Dekarz – kim jest i czym się zajmuje? Zarobki i wymagania na stanowisku

Dekarz to specjalista, bez którego nie obejdzie się żadna budowa domu. Wykwalifikowany dekarz nie może liczyć na brak zleceń, bez względu na to, czy pracuje w firmie budowlanej, czy na własny rachunek. Ile zarabia dekarz? Jak zostać jednym z nich? Czym zajmuje się dekarz?

dekarz układający dachówki

Dekarz jest jednym z najstarszych zawodów na świecie. Tym mianem określa się rzemieślnika, który wykonuje pokrycie dachowe różnych budowli. W tej pracy wykorzystuje się przeróżne materiały, a rozwój przemysłu budowlanego wymaga od dekarza poszerzania swoich kwalifikacji. Owe kwalifikacje można zdobywać w szkole branżowej, albo w pracy pomocnika dekarza. Od niedawna można też ukończyć szkołę średnią, która przygotowuje do wykonywania tego zawodu i zapewnia tytuł technika dekarza. Zarobki na tym stanowisku poprawiają się z roku na rok, głównie za sprawą boomu budowlanego panującego w Polsce. Kim jest dekarz? Sprawdź kod zawodu, obowiązki i wymagania na stanowisku.

Dekarz – kto to jest? Skąd wziął się ten zawód?

Konieczność wykonywania pokrywy dachowej jest z nami obecna od tysięcy lat. Gdy człowiek zaczął prowadzić osadniczy tryb życia, trzeba było zadbać o szczelne i wytrzymałe zadaszenie, które z powodzeniem ochroni mieszkańców domostwa przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. Później wykonywaniem dachów zajmował się cieśla, a pod koniec XIX wieku tymi obowiązkami zaczęli zajmować się dekarze. Sama nazwa tego zawodu wzięła się prawdopodobnie od tzw. “deku”, czyli pokrywy dachowej stworzonej z targanej słomy przykrytej drewnem i ciężkimi gałęziami.

Obecnie dekarz to wysoce wykwalifikowany rzemieślnik zajmujący się wykonywaniem dachów z różnych dostępnych materiałów. Na zakres obowiązków dekarza składa się nie tylko pokrywanie dachów. Ocenia się, że zawód dekarza to tak naprawdę zawód przyszłości. Samych dekarzy jest w Polsce mało, a zapotrzebowanie na pracowników budowlanych stale rośnie.

Co robi dekarz?

Głównym zadaniem dekarza jest przeprowadzanie konserwacji dachów i ich pokrywanie. Wśród pokryć dachowych, wykorzystywanych przez niego w pracy, znajdują się m.in. blachodachówki oraz dachówki ceramiczne. W zakres obowiązków dekarza wchodzi także wykonywanie działań mających na celu ochronę dachu przed wilgocią. Osoba na tym stanowisku zajmuje się również nabywaniem niezbędnych materiałów i przyrządów.

Dekarze konserwują także już położone dachy. Remontują orynnowanie, powłokę dachu, elementy nośne i izolację. Po usługi dekarza sięgają też osoby planujące rozbiórkę dachu i wymianę elementów wentylacyjnych.

Ile zarabia dekarz?

Zarobki dekarza to dosyć szerokie pojęcie. Jego wynagrodzenie zależy przede wszystkim od doświadczenia, zdobytych kwalifikacji, wielkości firmy, miasta i stosowanych technologii. Dekarz specjalizujący się w nowoczesnych metodach pokrywania dachu lub zakładaniu paneli fotowoltaicznych może liczyć na lepsze zarobki od początkującego pracownika.

Mediana pensji dekarza to około 4060 złotych brutto. Zgodnie z danymi przedstawionymi przez Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń, 25% dekarzy zarabia powyżej 5100 złotych brutto, a 98% wszystkich pracowników to mężczyźni. 25% najmniej zarabiających dekarzy może liczyć na mniej niż 3060 złotych brutto. Można przypuszczać, że ta statystyka dotyczy głównie pomocników dekarzy i osób z niższymi kwalifikacjami.

Warto zwrócić uwagę na to, że osoba wykonująca zadania na jednoosobowej działalności gospodarczej lub w dużej firmie, może zarobić znacznie więcej od człowieka zajmującego się dekarstwem dorywczo.

Jak zostać dekarzem?

Zostać dekarzem można właściwie na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest samodzielne kształcenie pod okiem bardziej doświadczonych pracowników budowy. Dzięki temu można rozwinąć swoje umiejętności i przejść z pomocnika dekarza na samodzielnego specjalistę. Taka ścieżka rozwoju ma wiele zalet. Osoba rozpoczynająca swoją pracę od praktyki zdobywa wszystkie niezbędne umiejętności w bardzo szybkim tempie. Samodzielne kształcenie ma jednak pewne wady. Dekarze uczący się w jednej firmie mogą być nieco odseparowani od nowinek technologicznych lub innych technik wykonywania dachów.

Druga ścieżka rozwoju jest związana z edukacją i zdobywaniem certyfikatów. Aby zostać kwalifikowanym dekarzem, należy rozpocząć naukę w szkole branżowej I stopnia w klasie ogólnobudowlanej lub dekarskiej. Następnie trzeba zainteresować się praktykami zawodowymi, a potem zdaniem egzaminu zawodowego. Zdanie egzaminu w szkole branżowej zapewnia tytuł czeladnika dekarstwa. Od września 2021 roku można też zdobyć uprawnienia technika dekarstwa. Jest to absolwent szkoły średniej, który już niedługo ma otrzymać dodatkowe kompetencje w drodze rozporządzenia.

