Researcher – kim jest i czym się zajmuje? Zarobki i wymagania na stanowisku

Researcher to pracownik odpowiedzialny za pozyskiwanie informacji oraz ich weryfikację. Jego dokładne obowiązki są uzależnione od rodzaju firmy, w jakiej pracuje. Sprawdź, kim jest researcher i gdzie może znaleźć zatrudnienie.

Researcher - mężczyzna przy komputerze

Od lat na polskim rynku pracy pojawiają się obcobrzmiące stanowiska zawodowe. Od tych wyższego szczebla jak CEO, czy COO, oraz niższego, jak researcher. Jaka jest jego funkcja? Zwykle poszukując informacji na dany temat, wpisujemy w wyszukiwarkę hasło kluczowe. Otrzymujemy w ten sposób informacje, które znają już prawdopodobnie wszyscy. Nie mamy także pewności, że są one rzetelne. Researcher dociera do informacji znacznie głębiej i potrafi je zweryfikować.

Researcher – co to znaczy? Charakterystyka zawodu

Researcher to osoba potrzebna w społeczeństwie informacyjnym. Zna on wartość informacji i wie gdzie jej szukać. Researcher po polsku to badacz. Dlatego ze stanowiskiem można się spotkać także w branży naukowo-badawczej. Częściej jednak researcher dotyczy zawodu polegającego na poszukiwaniach informacji, czy pozyskiwaniu danych. Researcher to stanowisko obecne na polskim rynku pracy od niedawna, jednak stale zyskuje na popularności. Osoba od wyszukiwania informacji potrzebna jest w wielu branżach. Jednak zależnie od firmy praca researchera może wyglądać zupełnie inaczej. W branży medialnej researcher poszukuje informacji, np. ze świata gwiazd. Natomiast w IT researcher może pełnić obowiązki osoby poszukującej specjalistów do spraw IT, co od niego także wymaga wiedzy informatycznej.

Przesyt informacji, jakie docierają do nas każdego dnia, sprawia, że firmy potrzebują specjalistów, którzy są w stanie przesiać najwartościowsze informacje i wykorzystać je w odpowiedni sposób. Wiele informacji, jakie oferuje nam Internet, wymaga weryfikacji, ponieważ obecnie łatwo jest stworzyć nawet niemający nic wspólnego z wiedzą faktyczną artykuły np. medyczny, czy prawniczy. W sieci jest wiele tzw. fake newsów, na które trzeba uważać. Researcher jako specjalista w tej dziedzinie jest w stanie dotrzeć do informacji legalnych, jednak trudnych do uzyskania przez innych. Wie, jakie informacje wyciągnąć z gąszczu tych nieistotnych.

Researcher – czym się zajmuje? Obowiązki researchera

Przede wszystkim researcher zajmuje się ogólnie pojętym poszukiwaniem informacji. Charakter tych poszukiwań jest uzależniony od branży, w jakiej został zatrudniony. Researcher, docierając do informacji, nie zawsze pracuje przed komputerem. Nie wszystko da się znaleźć w Internecie, jednak sporo baz w sieci umożliwia dotarcie do szczegółowych informacji. Jeśli nie ma takiej możliwości, konieczne jest pójście do archiwum, urzędów, czy sądów. Do obowiązków researchera oprócz pozyskiwania informacji na różne sposoby należy także selekcja informacji i ich weryfikacja. Sensem istnienia tego zawodu jest pozyskiwanie wyłącznie sprawdzonych informacji ich grupowanie, kategoryzacja i wizualizacja w sposób najbardziej przystępny.

Researcher zwykle pracuje na rzecz swoich współpracowników. To znaczy, że pozyskuje informacje, jednak ich wykorzystaniem zajmuje się ktoś inny. Przykładem może być praca w branży medialnej, gdzie researcher zajmuje się pozyskiwaniem informacji, a następnie te są publikowane w zmienionej formie z omówieniem. Podsumowując, researcher wyszukuje informacje, dociera do nich, pozyskuje je, a następnie gromadzi, przetwarza i przekazuje do wykorzystania. W zależności od charakterystyki pracy w danej firmie researcher zajmuje się także utrzymaniem i uzupełnianiem baz danych, kontrolą poprawności informacji.

