Łowca głów – kto to jest? Wszystko o zawodzie headhuntera

Łowca głów to rekruter do zadań specjalnych. Jego kwalifikacje mają pomóc firmom w pozyskiwaniu osób na najwyższe stanowiska w firmie i poszukiwaniu najlepszych specjalistów. Kim jest łowca głów i jakie cechy go wyróżniają?

Łowca głów - zespół łowców głów podczas negocjacji

 

Łowca głów kojarzy nam się przede wszystkim  z Dzikim Zachodem, kowbojami, szeryfami i nieuchwytnymi przestępcami. Jednak obecnie profesja ta przeszła ogromną transformację. Łowcy głów nie polują już na twarze umieszczone na listach gończych, a na fachowców, którym chcą w imieniu swojego klienta zaoferować pracę. Tak naprawdę z dawnymi łowcami głów, ci obecni mają tylko wspólną nazwę. Head hunter, czyli właśnie łowca głów to osoba, która zajmuje się poszukiwaniem specjalistów w swojej dziedzinie na zlecenie pracodawców z całego świata. Zawód ten jest niezwykle popularny w branżach, gdzie liczą się konkretne bardzo szczególne umiejętności i wiedza oraz w sytuacjach, gdzie konieczne jest znalezienie doskonale wyszkolonej kadry kierowniczej lub managerskiej. Czym dokładnie zajmuje się head hunter? Jak wygląda praca łowcy głów? I jak zostać skutecznym łowcą głów?

Łowca głów – kto to jest?

Łowca głów to stosunkowo młody zawód ściśle związany z dziedziną HR. W Polsce headhunterzy pojawili się dopiero w latach 90-tych i wciąż nie są przedstawicielami wyjątkowo popularnej ścieżki zawodowej. Czym się zajmuje łowca głów? To pewnego rodzaju doradca personalny i rekruter do zadań specjalnych, który pozyskuje pracowników wyższego szczebla i najbardziej utalentowanych specjalistów. Zajmuje się wyszukiwaniem managerów, dyrektorów, specjalistów w mniej popularnych dziedzinach i negocjowaniem przejścia do firmy zlecającej poszukiwania. 

Łowcy głów to wysoko wyspecjalizowane osoby, mające szeroką wiedzę na temat branży, w której przeprowadzają rekrutacje. Dzięki znajomości swojego zawodu potrafią doskonale poruszać się po rynku pracy i wyszukiwać najlepszych specjalistów, często nakłaniając do zmiany firmy, w której pracują. 

Łowca głów — zakres obowiązków

Zakres obowiązków łowców głów jest z reguły bardzo zbliżony do siebie, bez względu na rodzaj firmy, w której są oni zatrudnieni. Najczęściej head hunterzy pracują dla zewnętrznych agencji i działają na zlecenie pracodawców, którzy chcą sprowadzić do siebie do firmy wyspecjalizowaną kadrę. Czym zatem zajmuje się łowca głów? Co należy do jego obowiązków?

Po pierwsze, łowca głów zajmuje się stworzeniem portretu kwalifikacyjnego, psychologicznego i charakterologicznego idealnego kandydata na dane stanowisko. Wraz z klientem, czyli przyszłym pracodawcą nowego pracownika, łowca głów opracowuje szkic osoby, która najlepiej sprawdziłaby się na konkretnym stanowisku. W ten sposób head hunter zawęża poszukiwania i zwiększa szanse pracodawcy na znalezienie odpowiedniego kandydata.

Po drugie, osoba na tym stanowisku rozpoczyna polowanie, czyli poszukiwania. Śledzi media społecznościowe, zamieszcza ogłoszenia i przeszukuje strony internetowe. Obecnie największą platformą, która znacząco ułatwia pracę head hunterów jest LinkedIn. Zdarza się, że osoba, która byłaby kandydatem idealnie spójnym z przygotowanym portretem, ma już zatrudnienie. Wtedy do akcji wkraczają zdolności negocjacyjne łowcy głów, a jego zadanie polega na przekonaniu takiego pracownika do zmiany pracodawcy. 

Po trzecie head hunter negocjuje stawki wynagrodzenia i warunki umowy nowego pracownika. Pomaga mu przejść także procedurę związaną z nową pracą lub podejmuje działania, aby przejście do nowej firmy odbyło się jak najbardziej komfortowo dla wszystkich stron zaangażowanych. Do jego obowiązków należy także prowadzenie raportów ze swoich działań, przygotowywanie potrzebnej dokumentacji i ciągły kontakt z klientem.

Łowca głów — cechy charakteru i predyspozycje zawodowe

Headhunter powinien być człowiekiem o doskonałych umiejętnościach interpersonalnych. To dzięki nim może z powodzeniem pozyskiwać zaufanie i negocjować z osobami poszukiwanymi przez firmę, która go zatrudniła. Pożądane cechy charakteru łowcy głów to przede wszystkim wytrwałość, odporność na stres, wysoka empatia i intuicja. Powinien potrafić wyczuć, czy rekrutowana osoba spełnia wszelkie wymagania i posiada odpowiednie predyspozycje zawodowe do podjęcia nowego stanowiska. 

Jednocześnie łowca głów powinien być osobą komunikatywną i lubić pracę z ludźmi. To często od Twojego nastawienia zależy powodzenie prowadzonych przez ciebie działań. Tak naprawdę praca łowcy głów nie jest dla każdego. Wiele osób uważa, że jest to praca obciążająca psychicznie, ponieważ często pracujesz w dużym stresie. Związane jest to z faktem, że Twój zawodowy sukces zależy tak naprawdę od innych osób, czyli od pracowników, których rekrutujesz. Nawet najlepsi head hunterzy mają sytuacje, gdy kandydat, którego byli na 100% pewni, okazuje się kompletnym niewypałem.