Po trzech latach praktyki można ubiegać się o otrzymanie stopnia mistrza dekarstwa. Aby tego dokonać, trzeba przystąpić do egzaminu organizowanego przez Ośrodek Kształcenia Dekarzy lub Cech Rzemiosł.

Jakie wymagania na dekarza?

Aby z powodzeniem wykonywać zadania dekarza, trzeba cechować się odpowiednimi umiejętnościami i wiedzą. Dekarz to przede wszystkim fachowiec, od którego zależy, czy dach Twojego domu będzie trwały i bezpieczny. Dobry dekarz powinien być osobą sprawną fizycznie, ponieważ jego praca opiera się głównie na wykonywaniu zadań manualnych, utrzymywaniu równowagi i narażeniu na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Dekarze powinni być osobami punktualnymi, odpowiedzialnymi i dbającymi o bezpieczeństwo. Praca na wysokościach wymaga od nich dodatkowych zabezpieczeń, a ewentualne błędy mogą być opłakane w skutkach. Dekarz powinien wyróżniać się umiejętnościami manualnymi, wyobraźnią przestrzenną oraz odpornym organizmem. W pracy na tym stanowisku duże znaczenie ma również precyzyjność, spostrzegawczość, cierpliwość i umiejętność pracy w grupie.

Technik dekarz – nowa ścieżka rozwoju

Rozpoczęcie kariery dekarza jest teraz jeszcze łatwiejsze. Wszystko za sprawą Rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 27 stycznia 2021 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego. Zgodnie z nowymi przepisami od 1 września 2021 roku można zostać technikiem dekarstwa.

Taka osoba jest absolwentem średniej szkoły (technikum) i staje się przedstawicielem nowego stanowiska. Technik dekarstwa posiada kwalifikację BUD.27 „Organizacja i kontrola wykonywania pokryć dachowych oraz sporządzanie kosztorysów”. Zdaniem resortu edukacji, ta forma kształcenia potwierdza jeszcze wyższy poziom kompetencji i ułatwia znalezienie pracy w firmach na terenie kraju.

Kod zawodu – dekarz

Wiele osób poszukuje kodu PKD dekarza. Zgodnie z Klasyfikacją Zawodów i Specjalności, dekarz posiada kod 712101. W oficjalnej klasyfikacji znajdziemy też szczegółowy opis zadań zawodowych dekarza i ogólny zarys jego obowiązków. Zgodnie ze stroną psz.praca.gov.pl dekarz:

Montuje różne formy pokrycia dachowego i naprawia dachy różnymi materiałami dekarskimi; zakłada, konserwuje i remontuje urządzenia służące do odprowadzania wody z dachów przy zastosowaniu narzędzi, urządzeń oraz maszyn dekarskich, ślusarskich i murarskich.

Jakie zadania zawodowe można wymienić?

 • Analizowanie rysunków roboczych i ustalanie na ich podstawie rodzaju i zakresu robót dekarskich, potrzebnych materiałów oraz narzędzi, sprzętu i maszyn;
 • ocenianie jakości materiałów stosowanych do robót dekarsko-blacharskich;
 • organizowanie miejsca pracy i dróg transportu materiałów dekarskich;
 • przygotowanie blachy do robót dekarskich i obróbek blacharskich;
 • wykonywanie podstawowych operacji blacharskich (trasowanie, cięcie, wiercenie, zaginanie, zawijanie brzegów, zaginanie krawędzi, lutowanie połączeń, nitowanie, wywijanie krawędzi, wyklepywanie naroży itd.);
 • obijanie blachą elementów drewnianych;
 • wykonywanie pokryć dachowych blachą cynkową, stalową ocynkowaną, miedzianą i aluminiową;
 • montowanie rynien i rur spustowych;
 • wykonywanie obróbek blacharskich murów ogniowych, attyk, okapów, gzymsów, kominów, włazów dachowych, anten, masztów, rur wentylacyjnych, podokienników itp.;
 • krycie dachów papą na podkładzie z desek i z betonu;
 • wielowarstwowe izolowanie tarasów;
 • krycie dachów różnymi rodzajami dachówek;
 • krycie dachów materiałami z tworzyw sztucznych;
 • wykonywanie rekonstrukcji i konserwacji pokryć dachowych z gontu oraz dachówki mnich-mniszka, klasztornej itp.;
 • rozbiórka różnych rodzajów pokryć dachowych;
 • wykonywanie izolacji przeciwwilgociowych i paroizolacji;
 • wykonywanie rynien i rur spustowych w zakładzie blacharskim;
 • wykonywanie elementów wentylacyjnych z blachy.

Pomocnik dekarza – co robi?

Większość dekarzy rozpoczyna swoją przygodę od stanowiska pomocnika dekarza. Taka osoba zajmuje się przede wszystkim wsparciem bardziej doświadczonego specjalisty i nauką techniki układania pokryw dachowych. Pomocnik dekarza przygotowuje i sprząta stanowisko pracy, a także transportuje potrzebne materiały budowlane.

Ile zarabia pomocnik dekarza?

Zarobki pomocnika dekarza są zdecydowanie niższe niż wynagrodzenie doświadczonego specjalisty. Przyjmuje się, że początkujący dekarze zarabiają niewiele powyżej najniższej krajowej, która w 2022 roku wyniesie 3010 złotych brutto. Oczywiście wiele zależy od umiejętności, wielkości firmy i szczęścia, jednak prawdopodobnie na lepsze zarobki trzeba będzie poczekać aż do zakończenia pierwszego etapu nauki.

Oceń artykuł
5/5 (3)