Wymagania na stanowisku researchera

Kompetencje zawodowe, jakimi powinien cechować się researcher to: 

  • komunikatywność, która przydaje się w kontaktach z ludźmi, od których próbuje pozyskać informacje, 
  • dociekliwość, czyli cecha, która sprawia, że pracownik czerpie przyjemność z wykonywanych zadań i dąży do poznania każdego tematu od podstaw. 

Researcher powinien być osobą kreatywną, która dobrze radzi sobie z obsługą komputera i ma podstawową wiedzę z dziedziny prawa. Dzięki temu wie, jak daleko może się posunąć w poszukiwaniu informacji, a gdzie leży granica jego działań. W zawodzie researchera przydają się także takie cechy charakteru jak umiejętność pracy pod presją czasu i odporność na stres. Nie zawsze łatwo jest dotrzeć do informacji, a po drodze można natrafić na wiele trudności. Bardzo korzystna jest znajomość języków obcych, która poszerza kompetencje researchera i sprawia, że może on dotrzeć także do zagranicznych informacji, o jakie trudno w Polsce.

Jak zostać researcherem?

Oczywiście, aby pełnić zawód researchera nie trzeba mieć konkretnego wykształcenia. Jednak pomaga ono w uzyskaniu pracy. Kandydaci, którzy myślą o przyszłości w tym zawodzie, mogą wybrać studia dziennikarskie, czy z zakresu zarządzania informacją lub bibliotekoznawstwa. Studia uczą wyszukiwania informacji, ich przechowywania i weryfikacji. Studenci uzyskują wiedzę na temat wielu internetowych baz danych, repozytoriów, czy instytucji, z których można pozyskać ważne informacje. Researcher to zawód, jaki można objąć także bez doświadczenia. Należy jednak liczyć się wówczas z niższymi zarobkami, które wraz ze wzrostem stażu pracy także pójdą w górę.

Researcher: jak wygląda jego praca?

Praca researchera to zarówno praca zdalna, w domu przy komputerze, jak i praca biurowa oraz praca w terenie. Jeśli jakiejś informacji nie da się pozyskać w sieci, wówczas konieczne jest pójście do biblioteki, czy archiwum. Researcher swoją pracę zwykle wykonuje samodzielnie, nie jest poddawany ścisłej kontroli, ma możliwość skupienia się na swojej pracy. Wyjątkiem są sytuacje, w których musi raportować swoje działania. To stanowisko często wiąże się z koniecznością prezentacji, wizualizacji uzyskanych danych przed zarządem, na wykresach, czy w tabelach.

Gdzie szukać pracy jako researcher?

Researcher to osoba potrzebna w wielu firmach. Dlatego kandydat może szukać pracy w działach HR, w branży handlowej, medialnej, czy wydawniczej. Researcher to osoba, która bardzo często jest potrzebna w branży e-commerce, gdzie dystrybutorzy często muszą docierać do informacji z zagranicznych portali. Miejsca pracy, do których researcher może złożyć CV to archiwum, redakcje, agencje pracy, media. Specjalista zatrudniony w mediach, zwykle zbiera informacje na rzecz reportera, który następnie przekazuje je do publikacji. Researcher IT natomiast jest osobą, która pozyskuje nowych kandydatów do pracy. Wiąże się to z koniecznością posiadania szerokiej wiedzy na temat informatyki. Analizuje on CV kandydatów i często bierze także udział rekrutacjach.

Researcher: zarobki

Zarobki researchera są dobre, uzależnione od wykształcenia kandydata, tego, jaki ma staż pracy, wielkości firmy, w jakiej znalazł zatrudnienie i województwa, w jakim się ona znajduje. Ile zarabia researcher? Jak wskazuje portal Wynagrodzenia.pl, co drugi researcher zarabia od 4300 zł brutto do 8000 zł brutto, to oznacza zarobki rzędu od 3200 zł “na rękę” do ponad 5700 zł. Mediana zarobków na stanowisku researchera wynosi ponad 3700 zł netto. 25% wszystkich pracowników zarabia także powyżej górnej granicy 8000 zł brutto.

Oceń artykuł
5/5 (4)