Reklama

Żołnierz – kim jest i czym się zajmuje? Zarobki i wymagania na stanowisku

Jak zostać żołnierzem? Jak wstąpić do wojska? Jakie trzeba mieć wykształcenie, aby uzyskać stopień Generała? Na wszystkie najważniejsze pytania odpowiadamy poniżej!

żołnierz

Żołnierz: kim jest?

Żołnierz to osoba, która pełni służbę wojskową lub współpracuje z armią i zobowiązana jest do obrony granic danego państwa.

Praca żołnierza przybiera formę służby stałej, lub kontraktowej. Obecnie coraz więcej młodych osób decyduje się na studia cywilne/wojskowe, aby następnie związać się z armią na całe życie. Dzięki temu służba w wojsku zawodowym daje im stabilizację i wiele możliwości rozwoju na dalszej ścieżce kariery.

Zobacz: WOT – zarobki terytorialsów. Ile można dostać? Co z rekrutacją?

Żołnierz – czym się zajmuje?

Zakres obowiązków żołnierza zależy m.in. od tego, w czym dana osoba się specjalizuje. Bez względu na przydział, żołnierz musi postępować zgodnie z poleceniami swojego dowódcy. Osoba ta może np. uczestniczyć w misji wojskowej, służyć w wojskowym szpitalu, brać udział w niwelowaniu skutków klęsk żywiołowych, a także pracować nad rozwiązaniami usprawniającymi funkcjonowanie wojska.

Armia składa się z Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej, Wojsk Specjalnych, Wojsk Obrony Terytorialnej. Żołnierz może również pracować w żandarmerii wojskowej (tak zwana wojskowa policja) oraz w GROM, czyli jednostce wojskowej wojsk specjalnych.

Żołnierz – wymagania na stanowisku

Niezależnie od stopnia wojskowego, żołnierz zawodowy powinien być osobą zdrową i cechującą się ponadprzeciętnie dobrą kondycją fizyczną. Oprócz cech związanych z wydolnością i sprawnością, w służbie żołnierza bardzo istotne są właściwe dyspozycje psychiczne. Niezbędne jest zwłaszcza zdyscyplinowanie, sumienność oraz umiejętność realizowania zadań nawet w najbardziej stresujących warunkach.

Zobacz też: Zarobki w służbach mundurowych 2021 

Żołnierz – jak nim zostać?

Jak wstąpić do wojska? Są trzy następujące możliwości:

  1. Wstąpienie do Wojsk Obrony Terytorialnej
  2. Służba przygotowawcza – po której można zostać szeregowym, podoficerem lub oficerem rezerwy, a także w przyszłości ubiegać się o powołanie do zawodowej służby wojskowej
  3. Służba kandydacka – to tak zwane ukończenie szkoły podoficerskiej lub studiów wojskowych, po których można zostać oficerem lub podoficerem

Żołnierz zawodowy: wymagania

Jak zostać żołnierzem? Na wymagania dotyczące wykształcenia żołnierza zawodowego wpływa rodzaj korpusu wojskowego. Przykładowo, aby zostać podoficerem, należy ukończyć zasadniczą szkołę zawodową. Z kolei w przypadku oficerów niezbędne jest wykształcenie wyższe.

Aby zostać wojskowym, należy mieć przede wszystkim ukończone 18 lat, posiadać polskie obywatelstwo i być niekaranym. Co jeszcze?

  • Być zdolnym fizycznie i psychicznie
  • Nie pełnić wcześniej innego rodzaju czynnej służby wojskowej
  • Nie posiadać przeznaczenia do służby zastępcze
  • Nie posiadać nadanego przydziału kryzysowego
  • Nie posiadać zwolnienia z obowiązku pełnienia czynnej służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji, w czasie wojny lub na wypadek nadania innego przydziału organizacyjno-mobilizacyjnego

Jakie trzeba mieć wykształcenie, aby zostać żołnierzem?

Aby zostać żołnierzem i dostać się do wojska, należy posiadać minimum następującego wykształcenia:

  • Gimnazjum/podstawówka – żołnierz szeregowy,
  • Szkoła średnia – Podoficer,
  • Tytuł zawodowy magistra lub równorzędny – Oficer.

Jak zdobyć stopnie wojskowe?

Najniższym stopniem w Wojsku Polskim jest szeregowy. Jest to osoba, która po raz pierwszy została powołana do czynnej służby wojskowej lub którą przeniesiono do rezerwy, ponieważ nie odbyła czynnej służby w wojsku.

Kolejnym stopniem jest Podoficer, który pełni funkcję dowódcy drużyny. Nad nim stoi Oficer. W przypadku oficerów młodszych jest to – podporucznik, porucznik, kapitan. Starsi oficerowie to major, podpułkownik i pułkownik.

Kolejnym, najwyższym stopniem w Wojsku Polskim jest Generał.

Żołnierz – ile zarabia?

Zarobki żołnierza zawodowego zależne są przede wszystkim od jego stopnia wojskowego. Najwyższe wynagrodzenie otrzymują generałowie, a najniższe szeregowi. Zgodnie z danymi ze strony Wynagrodzenia.pl, osoba na stopniu Generała może zarobić nawet 14 900 zł. Najniższe zarobki żołnierza należą jednak do szeregowego – 2 500 zł. Sprawdź szczegóły -> Ile zarabia szeregowy zawodowy? 

Oprócz miesięcznego wynagrodzenia, żołnierz otrzymuje również liczne benefity i dodatki pracownicze.

Oceń artykuł
4/5 (5)