Reklama

Czym jest Agile?

Agile to ostatnimi czasy modne słowo. Słyszymy o agilowych firmach, działach, książkach, szkoleniach, coachach, trenerach. Niektórzy twierdzą, że to metodologia, co jest nieprawdą. Czym właściwie jest ten Agile?

Agile
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_117196907_biznesowy-azjatycki-m%C5%82ody-cz%C5%82owiek-profesjonalnego-programisty-komputerowego-siedzi-w-swoim-miejscu.html

 

Czym jest Agile?

Znajdziecie z tego sporo definicji w sieci! Jednak najprościej rzecz ujmując: Agile to zwinność, sposób pracy w zgodzie z wartościami opisanymi blisko 20 lat temu w Manifeście agile. Mimo tego, że pochodzi on ze środowiska programistycznego jest bardzo uniwersalny.

Manifest Agile, znany również jako Manifest dla Deweloperów Oprogramowania, został opublikowany w 2001 roku i zawiera zasady zwinnego zarządzania projektami. Podkreśla on wartość ludzi, działającego oprogramowania, współpracy z klientem i reagowania na zmiany. Agile skupia się na iteracyjnym i skoncentrowanym na ludziach podejściu w rozwoju oprogramowania. Manifest Agile powstał jako alternatywa dla modelu kaskadowego. Metody Agile, takie jak Scrum, Kanban czy Extreme Programming, wspierają cykl rozwoju oprogramowania i skupiają się na jakości, efektywnej komunikacji i adaptacyjnym podejściu – źródło Encyklopediazarzadzania.pl

Agile – podróż w czasie

Pamiętacie początek lat 90.? W tamtym czasie zauważamy szybki rozwój technologii wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na oprogramowanie. Rosnące oczekiwania klientów, dynamiczne środowisko biznesowe sprawiły, że projekty prowadzone w sposób kaskadowy kończyły się fiaskiem. Często zespoły programistów nawet nie zdołały rozpocząć prac. Taka sytuacja była olbrzymią stratą dla firm, ponieważ tracono środki finansowe, czas na analizę projektu czy potrzeb klienta. Źródła podają, że od potrzeby biznesowej do pojawienia się działającego oprogramowania w tamtych czasach mijały 3 lata. Ponadto często zdarzało się, że owe działające oprogramowanie nie spełniało obecnych oczekiwań, co więcej nie dawało opcji prześcignięcia konkurencji. Takie projekty charakteryzowały dynamizmem i wciąż zmieniającymi się wymaganiami klientów. Branża IT szybko doszła do tego, że taki sposób pracy nie przynosi zadowalających rezultatów.
W latach 1994-1998 zostały opracowane tzw. metody zwinne. Przez wiele lat poszukiwano podejścia, które pomoże wytwarzać oprogramowanie spełniające wszystkie potrzeby i kryteria. I tak nastał luty 2011 roku gdzie reprezentanci nowych idei spotykają się w ośrodku narciarskim w stanie Utah w USA. Jeżdżą na nartach, miło spędzają czas, ale też wymieniają się doświadczeniami i opiniami na temat specyfiki lekkich metod, z których korzystają na co dzień w pracy. Efektem ich rozmów stał się dziś już symboliczny “Manifest Zwinnego Wytwarzania Oprogramowania”, czyli deklaracja ogólnodostępnych zasad i wartości dla wszystkich zwinnych metod.

Manifest Agile

Wytwarzając oprogramowanie i pomagając innym w tym zakresie, odkrywa się lepsze sposoby wykonywania tej pracy. W wyniku tych doświadczeń przedkłada się:

  • Ludzie i interakcje ponad procesy i narzędzia
  • Działające oprogramowanie ponad obszerną dokumentację
  • Współpracę z klientem ponad formalne ustalenia
  • Reagowanie na zmiany ponad podążanie za planem

Agilowe metody pracy nie są celem samym w sobie, a jedynie sposobem ich realizacji. Wynika z tego, że możemy je stosować wszędzie tam, gdzie stawiamy na efektywną współpracę, projektowanie rozwiązań szytych na miarę, zadowolenie klienta oraz umiejętność adaptacji do zmiennych warunków.

Zajrzyj tutaj: Zen w wolnym czasie, czyli remedium na wyniszczający multitasking 

Praca w Agile

Jak w praktyce wygląda Agile? Agile zakłada, że na starcie projektu nie jesteśmy w stanie dokładnie zaplanować przebiegu i efektu końcowego. Praca jest podzielona na krótkie cykle, nazywane sprintami (1-4 tygodnie), w których trakcie zespół samodzielnie planuje pracę, projektuje rozwiązanie, testuje oraz otrzymuje informację zwrotną od klienta. Taki tryb pracy zwany iteracyjnym pozwala na systematyczne dostarczanie mniejszych części finalnego produktu, a co najważniejsze, cechuje się dużą elastycznością w zakresie zmian projektu. Zespoły same się organizują i pracują z listą priorytetów, które na przestrzeni czasu i prac ewoluują. Praca iteracyjna pozwala wytworzyć w pierwszej kolejności najważniejsze elementy produktu, bieżące podnoszenie jakości produktu i regularną zwinną identyfikację błędów produktu początkowego.

 

Agile zakłada, że zespoły się samoorganizują i są kros-funkcjonalne. W rzeczywistości oznacza to, że to grupa ludzi z różnych obszarów na różnych szczeblu, który się wzajemnie uzupełnia i wspiera w dążeniu do celu. Samodzielnie decyduje, w jaki sposób będzie wykonywać pracę. Przekazanie dużej odpowiedzialności agilowym zespołom wpływa korzystnie na motywację pracowników. Przyglądanie się własnej pracy, uczenie się na błędach i wyciąganie wniosków jest mocno zakorzenione w zwinnym podejściu pracy. Zespół skupia się na celu, rolą lidera jest ciągłe wsparcie i pomoc w rozwiązywaniu pojawiających się problemów. Silny lider musi być otwarty na pomysły i innowacje oraz być nienarzucającym się liderem. Co więcej, potrafi słuchać i słyszeć. To osoba, której hasło przewodnie to „follow me”.

Agile to w końcu filozofia, w której komunikacja wychodzi na wyższy poziom. Istotą sprawy jest szacunek do drugiego człowieka, która wpływa na efektywność pracy i końcowy sukces.

Agile – zwinność w czasie zarazy

Oceń artykuł
4/5 (4)