Sprawdź: Predyspozycje zawodowe – czy warto testować pracowników?

Wykształcenie i umiejętności łowcy głów

Łowca głów to człowiek, który musi znać się na ludziach. Dlatego studia naturalnie łączące się z tym zawodem to psychologia i socjologia. Jednak nauki społeczne nie są jedyną możliwą ścieżką, ponieważ dobry headhunter musi mieć wiedzę na temat branży będącej obszarem jego działań. Dobry headhunter często specjalizuje się w jakiejś dziedzinie, co pozwala mu lepiej ocenić umiejętności rekrutowanego pracownika. Dlatego bardzo często łowca głów kończy studia np. związane z IT, tak aby wyszukiwać specjalistów od nowych technologii, bazując na swojej wiedzy.

Łowcy głów często kończą równie studia podyplomowe, dzięki którym rozwijają w sobie wiedzę na danym temat. Mimo że wykształcenie w tym zawodzie nie jest najważniejsze, to jednak jeśli zależy Ci na profesjonalnej karierze i pracy z największymi firmami, warto zdecydować się na taki rodzaj kształcenia.

Dobry łowca głów powinien doskonale posługiwać się językiem angielskim, ponieważ częste mogą okazać się rekrutacje zagranicznych pracowników. Przyda się również prawo jazdy kat. B. Oprócz tego head hunter musi znać podstawy technik perswazyjnych i negocjacyjnych. Działanie w obszarze HR-u związane jest również ze świetną intuicją i wyczuciem drugiego człowieka, jednak tego nie da się wyćwiczyć. Kompetencje miękkie związane z zawodem łowcy głów, to naturalne predyspozycje danej osoby do wykonywania tego zawodu.

Wiedza, praktyka i cechy charakteru wydają się ważniejszymi w zawodzie rekrutera do zadań specjalnych. To nie jest praca dla każdego, głównie ze względu na potrzebę wykazywania się elastycznością, intuicją i cierpliwością w kontaktach z innymi.

Łowca głów – jak wygląda jego praca?

Headhunter rozpoczyna swoje działania od stworzenia profilu poszukiwanego pracownika. Określa wymagane umiejętności, cechy charakteru, wykształcenie i predyspozycje zawodowe, które najlepiej sprawdzą się na określonym stanowisku w pracy. Następnie zabiera się za poszukiwanie odpowiedniego kandydata, zamieszczając ogłoszenia, przeglądając portale zawodowe i społecznościowe, a także rekrutacyjne strony internetowe. Bardzo często kontaktuje się z wybranymi kandydatami bezpośrednio, wykorzystując rozmowy telefoniczne, drogę mailową i spotkania twarzą w twarz. 

Ocena umiejętności kandydata to nie wszystko, ponieważ łowca głów musi potrafić pozyskać pracownika, który jest już gdzieś zatrudniony. To oznacza konieczność posiadania daru przekonywania i umiejętności odpowiedniego zareklamowania swojej firmy. Head hunter następnie prowadzi negocjacje, często z obiema stronami na raz i odgrywa rolę mediatora. Gdy cała operacja zakończy się sukcesem, łowca głów przez pewien czas pozostaje w kontakcie zarówno z pracownikiem jak i pracodawcą, aby upewnić się, że ich relacja rozwija się w dobrym kierunku. 

Odpowiedzialność ponoszona przez headhuntera

Często w zapisach umowy zawieranej z łowcą głów można odnaleźć zapis o jego odpowiedzialności za wyniki przeprowadzonej rekrutacji. To znaczy, że osoba rekrutująca powinna dołożyć wszelkich starań, aby kandydat przez nią wybrany sprawdził się na nowo wybranym stanowisku. Istnieją przypadki, w których pozyskany pracownik nie spełni oczekiwań w nim pokładanych. W takiej sytuacji headhunter może być zobowiązany do wznowienia poszukiwań i zastąpienia poprzedniej osoby nowym pracownikiem w ramach tzw. “reklamacji.

Zarobki łowcy głów

Zarobki łowcy głów zależą od wielu czynników. Wśród dominujących znajdziemy między innymi jego skuteczność, czy wielkość firmy, dla której pracuje. Dodatkowo znaczenie ma również ranga specjalisty, którego poszukuje i wyjątkowość jego wiedzy bądź umiejętności. Na największe zarobki mogą liczyć łowcy głów w dużych miastach, którzy prowadza polowania w imieniu dużych korporacji, szczególnie tych z obszaru IT, nowych technologii czy medycyny i farmakologii. Ponadto zawód ten wiąże się w wieloma dodatkowymi benefitami takimi jak premie, podróże służbowe, czy opłacone szkolenia.

Jak podaje portal Praca.pl średnie zarobki head huntera w Polsce to około 5 tys. zł brutto. Jednak jest to wartość orientacyjna, ponieważ często zarobki te są znacznie większe. Szczególnie jeśli pracujesz dla dużych, wyspecjalizowanych firm poszukujących fachowców w swojej branży. Przygotuj się równie, że jako dobry i bardziej doświadczony head hunter masz możliwość częstych premii i prowizji, które często liczone są jako procent od wypłaty zrekrutowanego przez Ciebie pracownika. Także im lepszy specjalista, tym zarówno jego jak i Twoja wypłata wzrasta. 

 

Oceń artykuł
5/5 (2)