Reklama

Bloger – sprawdź czy to zawód dla ciebie

Bloger to nie tylko osoba pisząca dla rozrywki. Twórca mający trochę szczęścia, umiejętności i wiedzy na jakiś temat może przekształcić pisanie w dochodowy zawód. Czy zajmując się tworzeniem treści w Internecie, można zarobić?

portale społecznościowe

Internet powołał do życia wiele nowych zawodów i sposobów spędzania wolnego czasu. Rozwinęła się praca online, taka jak wypełnianie ankiet, czy marketing szeptany. Jednocześnie ludzie mogli zacząć dzielić się swoimi zainteresowaniami z innymi nieodpłatnie. Z czasem jednak pasja przerodziła się w sposób na zarabianie, efektem tego jest praca blogera.

Blogi tematyczne zyskują ogromną popularność. Większość z nas to właśnie z treści, które tworzy twórca internetowy, czerpie wiedzę na temat zagwozdek codzienności. Zawód blogera to ogromna możliwość rozwoju kariery i zarabiania na swojej pasji. Jak zostać blogerem?

Bloger – kim jest?

Bloger jest osobą, która doceniła korzyści płynące z zastosowania Internetu i zajęła się publikacją treści w sieci. Content mogą stanowić zarówno treści wideo, jak i audio. Blog ukazuje światopogląd autora, bloger dzieli się na nim swoimi przemyśleniami na dane tematy, docierając w ten sposób do odbiorów i pozyskując ich zaufanie. To jest z kolei potrzebne do budowania zasięgów, które następnie mają znaczenie w przypadku starań o zarabianie na swojej twórczości.

Do obowiązków blogera zaliczamy:

  • tworzenie treści w Internecie
  • odpisywanie na maile, komentarze i wiadomości
  • robienie i publikowanie zdjęć
  • tworzenie społeczności, z którą jest się w stałym kontakcie
  • często tworzenie własnych produktów
  • działalność komercyjna i reklamowa

Wbrew pozorom blogerem nie jest jedynie osoba prowadząca bloga, lecz również administrator fanpage’a w mediach społecznościowych lub w innych kanałach. Odmianą blogera, jest vloger, czyli osoba, która tworzy treści w postaci filmów wideo. Zarobki płynące z założenia bloga są bardzo różnorodne. Wpływ na nie ma popularność bloga, tematyka, jak i ilość jego odbiorców. Zarobki blogerów wahają się zatem od kilkuset złotych do nawet kilku lub kilkunastu tysięcy.

Bloger — jak nim zostać?

Aby zostać blogerem, należy znaleźć swoją niszę. W blogowaniu najważniejszy jest wybór tematu, który przyciągnie odbiorców. Jak wybrać tematykę bloga? Powinieneś wybrać coś, co będzie dawało Ci przyjemność w czasie tworzenia. Interesujesz się astrofizyką? Zacznij prowadzić blog na temat egzoplanet. Znasz techniki wykonywania makijażu? Podziel się nimi na blogu. Załóż blog podróżniczy, jeśli jesteś pasjonatem innych kultur. Jednak zanim to zrobisz, powinieneś wymyślić nazwę bloga. Wybierz taką, która będzie rodzić skojarzenia z tematem, jaki obrałeś. Nie inspiruj się innymi blogami, gdyż nawiązując do ich nazwy, odbiorcy mogą w przyszłości mylić adresy.

Warto zainwestować we własną stronę internetową. Dzięki profesjonalnemu wykonaniu przyciągniesz więcej odbiorców. Równocześnie staraj się rozpropagować swojego bloga poprzez inne kanały społecznościowe. Udzielaj się na forach tematycznych oraz w komentarzach na innych blogach. Zostaw swój ślad w Internecie, dzięki któremu więcej osób trafi na Twojego bloga.

Jak zostać blogerem na pełny etat?

Jakie cechy powinien posiadać bloger? Najprawdopodobniej będziesz zdany na siebie – zwłaszcza na początku. Wtedy liczą się przede wszystkim twoje chęci, sposób na siebie, lekkość pisania i jakakolwiek wiedza na temat pozycjonowania SEO. Kiedy masz to wszystko, dodaj jeszcze wyjątkowy upór, systematyczność oraz dużą dawkę szczęścia.

