Fizyk – kim jest i czym się zajmuje? Zarobki i wymagania na stanowisku

Nauki fizyczne to bardzo trudna dziedzina nauk ścisłych. Fizyk musi mieć szeroką wiedzę oraz zdolności, poświadczone zdobywanym przez lata wykształceniem. Umysł ścisły, determinacja i logiczne myślenie są bardzo cenne w tym zawodzie. Zobacz, jak wyglądają zarobki na stanowisku fizyka i jakie wymagania należy spełnić, aby dostać pracę.

Fizyk - stereotypowy fizyk wskazujący na tablicę zapisaną wzorami matematycznymi

Fizyka rządzi naszym światem. Czy więc ten, kto zrozumie jej prawa, w teorii może nim władać? Niestety nie jest to takie proste, jednak mimo to zawód fizyka uznaje się za jeden z bardziej potrzebnych zawodów, który służy rozwojowi technologii. Twórcze myślenie, matematyka i zależności praw fizycznych mogą doprowadzić do prawdziwego skoku technologicznego. Czy więc możemy nazwać osoby oddane badaniom naukowym, pionierami? Z pewnością każdy wynalazek lub każde wyniki badań zbliżają nas do podboju kosmosu, lub innego spektakularnego wyczynu. Jednak jak wiadomo fizyk fizykowi nierówny, szczególnie że fizykę możemy podzielić na kilka dziedzin. W takim razie kim dokładnie jest fizyk? Czym zajmują się poszczególne działy?

Kim jest fizyk?

Fizyk to osoba specjalizująca się w szukaniu oraz wyjaśnianiu praw opisujących zjawiska zachodzące w naturze. Zajmuje się zarówno badaniem teorii jak i praktyki. Tworzy nowe pojęcia i tak naprawdę większość czasu spędza na badaniu zachodzących procesów fizycznych za pomocą takich wskaźników jak między innymi temperatura bądź prędkość. Mianem fizyka można określić naukowca oraz nauczyciela, który uczy fizyki w szkole. Natomiast tytuł fizyka uzyskuje się po zakończeniu odpowiedniego kierunku studiów. Praca po fizyce jest ciekawa i pasjonująca, daje także wiele możliwości rozwoju. Czym dokładnie zajmuje się fizyk i jakie wymagania trzeba spełnić, aby nim zostać?

Czym zajmuje się fizyk?

Zakres obowiązków fizyka uzależniony jest od jego specjalizacji oraz miejsca zatrudnienia. Fizyka to szeroka dziedzina nauki, która posiada wiele działów tematycznych. W większości z nich kluczowe znaczenie ma także matematyka zarówno ta stosowana w teroii jak i praktyce. Decydując się na rozwój w tym kierunku, należy wybrać jedną w wielu gałęzi nauk fizycznych. W zależności od preferencji oraz wykształcenia, fizyków można podzielić na różne kategorie. Ze względu na doświadczenie oraz obraną drogę swojej kariery naukowej, należy wybrać określony typ stanowiska.

Fizyk medyczny: co robi?

Na tym stanowisku oprócz wiedzy z zakresu fizyki bardzo ważna jest znajomość medycyny. Specjalista fizyki medycznej zajmuje się radiologią od strony technicznej i wraz z lekarzem odpowiada za prawidłowy przebieg radioterapii podczas leczenia pacjentów. Edukacja w tym zakresie związana jest ściśle z naukami medycznymi o profilu fizycznym lub odwrotnie. W nauce tej chodzi przede wszystkim o pożyteczne i praktyczne wykorzystanie zasad fizycznych w medycynie.

Gdzie znajdzie pracę fizyk jądrowy?

Badanie budowy i przemian jądra atomowego to zadanie fizyka jądrowego. Doświadczenia w laboratorium, stosowanie techniki jądrowej oraz wykorzystanie wiedzy teoretycznej są w tym zawodzie kluczowe. Ponadto fizycy jądrowi są odpowiedzialni za związki zachodzące podczas tworzenia energii z przemian jądrowych. Zjawisko to wykorzystywane jest w elektrowniach jądrowych, dzięki czemu współcześnie mamy do czynienia z odnawialną energią jądrową.

