Reklama

Pracownik socjalny – jak wygląda jego praca i na jakie zarobki może liczyć?

Praca pracownika socjalnego nie należy do najłatwiejszych. Niestety zarobki w tym zawodzie także nie należą do najwyższych, a przecież pracownik socjalny to niedoceniany bohater społeczny, który pomaga ludziom i rodzinom przezwyciężyć przeciwności losu. Sprawdź, ile zarabia i czym się zajmuje pracownik socjalny.

Figurka serca przekazywana na dłoniach przez jedną osobą, drugiej osobie
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_133695110_r%C4%99ce-z-czerwonym-sercem-zbli%C5%BCenie-m%C5%82ody-cz%C5%82owiek-daje-czerwone-serce-starszej-kobiecie-ludzkie.html

Pracownik socjalny – zarobki na stanowisku

Można śmiało powiedzieć, że pracownicy socjalni to bohaterowie, którzy nie noszą peleryn. Wykonywanie ich zawodu nierzadko wiąże się z narażeniem zdrowia lub życia. Niestety za wielką odpowiedzialnością pracy pracownika socjalnego nie idą równie wysokie zarobki. Według raportu strony internetowej wynagrodzenia.pl mediana zarobków pracowników socjalnych to około 3300 złotych brutto. To znaczy, że 50% otrzymuje mniejszą wypłatę, a 50% większą od wyżej wymienionej kwoty. 

Pracownicy socjalni to najczęściej osoby zatrudnione w jednostkach pomocy społecznej. Ich głównym zadaniem, jest wykonywanie zadań tych jednostek i podejmowanie działań w związku z niepokojącą sytuacją różnych osób. Według wyliczeń portalu Regiopraca.pl: początkujący pracownik socjalny zarabia średnio 1750 złotych netto, a kierownik całego ośrodka pomocy społecznej 3300 złotych na rękę. 

O kwalifikacjach pracowników socjalnych dokładnie możemy przeczytać w Ustawie o pomocy społecznej. Osoby, które chcą związać swoją przyszłość z pracą socjalną, mogą zdecydować się na któryś z kierunków studiów takich, jak praca socjalna, pedagogika, polityka społeczna, psychologia, czy socjologia. Przed wyborem uczelni warto zaznajomić się z wymaganiami ujętymi w interesujących nas ofertach pracy.

Pracownik socjalny – jak wygląda jego praca? Czym zajmuje się w ciągu dnia?

Pracownik socjalny wykonuje wiele trudnych obowiązków związanych z poprawą życia osób, które wymagają wsparcia i nie radzą sobie w społeczeństwie. Zajmuje się pomocą innym w trudnych sytuacjach życiowych, organizowaniem pracy, pomocą w stawaniu na nogi i ułatwianiem dostępu do pomocy psychologicznej. Pomoc doraźna nie jest jedyną misją pracowników socjalnych. Dzięki swojej wiedzy i współpracy ze specjalistami opracowują sposoby na aktywizację grup społecznych i wdrażają programy mające na celu ograniczenie patologii w społeczeństwie.

Praca pracownika socjalnego rozpoczyna się od krótkiego pobytu w biurze i załatwienia bieżących spraw swoich klientów. Po zaledwie kilkudziesięciu minutach ruszają w teren, aby zająć się swoimi obowiązkami związanymi z rozwiązywaniem problemów społecznych. Właśnie ze względu na terenowy charakter pracy i konieczność wnikania w trudne środowiska dotknięte problemami – praca pracownika socjalnego uważana jest za stosunkowo niebezpieczne zajęcie. 

Teoretycznie wszyscy rozumiemy, jak wartościowa to praca. W naszym kalendarzu istnieje nawet Dzień Pracownika Socjalnego. Jednak w praktyce osoby wykonujące ten zawód nie cieszą się pokaźną wypłatą i uznaniem w społeczeństwie. 

Cechy charakteru pracownika socjalnego

Warto zaznaczyć na wstępie, że nie każdy człowiek nadaje się do pracy w ośrodkach pomocy społecznej. To trudna, odpowiedzialna i często niewdzięczna praca, która wymaga ogromnej dawki empatii i odporności psychicznej. Pracownicy socjalni muszą radzić sobie z problemami i wnikać do środowisk, które innych ludzi zmuszają do odwrócenia wzroku. Człowiek pracujący na tym stanowisku naprawdę chce pomóc innym, narażając się na utratę zdrowia i życia. Dlatego, zanim wybierze się taką ścieżkę rozwoju, warto poszukać w sobie empatii, stalowych nerwów, siły psychicznej i nastawienia na pomoc innym. 

Sprawdź też: Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) – co to jest i dla kogo?

Dodatkowe świadczenia dla pracowników socjalnych

Praca tego rodzaju to niewątpliwie trudne zajęcie. Dlatego istnieją dodatkowe świadczenia i benefity mające ułatwić pracownikom wykonywanie zawodu:

  • pracownicy socjalni, którzy przeprowadzają wywiady środowiskowe i wykonują swoje stałe obowiązki mogą liczyć na 250 złotych dodatku do miesięcznej wypłaty
  • osoba, która od co najmniej 5 lat wykonuje zawód pracownika socjalnego raz na dwa lata otrzymuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni
  • każdemu pracownikowi, który odbywa szkolenia specjalistyczne w swoim zawodzie przysługuje przynajmniej 50% zwrotu kosztów
  • gdy pracodawca nie może zapewnić dojazdu pracownikowi socjalnemu – zwraca koszty dojazdu z miejsca pracy do miejsca wykonywania obowiązków

Gdzie pracownik socjalny wykonuje swoją pracę?

Najczęściej jest to zatrudnienie w ośrodkach pomocy społecznej (OPS, MOPR, MOPS), zakładach karnych, szpitalach i innych instytucjach mających na celu poprawy jakości życia różnych grup społecznych. Jednak w praktyce obowiązki pracownika socjalnego wykonuje się wśród ludzi wymagających pomocy. Pracownicy przeprowadzają wywiady środowiskowe, rozmawiają z rodzinami dotkniętymi problemami, pracują z bezdomnymi i badają różnego rodzaju patologie.

Zatrudnienie w urzędzie – praca blisko ludzi.

Oceń artykuł
4.6/5 (7)