Dekarz to specjalista, bez którego nie obejdzie się żadna budowa domu. Wykwalifikowany dekarz nie może liczyć na brak zleceń, bez względu na to, czy pracuje w firmie budowlanej, czy na własny rachunek. Ile zarabia dekarz? Jak zostać jednym z nich? Czym zajmuje się dekarz?
Dekarz jest jednym z najstarszych zawodów na świecie. Tym mianem określa się rzemieślnika, który wykonuje pokrycie dachowe różnych budowli. W tej pracy wykorzystuje się przeróżne materiały, a rozwój przemysłu budowlanego wymaga od dekarza poszerzania swoich kwalifikacji. Owe kwalifikacje można zdobywać w szkole branżowej, albo w pracy pomocnika dekarza. Od niedawna można też ukończyć szkołę średnią, która przygotowuje do wykonywania tego zawodu i zapewnia tytuł technika dekarza. Zarobki na tym stanowisku poprawiają się z roku na rok, głównie za sprawą boomu budowlanego panującego w Polsce. Kim jest dekarz? Sprawdź kod zawodu, obowiązki i wymagania na stanowisku.
Spis treści
Dekarz – kto to jest? Skąd wziął się ten zawód?
Konieczność wykonywania pokrywy dachowej jest z nami obecna od tysięcy lat. Gdy człowiek zaczął prowadzić osadniczy tryb życia, trzeba było zadbać o szczelne i wytrzymałe zadaszenie, które z powodzeniem ochroni mieszkańców domostwa przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. Później wykonywaniem poszyć zajmował się cieśla, a pod koniec XIX wieku tymi obowiązkami zaczęli zajmować się dekarze – niemniej, choć omawiany zawód wyodrębnił się z fachu stolarskiego, to cieśla – a w zasadzie, jego bazowe zdolności – nadal stanowią niezbędny czynnik do tego, by móc efektywnie układać dach. Sama nazwa tego zawodu wzięła się prawdopodobnie od tzw. “deku”, czyli pokrywy dachowej stworzonej z targanej słomy przykrytej drewnem i ciężkimi gałęziami.
Obecnie dekarz to wysoce wykwalifikowany rzemieślnik zajmujący się wykonywaniem dachów z różnych dostępnych materiałów. Na zakres obowiązków dekarza składa się nie tylko pokrywanie poszyć. Ocenia się, że zawód dekarza to tak naprawdę zawód przyszłości. Samych dekarzy jest w Polsce mało, a zapotrzebowanie na pracowników budowlanych stale rośnie.
Co robi dekarz?
Głównym zadaniem dekarza jest przeprowadzanie konserwacji dachów i ich pokrywanie, czy wykonywanie ociepleń dachowych. Wśród pokryć dachowych, wykorzystywanych przez niego w pracy, znajdują się m.in. blachodachówki oraz dachówki ceramiczne. W zakres obowiązków dekarza wchodzi także wykonywanie działań mających na celu ochronę dachu przed wilgocią. Osoba na tym stanowisku zajmuje się również nabywaniem niezbędnych materiałów i przyrządów. Fachowcy montują wyłazy czy świetliki, a także wykonują szereg innych czynności, mających jakikolwiek związek z kryciem poszycia.
Obowiązki dekarza
Dekarze konserwują także już położone dachy, zajmując się również naprawianiem poszyć w całości. Remontują orynnowanie, powłokę dachu, elementy nośne i izolację. Po usługi dekarza sięgają też osoby planujące rozbiórkę dachu i wymianę elementów wentylacyjnych.
Niemniej, w zawodzie dekarzy, ważne jest to, że wraz z rozwojem technologii, nie mogą zajmować się oni wyłącznie układaniem dachu czy jego naprawianiem. We współczesnym budownictwie, szczególnie gdy mówimy o domu jednorodzinnym, jego projekt coraz częściej zakłada instalację paneli fotowoltaicznych – to dekarz będzie musiał zająć się ich montażem.
Formy pokrycia dachowego – o czym warto pamiętać, wykonując ten zawód?
Omawiany zawód znacznie się zmienił w ostatnich dziesięcioleciach. Dach okryty młodymi drzewkami i ciężkimi gałęziami to już przeszłość – teraz w cenie jest dachówka ceramiczna albo pokrycie cementowe. Ludzie są różni, podobnie jak ich gusta i preferencje – pamięć o tym fakcie będzie nie bez znaczenia, jeśli przyszłość skłoni Cię właśnie do tej profesji.
Gdy przyjdzie Ci układać dach dla swojego klienta, lub zajmiesz się choćby przeprowadzaniem określonych remontów, musisz pamiętać o elastyczności i stałym poszerzaniu zawodowych kompetencji. Rodzaje pokryć dachowych stale się powiększają – zmienia się również stosowana technologia. Prawdziwy profesjonalista w tym fachu, nie może ani na chwilę zapomnieć o kompleksowym dokształcaniu się. Można wręcz uznać, że w dużej części jest to element jego zawodowych obowiązków. Polskie Stowarzyszenie Dekarzy, może Ci w tej kwestii udzielić wielu pouczających rad.
