Reklama

Aktywne słuchanie na rozmowie kwalifikacyjnej. Czy to przepis na sukces?

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej często za bardzo skupiamy się na sobie, zamiast na naszym rozmówcy. W głowie pojawiają się pytania jak wyglądamy, co powinniśmy i czego nie powinniśmy mówić, albo czy jesteśmy odbierani tak, jak tego chcemy. Sprawdź zatem, jak ważne jest aktywne słuchanie i jak nauczyć się go poprawnie używać.

Biznesmen trzyma rękę blisko ucha i słucha
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_119381960_biznesmen-trzyma-r%C4%99k%C4%99-blisko-ucha-i-s%C5%82ucha.html

Choć rozmowa kwalifikacyjna kojarzy się głównie ze stresującym dla kandydata przesłuchaniem, to tak naprawdę stanowi szansę dla obu stron spotkania. Zarówno rekruter, jak i kandydata mogą zadawać sobie pytania, by ocenić dopasowanie do miejsca pracy/stanowiska. Ważne jest jednak to, by umieć nie tylko mówić, ale i słuchać w sposób aktywny. Co to znaczy?  

Aktywne słuchanie – co to jest?

Aktywne słuchanie to umiejętność skupienia uwagi na osobie, która się do nas zwraca. Dzięki temu wyrażamy szacunek i zaangażowanie w rozmowę, budujemy szeroką przestrzeń do komunikacji, wzbudzamy zaufanie i sympatię oraz sprawiamy dobre wrażenie. Kiedy lepiej wsłuchujemy się w przekaz, możemy również udzielić bardziej rzeczowej i trafnej odpowiedzi.

Aktywne słuchanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Aktywne słuchanie jest szczególnie ważne podczas rozmowy kwalifikacyjnej, kiedy na przykład możemy precyzyjniej odpowiadać na zadawane nam pytania, a także częściej i sprawniej dopytywać naszego rekrutera o ważne dla nas kwestie dotyczące stanowiska lub warunków pracy. Zapewniamy, iż z jego strony zostanie to naprawdę mocno docenione.

Sytuacje, które świadczą o naszym braku uważności na rozmowie kwalifikacyjnej to na przykład brak kontaktu wzrokowego, udzielanie niezrozumiałych odpowiedzi, brak pytań skierowanych do rekrutera, a także przerywanie mu w trakcie wypowiedzi wtrącając własną myśl. Takie kwestie mogą zdyskwalifikować nas z listy potencjalnych kandydatów i przekreślić szanse na otrzymanie zatrudnienia. Dlatego aktywne słuchanie jest tak istotne.

Jak wykorzystywać aktywne słuchanie na rozmowie kwalifikacyjnej?

Poniżej prezentujemy kilka wskazówek, dzięki którym nauczysz się aktywniej słuchać. Oto one:

  • Na samym początku, skoncentruj się na swoim rozmówcy. Postaraj się nie rozpraszać i dokładnie wsłuchać się w to, co do ciebie mówi
  • Postaraj się zapamiętać najważniejsze elementy komunikatu. Jeśli chcesz, możesz robić notatki. Dzięki temu pod koniec rozmowy kwalifikacyjnej będziesz mogła/mógł sprawniej odnieść się do istotnych dla ciebie kwestii
  • Nie przerywaj swojemu rozmówcy
  • Jeśli pozwoli ci to lepiej sformułować zapytanie, możesz sparafrazować wypowiedź rozmówcy, przekazując ją swoimi słowami. Dzięki temu możecie się lepiej porozumieć
  • Zwróć uwagę na mimikę twarzy, gesty oraz ton głosu. Zachowaj kontakt wzrokowy i znajdź wygodną pozycję siedzącą, która nie będzie cię rozpraszać

Sprawdź również:

Komunikacja niewerbalna na rozmowie kwalifikacyjnej.

Oraz

Komunikacja werbalna na rozmowie kwalifikacyjnej

Jak rozwijać aktywne słuchanie?

Praktyka czyni mistrza! Za każdym razem skupiaj swoją uwagę na rozmówcy, a nie na sobie. Wprowadź powyżej wymienione wskazówki w życie, aż aktywne słuchanie wejdzie ci w nawyk. Jeśli stresujesz się podczas rozmowy kwalifikacyjnej, co jest zupełnie normalne, przeczytaj nasz artykuł, w którym wyjaśniamy jak przygotować się na spotkanie i jak być na nim pewniejszym siebie:

Rozmowa kwalifikacyjna – jak się do niej przygotować? 

Jak być pewniejszym siebie na rozmowie kwalifikacyjnej? 

Oceń artykuł
5/5 (3)