa rodzaje ludzi. Ambiwertyk to cechy osobowości uznawane za “uniwersalne”. To znaczy, że potrafi dopasować się do wielu sytuacji i świetnie się w nich odnaleźć. Jest zarówno duszą towarzystwa, jak i samotnikiem. Łatwo jednak wprowadzić go w zakłopotanie.

Ambiwertyk – co to? Kto to taki?

Każdy z nas jest inny. Nauka od dziesięcioleci stara się badać różnice między ludźmi, wyodrębniając tym sposobem różne typy osobowości. Zestaw cech każdego człowieka został nazwany przez naukowców, dzięki temu współczesna psychologia jest w stanie szybciej definiować stan zdrowia psychicznego ludzi. Typy osobowości to także pojęcie istotne w socjologii. Dzięki znajomości ludzkich zachowań jesteśmy w stanie zbadać, oszacować i prognozować zmienne zachodzących w społeczeństwie oraz w nawiązywaniu relacji. Ambiwertyk jest jednym z trzech typów osobowości, który pojawił się w nauce później od pozostałych. Stanowi miks dwóch innych popularnych typów osobowości.

Ambiwertyk – cechy typowe dla typu osobowości ambiwertycznej

Cechy charakterystyczne ambiwertyka są uzależnione od tego, w jakiej sytuacji się akurat znajduje. Inne cechy będzie przejawiał przed grupą swoich znajomych a inne w otoczeniu obcych. Może się wydawać, że ambiwertyk ma zmienny charakter. W jednej chwili jest radosny i otwarty, by za chwilę sprawiać wrażenie osoby stroniącej od kontaktów z innymi. Ambiwertyk jest najbardziej stabilny emocjonalnie, jednak przejawia skłonności do dziecięcych zachowań. Jest osobą, która raczej unika tłumów, preferuje małe grupy osób. Zwykle ambiwertycy są otwarci na zmiany, Jednak jeśli im się coś nie spodoba, to dadzą o tym znać.

Ambiwertyk jest również uznawany za świetnego słuchacza, dzięki czemu ludzie dobrze czują się w jego towarzystwie. Ma także mocno rozwinięte cechy negocjacyjne — świetnie wyczuwa rozmówcę i dopasowuje argumenty do jego charakteru. Potrafi również “zarazić” innych swoją pozytywną energią i nagle znaleźć się w centrum uwagi.

Ambiwertyk: definicja typu osobowości

Ambiwertyk to stosunkowo nowe pojęcie w psychologii. Łączy w sobie dwa dobrze już znane typy osobowości, takie jak introwertyk i ekstrawertyk. Są to całkowicie sprzeczne postawy, dlatego konieczne było nazwanie ich połączenia. Zgodnie z definicją Słownika Języka Polskiego ambiwertyk to osoba, “, u której występuje równowaga cech introwertywnych i ekstrawertywnych. Jest to zatem elastyczny nowy typ osobowości, który jest w stanie poradzić sobie w wielu sytuacjach, do momentu aż nie zostanie przekroczona jego granica komfortu.

Ambiwertyk i ambiwersja

Ambiwertyk to rodzaj osobowości. Wywodzi się on od terminu ambiwersja – jest to właściwość trzeciej osobowości, która polega na równoważeniu cech introwertycznych i ekstrawertycznych. Żeby dokładnie wyjaśnić znaczenie ambiwersji, warto przeanalizować pojęcie. Początek wyrazu, czyli ambi pochodzi z języka łacińskiego ambo, co oznacza oboje. Jest to ukłon w stronę dwóch podstawowych typów osobowości Junga. A więc ambiwersja polega na przeplataniu się cech związanych z otwartością i z izolacją od społeczeństwa. Choć ostatnimi czasy w sieci pojawia się wiele informacji na temat domniemanych typów osobowości, to ambiwersja jest jak najbardziej zasadna. Ponieważ według wielu głosów większość ludzi przejawia cechy właśnie o tym typie osobowości.

Ambiwertyk. Co wyróżnia ten typ osobowości?

Niełatwo jest rozpoznać ambiwertyka tylko po jednym spotkaniu. Ponieważ zdarza się, że w ciągu kilku spotkań jest w stanie zachowywać się zupełnie inaczej. Ambiwertyk może jednakowo chcieć spędzić wieczór z książką, jaki wyjść ze znajomymi. Na niektórych spotkaniach ambiwertycy są bardzo rozmowni, a na innych siedzą samotnie przy stole. Czasem chętnie opowiadają o sobie, o swoim życiu i o marzeniach, a w innej sytuacji nie podzielą się nawet tak błahą informacją, jak ulubiony kolor. Czasem lubią spędzać czas samotnie, a czasem samotność ich przytłacza. Zatem, aby rozpoznać ambiwertyka, trzeba spotkać się z nim przynajmniej kilkukrotnie, aby móc porównać jego zachowanie w pewnych sytuacjach.