Ile zarabia dekarz?
Zarobki dekarza to dosyć szerokie pojęcie. Jego wynagrodzenie zależy przede wszystkim od doświadczenia, zdobytych kwalifikacji, wielkości firmy, miasta i stosowanych technologii. Dekarz specjalizujący się w nowoczesnych metodach pokrywania dachu lub zakładaniu paneli fotowoltaicznych może liczyć na lepsze zarobki od początkującego pracownika.
Mediana pensji dekarza to około 6230 złotych brutto. Zgodnie z danymi przedstawionymi przez Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń, 25% dekarzy zarabia powyżej 7490 złotych brutto, a 100% pracowników to mężczyźni. 25% najmniej zarabiających dekarzy może liczyć na mniej niż 4590 złotych brutto. Można przypuszczać, że ta statystyka dotyczy głównie pomocników dekarzy i osób z niższymi kwalifikacjami.
Warto zwrócić uwagę na to, że osoba wykonująca zadania na jednoosobowej działalności gospodarczej lub w dużej firmie, może zarobić znacznie więcej od człowieka zajmującego się dekarstwem dorywczo.
Jak zostać dekarzem?
Zostać dekarzem można właściwie na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest samodzielne kształcenie pod okiem bardziej doświadczonych pracowników budowy. Dzięki temu można rozwinąć swoje zdolności i przejść z pomocnika dekarza na samodzielnego specjalistę. Taka ścieżka rozwoju ma wiele zalet. Osoba rozpoczynająca swoją pracę od praktyki zdobywa wszystkie niezbędne talenty w bardzo szybkim tempie. Samodzielne kształcenie ma jednak pewne wady. Dekarze uczący się w jednej firmie mogą być nieco odseparowani od nowinek technologicznych lub innych technik wykonywania dachów.
Dekarz – edukacja
Druga ścieżka rozwoju jest związana z edukacją i zdobywaniem certyfikatów. Aby zostać kwalifikowanym dekarzem, należy rozpocząć naukę w szkole branżowej I stopnia w klasie ogólnobudowlanej lub dekarskiej. Następnie trzeba zainteresować się praktykami zawodowymi, a potem zdaniem egzaminu zawodowego. Zdanie egzaminu w szkole branżowej zapewnia tytuł czeladnika dekarstwa. Od września 2021 roku można też zdobyć uprawnienia technika dekarstwa. Jest to absolwent szkoły średniej, który już niedługo ma otrzymać dodatkowe kompetencje w drodze rozporządzenia.
Po trzech latach praktyki można ubiegać się o otrzymanie stopnia mistrza dekarstwa. Aby tego dokonać, trzeba przystąpić do egzaminu organizowanego przez Ośrodek Kształcenia Dekarzy lub Cech Rzemiosł.
Jakie wymagania na dekarza?
Aby z powodzeniem wykonywać zadania dekarza, trzeba cechować się odpowiednimi umiejętnościami i wiedzą. Dekarz to przede wszystkim fachowiec, od którego zależy, czy dach Twojego domu będzie trwały i bezpieczny. Dobry dekarz powinien być osobą sprawną fizycznie, ponieważ jego praca opiera się głównie na wykonywaniu zadań manualnych, utrzymywaniu równowagi i narażeniu na niekorzystne warunki atmosferyczne.
Dekarze powinni być osobami punktualnymi, odpowiedzialnymi i dbającymi o bezpieczeństwo. Praca na wysokościach wymaga od nich dodatkowych zabezpieczeń, a ewentualne błędy mogą być opłakane w skutkach. Dekarz powinien wyróżniać się umiejętnościami manualnymi, wyobraźnią przestrzenną oraz odpornym organizmem. W pracy na tym stanowisku duże znaczenie ma również precyzyjność, spostrzegawczość, cierpliwość i umiejętność pracy w grupie.
Technik dekarz – nowa ścieżka rozwoju
Rozpoczęcie kariery dekarza jest teraz jeszcze łatwiejsze. Wszystko za sprawą Rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 27 stycznia 2021 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego. Zgodnie z nowymi przepisami od 1 września 2021 roku można zostać technikiem dekarstwa.
Taka osoba jest absolwentem średniej szkoły (technikum) i staje się przedstawicielem nowego stanowiska. Technik dekarstwa posiada kwalifikację BUD.27 „Organizacja i kontrola wykonywania pokryć dachowych oraz sporządzanie kosztorysów”. Zdaniem resortu edukacji, ta forma kształcenia potwierdza jeszcze wyższy poziom kompetencji i ułatwia znalezienie pracy w firmach na terenie kraju.