Fizyk teoretyk: praca nie tylko w laboratorium

Osoba zajmująca się fizyką teoretyczną zajmuje się modelowaniem zjawisk. Z kolei fizyk doświadczalny specjalizuje się w badaniu procesów fizycznych w laboratorium i łączeniu ich wyników z zagadnieniami teoretycznymi. Głównym zadaniem fizyka teoretycznego jest odkryć i opisać źródło zasad rządzących światem fizycznym. W pewnym sensie jest to filozof teorii fizycznych.

Nauczyciel fizyki, czyli praca z dziećmi i młodzieżą

Fizyk pracujący w szkole lub na uczelni przekazuje uczniom wiedzę na temat praw wyjaśniających zjawiska zachodzące w przyrodzie. Lekcje fizyki udzielane są na różnych poziomach nauczania, dlatego fizyk może pracować zarówno w szkole podstawowej, jak i liceum bądź technikum. Osoby z wyższym tytułem naukowym prowadzą także zajęcia na uniwersytetach. To właśnie nauczyciele fizyki tłumaczą przyszłym pokoleniom zasady procesów zachodzących na świecie i we wszechświecie. Nauczyciel fizyki to osoba, która powinna chodzić do szkoły z poczuciem misji, ponieważ to często w jego rękach jest zaszczepienie ciekawości do fizyki w sercu każdego młodego człowieka.

Zawód: fizyk – wymagania

W zawodzie fizyka niezbędna jest umiejętność logicznego myślenia oraz ścisły umysł. Osoba pracująca na tym stanowisku powinna charakteryzować się dokładnością, spostrzegawczością oraz sumiennością. Duże znaczenie ma także chęć nieustannego rozwoju oraz zdolności matematyczne. Pracując jako fizyk, sporo czasu spędza się w laboratorium. Chęć pogłębiania swojej wiedzy oraz ciągłe eksperymenty są w tym zawodzie, są kluczowe.

Co więcej, fizyk powinien być prawdziwym fascynatem swojej dziedziny. Tylko wtedy może jako badacz osiągnąć sukcesy w swojej branży. Stoi zawsze po stronie nauki i szuka naukowych wyjaśnień nawet najbardziej prozaicznych zjawisk.

Warto także wspomnieć o najważniejszym — jeśli chcesz zostać fizykiem, musisz najpierw ukończyć studia wyższe związane z fizyką lub kierunkiem fizycznym. Tak naprawdę to jedyna droga, która może zagwarantować Ci zatrudnienie w tym zawodzie.

Ile zarabia fizyk?

Wynagrodzenie fizyka zależy m.in. od stażu pracy oraz uzyskanego wykształcenia. Na pensję wpływa także miejsce zatrudnienia i rodzaj wykonywanych obowiązków. Warto zauważyć, że widełki wynagrodzenia w tym zawodzie są naprawdę szerokie. Co to oznacza? Inaczej będzie zarabiała osoba, pracująca w międzynarodowym laboratorium nam przełomowymi odkryciami, a inaczej nauczyciel fizyki pracujący w małym miasteczku.

Jak podaje portal Wynagrodzenia.pl mediana zarobków fizyka to tylko 3660 zł brutto. Mediana jest wartością środkową wyciągniętą z szeregu liczb ułożonych od najmniejszej do największej. Oznacza to, że połowa fizyków zarabia mniej niż podana kwota, a połowa zarabia więcej. Warto jednak zauważyć, że są to wartości orientacyjne, ponieważ wysokość wynagrodzenia zależy od bardzo wielu pobocznych czynników.

Jak zostać fizykiem?

Zawód fizyka mogą wykonywać osoby, które ukończyły studia kierunkowe. Wykształcenie wyższe można zdobyć zarówno na uniwersytetach, jak i na politechnikach. Studia wymagają ogromnej wiedzy z zakresu matematyki oraz chemii. Do opisu zjawisk fizycznych wykorzystywane są pojęcia matematyczne, a wiedza chemiczna znacznie pomaga w przyswajaniu materiału. Studia obejmują zajęcia teoretyczne oraz laboratoryjne. Chęć nieustannego rozwoju i ciekawość do świata są w tym zawodzie kluczem do sukcesu.

Jeśli interesuje Cię konkretna dziedzina fizyki, warto pomyśleć o dodatkowym kierunku, specjalizacji lub studiach podyplomowych. Dzięki temu zdobędziesz wykształcenie zorientowane na dziedzinę, która Cię najbardziej interesuje.

Oceń artykuł
2.8/5 (5)