Istnieje możliwość zatrudnienia jako osoba prowadząca bloga w różnych firmach. Wystarczy przemyśleć, jaki model pracy pasuje do Ciebie. Niektórzy blogerzy cenią sobie wolność i ustalanie deadline na własną rękę. Bardziej podatni na prokrastynację potrzebują zleceniodawcy, który będzie wymagał określonych terminów. Zatrudnienie na etacie na stanowisku blogera to z jednej strony stabilność i regularność wypłaty, z drugiej jednak musisz wziąć pod uwagę, że nie będzie to w 100% Twój content.

Jeśli szukasz pracy jako bloger, zastanów się, która opcja bardziej Ci odpowiada. Zarówno prowadzenie własnej działalności jak i praca u kogoś z możliwością blogowania jest dla wielu osób spełnieniem marzeń.

Bloger – od czego zacząć?

Niestety nie ma złotego środka zapewniającego sukces. Jednak jest kilka kroków, które możesz podjąć, żeby zwiększyć swoje szanse.

Blog kulinarny, modowy czy podróżniczy? Warto prowadzić stronę w zgodzie ze swoimi zainteresowaniami. Praca nad blogiem wymaga ciągłego poszerzania wiedzy i dobrze, jeśli lubisz temat, który tak często musisz wertować.

Dobra treść to nie wszystko. Nie tylko zawartość twoich wpisów ma znaczenie. Jesteśmy społeczeństwem obrazkowym. Dlatego tak ważna jest szata graficzna strony, odpowiedni dobór zdjęć i sprawność działania.

Połączenie strony z portalami społecznościowymi takimi jak Facebook i Instagram ułatwia komunikację między użytkownikami.  Dodatkowo autor, który czynnie udziela się w dyskusji, sprawia, że czytający czują większą więź.

Okazjonalne vlogi (montaż filmów) zamieszczone na stronie to dobra okazja na zdobywanie publiki. Nawet jeśli chcesz skupić się na treści pisanej, nie zapominaj o filmach. Są jednym z najlepszych sposobów na zyskanie w oczach odbiorców.

Przygotuj się na bycie jednoosobową twarzą strony, specem od księgowości, fotografem, copywriterem i marketingowcem. Jeśli uda ci się osiągnąć sukces zostaniesz też właścicielem firmy.

Wykonanie konkretnego zlecenia i otrzymanie zapłaty wiąże się z odprowadzaniem podatku i podpisaniem umowy cywilnoprawnej. Co więcej, jeśli generujesz systematyczne przychody, będziesz musiał założyć działalność gospodarczą. Jeśli jesteś przedsiębiorcą, na blogu możesz także promować własne produkty.

Jak założyć bloga?

Gdy już wybierzesz swój temat, pora na wybór platformy. Najpopularniejszym serwisem wśród blogerów jest zdecydowanie WordPress. Panel jest intuicyjny i łatwy w obsłudze. Wybierz odpowiedni szablon, baw się kolorami i układem strony. Gdy blog będzie już wyglądał tak, jak tego oczekujesz, zapełnij go informacjami o sobie i tematyce. Całość wzbogać pasującymi obrazami. Gdy przeanalizujesz cały UX design strony, pora na pierwsze publikacje.

Jak założyć bloga za darmo?

Jeśli chcesz prowadzić bloga za darmo, wiele serwisów Ci w tym pomoże. Możesz wybrać wyżej już wspomniany WordPress, a także blogi.pl, czy blogger.com. Wszystkie narzędzia są proste w obsłudze, a ich użytkowanie polega na przeklikiwaniu przez kolejne, szczegółowo opisane karty. Obecnie większość narzędzi do darmowego blogowania jest skoncentrowana na użytkownika, zatem nie trzeba być informatykiem, czy nawet programistą, by móc udostępniać treści za darmo i w prosty sposób. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że darmowe strony do prowadzenia bloga są w pewien sposób ograniczone. Mianowicie oferują adres z końcówką strony, do której należy hosting. Poza tym zwykle na darmowym blogu pojawiają się reklamy. Ponadto właściciel darmowego konta może nie mieć dostępu do wszystkich funkcji, jakie oferuje dane narzędzie.

