Reklama

Ostatnia emerytura po śmierci – czy rodzina może ją zatrzymać? Kiedy trzeba ją zwrócić?

Zgodnie z prawem emerytura po śmierci świadczeniobiorcy zostaje wstrzymana. Jednak w niektórych przypadkach rodzina może odebrać świadczenie nawet po śmierci osoby uprawnionej. Kiedy ostatnia emerytura po śmierci zostanie przyznana rodzinie? Kto ma do niej prawo?

emerytura po śmierci

Teoretycznie emerytura po śmierci nie przechodzi na innych członków rodziny. W praktyce istnieje taka możliwość. Np. ostatnia emerytura po mężu może zostać przyznana jego żonie, jeśli nabył uprawnienia do jej odbioru, jednak z powodu śmierci nie udało mu się tego zrobić. Czy tylko małżonek może odebrać emeryturę za miesiąc, w którym umarł świadczeniobiorca? Dlaczego pieniądze przyniesione przez listonosza trzeba będzie zwrócić? Tego dowiesz się w dalszej części artykułu.

Szukasz pracy? Sprawdź zakładkę “praca Warszawa” na GoWork.pl  

Emerytura po śmierci – można ją zatrzymać?

Kiedy ostatnia emerytura po śmierci może zostać wypłacona członkom rodziny? Jeśli zgon świadczeniobiorcy nastąpił przed otrzymaniem emerytury i nie ma możliwości wstrzymania świadczenia – wtedy rodzina osoby zmarłej może odebrać jedną emeryturę. Dzieje się tak dlatego, że w tej sytuacji świadczenia zostają wstrzymane dopiero w następnym miesiącu po śmierci świadczeniobiorcy. Emerytura po śmierci może zatem zostać odebrana przez kogoś innego, jednak tylko raz. 

W tym przypadku warto zdawać sobie sprawę z pewnych wymagań, jakie stawia Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wypłata emerytury po śmierci może zostać przyjęta tylko wtedy, gdy świadczenie jest przekazywane w formie przelewu. Jeśli listonosz przyniesie emeryturę w kopercie, należy dokonać zwrotu emerytury do ZUS po śmierci. Dopiero po odmowie przyjęcia emerytury od listonosza, można złożyć wniosek o przyznanie tzw. świadczenia niezrealizowanego. Jeśli prośba zostanie zaakceptowana, emerytura trafi na konto osoby uprawnionej. Czym jest niezrealizowane świadczenie w przypadku wypłaty emerytury po zgonie?

Ostatnia emerytura po śmierci – niezrealizowane świadczenie

Ostatnia emerytura po śmierci powinna zostać zwrócona, jeśli wysłano ją świadczeniobiorcy w gotówce. Dopiero potem osoba upoważniona może złożyć odpowiedni wniosek do ZUS-u i starać się o otrzymanie niezrealizowanego świadczenia. Niezrealizowanego, czyli takiego, do którego osoba zmarła była uprawniona, jednak z oczywistych przyczyn nie mogła go odebrać.

Jeśli to było świadczenie, które zmarłemu się należało (tj. za miesiąc, w którym zmarł – bez względu na to, w jakim dniu miesiąca), to ZUS na wniosek złożony przez członka rodziny o wypłatę niezrealizowanego świadczenia wyda formalną decyzję i przekaże pieniądze osobom uprawnionym. Wniosek o niezrealizowane świadczenie należy złożyć przed upływem 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, której przysługiwało świadczenie – rzecznik ZUS dla Prawo.pl

Emerytura po śmierci – kto ma do niej prawo? Co z wnioskiem?

Jak już uzgodniliśmy, ostatnia emerytura po śmierci należy się uprawnionym członkom rodziny. Mogą oni pobrać świadczenie za miesiąc, w którym umarł świadczeniobiorca. Kto może ubiegać się o emeryturę po śmierci?

  • W pierwszej kolejności będą to: mąż, żona, dzieci (jeśli prowadziły ze zmarłym wspólne gospodarstwo domowe). 
  • W następnej kolejności będą to: małżonkowie i dzieci, z którymi zmarły nie prowadził wspólnego gospodarstwa domowego.
  • Ostatnią w kolejności grupą są inni członkowie rodziny uprawnieni do renty rodzinnej, a także ci, którzy utrzymywali osobę zmarłą (w przypadku braku małżonka i dzieci).

Wniosek o niezrealizowane świadczenie (druk ENS) jest dostępny na stronie internetowej ZUS-u. Można go złożyć w ciągu 12 miesięcy od dnia śmierci świadczeniobiorcy. W tym przypadku należy przygotować odpis aktu zgonu, odpis aktu małżeństwa, odpis aktu urodzenia lub potwierdzenie prowadzenia wspólnego gospodarstwa domowego (jeśli wymagane).

Może Cię zainteresować: Odprawa pośmiertna, jakie dokumenty są wymagane?

Oceń artykuł
3.3/5 (3)