Kod zawodu – dekarz
Wiele osób poszukuje kodu PKD dekarza. Zgodnie z Klasyfikacją Zawodów i Specjalności, dekarz posiada kod 712101. W oficjalnej klasyfikacji znajdziemy też szczegółowy opis zadań zawodowych dekarza i ogólny zarys jego obowiązków. Zgodnie ze stroną psz.praca.gov.pl dekarz:
Montuje różne formy pokrycia dachowego i naprawia dachy różnymi materiałami dekarskimi; zakłada, konserwuje i remontuje urządzenia służące do odprowadzania wody z dachów przy zastosowaniu narzędzi, urządzeń oraz maszyn dekarskich, ślusarskich i murarskich.
Jakie zadania zawodowe można wymienić?
- Analizowanie rysunków roboczych i ustalanie na ich podstawie rodzaju i zakresu robót dekarskich, potrzebnych materiałów oraz narzędzi, sprzętu i maszyn;
- ocenianie jakości materiałów stosowanych do robót dekarsko-blacharskich;
- organizowanie miejsca pracy i dróg transportu materiałów dekarskich;
- przygotowanie blachy do robót dekarskich i obróbek blacharskich;
- wykonywanie podstawowych operacji blacharskich (trasowanie, cięcie, wiercenie, zaginanie, zawijanie brzegów, zaginanie krawędzi, lutowanie połączeń, nitowanie, wywijanie krawędzi, wyklepywanie naroży itd.);
- obijanie blachą elementów drewnianych;
- wykonywanie pokryć dachowych blachą cynkową, stalową ocynkowaną, miedzianą i aluminiową;
- montowanie rynien i rur spustowych;
- wykonywanie obróbek blacharskich murów ogniowych, attyk, okapów, gzymsów, kominów, włazów dachowych, anten, masztów, rur wentylacyjnych, podokienników itp.;
- krycie dachów papą na podkładzie z desek i z betonu;
- wielowarstwowe izolowanie tarasów;
- krycie dachów różnymi rodzajami dachówek;
- krycie dachów materiałami z tworzyw sztucznych;
- wykonywanie rekonstrukcji i konserwacji pokryć dachowych z gontu oraz dachówki mnich-mniszka, klasztornej itp.;
- rozbiórka różnych rodzajów pokryć dachowych;
- wykonywanie izolacji przeciwwilgociowych i paroizolacji;
- wykonywanie rynien i rur spustowych w zakładzie blacharskim;
- wykonywanie elementów wentylacyjnych z blachy.
Jakie nowoczesne technologie wspierają pracę dekarza?
Dzisiejszy zawód dekarza opiera się nie tylko na tradycyjnych umiejętnościach, ale również na znajomości nowoczesnych technologii, które poprawiają jakość i bezpieczeństwo pracy. Wśród innowacji wykorzystywanych przez dekarzy znajdują się drony do inspekcji dachów, które pomagają zidentyfikować miejsca wymagające naprawy, bez konieczności wchodzenia na dach. Nowoczesne narzędzia pomiarowe, takie jak lasery i skanery, ułatwiają precyzyjne wykonanie poszyć, a specjalne oprogramowanie pomaga tworzyć i analizować projekty dachów przed przystąpieniem do pracy.
Jak dekarze dbają o bezpieczeństwo w pracy na wysokościach?
Praca dekarza wiąże się z dużym ryzykiem wypadków, dlatego obowiązkowe są rygorystyczne środki bezpieczeństwa. Dekarze korzystają z odpowiednich zabezpieczeń: pasów asekuracyjnych, lin zabezpieczających oraz wytrzymałych rusztowań. Ponadto, firmy dekarskie inwestują w szkolenia z zakresu BHP, aby pracownicy znali techniki pracy na wysokości oraz procedury awaryjne. Dzięki temu, choć zawód jest wymagający fizycznie, dekarze mogą wykonywać swoje obowiązki bezpieczniej, minimalizując ryzyko urazów i upadków.
Pomocnik dekarza – co robi?
Większość dekarzy rozpoczyna swoją przygodę od stanowiska pomocnika dekarza. Taka osoba zajmuje się przede wszystkim wsparciem bardziej doświadczonego specjalisty i nauką techniki układania pokryw dachowych. Pomocnik dekarza przygotowuje i sprząta stanowisko pracy, a także transportuje potrzebne materiały budowlane.
Ile zarabia pomocnik dekarza?
Zarobki pomocnika dekarza są zdecydowanie niższe niż wynagrodzenie doświadczonego specjalisty. Przyjmuje się, że początkujący dekarze zarabiają niewiele powyżej najniższej krajowej, która w 2024 roku od lipca wynosi 4300 złotych brutto. Oczywiście wiele zależy od umiejętności, wielkości firmy i szczęścia, jednak prawdopodobnie na lepsze zarobki trzeba będzie poczekać aż do zakończenia pierwszego etapu nauki.