Trzeci typ osobowości

Ze względu na tak nietypowe połączenie skrajnych osobowości ambiwertyk jest nazywany trzecim typem osobowości. Angielski psycholog, który był badaczem osobowości Hans Eysenck, przeanalizował ambiwersję. Sam w gronie znanych osób zauważył, że istnieją wśród nich jednostki przejawiające zarówno cechy introwertyka i ekstrawertyka. Trzeci typ osobowości jest otwarty do momentu, w którym w jego otoczeniu nie pojawi się osoba dominująca. Wówczas ambiwertyk zmienia swoje nastawienie i zachowanie. W tym momencie staje się cichy lub oddala się.

Czy warto być ambiwertykiem?

Bycie ambiwertykiem może okazać się korzystne. Ze względu na to, że jest to elastyczny typ osobowości, jest w stanie dostosować się do każdej sytuacji. Jedni ludzie lubią ekstrawertyków inni introwertyków. Na ambiwertyka niemal każdy może patrzeć sympatią. Umiejętność dostosowania się jest przydatną cechą zarówno w pracy, w biznesie, w szkole, jak i w codziennych kontaktach międzyludzkich. Problem pojawia się w momencie, kiedy ktoś, kto uważa, że dobrze zna ambiwertyka, oczekuje od niego konkretnego zachowania.

Tak naprawdę nie da się przewidzieć, jak ambiwertyk się zachowa, ponieważ wpływa na to wiele zmiennych. Chyba w żadnym aspekcie życia skrajność nie jest dobrym rozwiązaniem, zatem osoby przejawiające cechy ambiwertyka mogą potraktować to jako atut. Jednak nie wolno zapominać, że ambiwertyk czasem potrafi być bardzo ekstrawertyczny, co następnie może go przytłaczać, kiedy uaktywniają się jego cechy introwertyczne. Dlatego ambiwersja może skłaniać do częstej refleksji i trudności w pogodzeniu się z samym sobą.

Ambiwertyk w pracy

Wiele badań wskazuje, że ambiwertycy są wyjątkowo korzystnymi kandydatami na rynku pracy. Typy osobowości w pracy mają ogromne znaczenie w karierze. Tak jak wyżej wspomnieliśmy, ambiwertycy potrafią dobrze słuchać, a dzięki temu doskonale zarządzać grupą ludzi. W pracy ambiwertyk świetnie sprawdzą się na stanowiskach związanych ze sprzedażą i marketingiem. Dlaczego? Ponieważ potrafią uważnie wysłuchać swojego klienta, dzięki czemu łatwiej i sprawniej będzie im spełnić wszelkie jego oczekiwania. W dodatku wykorzystując swoje cechy ekstrawertyka, ambiwertyk znajdzie sposób, aby skutecznie sprzedać dany produkt, utrzymując przy sobie stałą i wierną grupę odbiorców.

Warto jednak wiedzieć, że ambiwertyka można z łatwością zmusić lub podświadomie zachęcić do wielu rzeczy poprzez oddziaływanie na niego różnymi bodźcami. Trzeci z rodzajów osobowości w miejscu pracy często podejmuje decyzję pod wpływem emocji oraz oczekiwań drugiej osoby. Mimo że może pracować zarówno indywidualnie, jak i grupowo, to jednak jest podatny na nastroje swojego zespołu, a zbyt długie przebywanie w grupie szybko go męczy.

Nie wiesz, czy jesteś ambiwertykiem? Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, należy zastanowić się nad tym, czy przejawia się jego cechy. W tym celu zastanów się, czy w Twoim życiu zdarzały się sytuacje, w których dobrze czujesz się w towarzystwie i czy zachowujesz się jak osoba otwarta. Sięgnij pamięcią także do sytuacji, w których w grupie ludzi czułeś/łaś się niepewnie i wolałeś/łaś wrócić do domu. Oczywiście wielu osobom zdarzają się gorsze dni, kiedy nie chcą przebywać w tłumie osób. Natomiast u ambiwertyka oba stany na przestrzeni życia się równoważą. To znaczy, że występują w podobnej ilości. Jeśli chcesz się upewnić, możesz wykonać test osobowości, który wskaże Twoje dominujące cechy. Czy potrafisz kompletnie zatracić się w ciekawej dyskusji? A może zdarza Ci się tracić kontakt z rzeczywistością? Świetnie potrafisz pracować zarówno samodzielnie, jak i w zespole, a do tego od razu potrafisz innym zaufać na 100%? Jednego dnia potrafisz brylować w większym towarzystwie, by na drugi dzień uznać, że jesteś raczej samotnikiem, czującym się bezpiecznie tylko we własnym towarzystwie lub w gronie znajomych? To cechy, które mogą świadczyć o tym, że jesteś ambiwertykiem.

 

Oceń artykuł
4/5 (4)