Jak rozwijać swoje blogerskie umiejętności?

Skoro już zdecydowałeś się na działalność w Internecie, musisz brać pod uwagę prawa, jakie nim rządzą. Przede wszystkim musisz walczyć o pozycję. Nawet jeśli piszesz niezwykle ciekawe teksty, te mogą przypadać na dalekich stronach wyszukiwarki. Jeśli chcesz dotrzeć do szerokiego grona odbiorców, powinien zadbać o pozycjonowanie. Marketing internetowy opiera się na określonych zasadach. Jedną z nich jest SEO. Pisz używając słów kluczowych, te sprawdzisz w dostępnych za darmo narzędziach. Musisz mieć na uwadze, że większość osób do przeglądania Internetu używa urządzeń mobilnych. Zadbaj więc, by na każdym z nich treść bloga prezentowała się w odpowiedni sposób, a rozdzielczość pozwala na komfortowy odbiór.

Oprócz tego musisz uważać na podobne artykuły o takiej samej tematyce. Nie powielaj treści i nigdy nie kopiuj tekstów od innych autorów! Rozwijaj swoje umiejętności czytając i analizując, a nie kopiując.

Jak zarabiać na blogu?

Twoje zarobki z prowadzenia bloga są uzależnione od grona odbiorców, jakich jesteś w stanie pozyskać. Jeśli zamierzasz prowadzić bloga w celach zarobkowych, to powinieneś wybrać temat, który interesuje wiele osób. Musisz także pamiętać, że zarabianie na blogu nie zaczyna się od momentu jego założenia. Najpierw powinieneś zbudować swoją pozycję i dopiero potem poszukiwać sposobów na zarabianie. Przede wszystkim pamiętaj o systematycznym zamieszaniu treści. Jeśli odbiorcy zauważą, że zlekceważysz swojego bloga, to sami przestają na niego zaglądać. Co więcej, treści te powinny być najwyższej jakości. Inaczej zostaniesz uznany za kolejny marny blog bez polotu i wiedzy. Aby tego uniknąć zawsze poświęć czas na porządny reaserch danego tematu.

Sposoby na zarabianie na blogu

  • Jeśli chcesz zarabiać na blogu, możesz pisać artykuły sponsorowane. Polega to na pisaniu tekstu o charakterze reklamowym, który ma przedstawić daną firmę, produkt, czy usługę w pozytywnym świetle. W tym przypadku musisz być jednak bardzo ostrożny. Jeśli zareklamujesz produkt wątpliwej jakości lub polecisz nieprofesjonalną firmę twoja kariera blogera może się szybko zakończyć.
  • Innym sposobem na zarabianie na blogu jest udostępnianie przestrzeni reklamowej. Wówczas reklamy, które wyświetlają się na stronie, są dopasowane do jej tematyki, dzięki czemu wzrasta prawdopodobieństwo zainteresowania nimi odbiorców. Do reklam możesz wykorzystać np. sieci reklamowe Google AdSense.
  • Programy partnerskie to jeden z popularniejszych sposobów na zarabianie na blogu. Autor bloga przekierowuje odbiorcę treści do danej usługi lub produktu, umieszczając w treści link do niego.

Ile można zarobić na blogu?

Ile zarabiają blogerzy? Zarobki blogerów są bardzo zróżnicowane. Są uzależnione od popularności bloga, liczby odbiorów, tematyki bloga. Znaczenie ma także to, na jaki sposób na zarabianie bloger się zdecyduje. Początkujący bloger szybko może się zniechęcić, gdyż zwykle większość blogerów na starcie nie przekracza zarobków w wysokości kilkudziesięciu, czy kilkuset złotych. Prawdziwe zyski z prowadzenia bloga wzrastają dopiero po pewnym czasie, osiągając nawet kilka tysięcy, a w skrajnych przypadkach i kilkaset tysięcy złotych.

Z tego powodu większość blogów postwaje jako hobby, którym blogerzy zajmują się po pracy. Dopiero po czasie, gdy wyniki podchodzą już do kwot, które zagwarantują utrzymanie, blogerzy decydują się poświęcić cały swój czas na tworzenie.

Oceń artykuł
3.8/5 (4)