Reklama

Zmiany w składkach zdrowotnych – ile zapłacą przedsiębiorcy i pracownicy?

Zmiany w składkach zdrowotnych dla przedsiębiorców w Polskim Ładzie to efekt wytężonych prac nad przedstawieniem projektu gospodarczego w ostatecznym kształcie. Kontrowersyjne podwyżki składek zdrowotnych nie będą już tak wysokie?

koperta z pieniędzmi za zmiany w składce zdrowotnej

Zapowiedziany już kilka miesięcy temu projekt Polskiego Ładu ma wpłynąć na wiele aspektów życia codziennego Polaków. Jedną z najczęściej komentowanych propozycji jest zmiana w składkach zdrowotnych dla przedsiębiorców i pracowników. Kolejne konsultacje Ministerstwa Finansów wpłynęły na ponowną korektę w składkach zdrowotnych. Niektórzy przedsiębiorcy będą mogli odetchnąć z ulgą, ponieważ zobowiązania składkowe w ich przypadku zostaną obniżone. Co się zmieni? Jaką składkę trzeba będzie odprowadzić?

Zmiany w składkach zdrowotnych dla przedsiębiorców – ile zapłacą?

Ostatnie kilka tygodni to okres wzmożonych prac nad zapowiedzianą podwyżką składek zdrowotnych dla przedsiębiorców i pracowników. Polski Ład miał zaproponować im składkę w wysokości 9%, bez możliwości odliczenia od podatku. Ile zapłacą podatnicy w zależności od rodzaju opodatkowania?

  • Podatek liniowy: to jedna z większych obniżek zaproponowanych przedsiębiorcom. Podatek liniowy w Polskim Ładzie miał zostać obłożony 9% składką zdrowotną, bez możliwości odliczenia od podatku. Obecnie propozycja jest nieco bardziej atrakcyjna. Osoby rozliczające się metodą liniową, będą musiały odprowadzać składkę zdrowotną w wysokości 4,9%. Warto jednak zaznaczyć, że pojedyncza składka nie może być niższa, niż 9% najniższej krajowej w danym roku kalendarzowym.
  • Ryczałt: stawka dla ryczałtowców ma być odliczana od przychodów rocznych w wysokości odsetka średniej krajowej. Przychody roczne do 60 tysięcy złotych to składka stanowiąca 60% średniego wynagrodzenia (ok. 307 złotych). Roczne przychody od 60 do 300 tysięcy złotych to 100% średniego wynagrodzenia (ok. 512 zł). Przychody przekraczające 300 tys. złotych rocznie to już 180% średniego wynagrodzenia (ok. 917 złotych).
  • Karta podatkowa: podobnie jak w przypadku podatku liniowego. Składka zdrowotna ma wynieść 4,9%, jednak nie mniej niż 9% najniższej krajowej.

Zmiany w składkach zdrowotnych Polski Ład – skala podatkowa ze stratą?

Bez większych zmian natomiast kształtuje się sytuacja osób rozliczających się metodą skali podatkowej (17% i 32%). Pracownicy wciąż muszą się liczyć z podwyżką zobowiązań, ponieważ od tej pory nie będą mogli odliczać części zapłaconej składki zdrowotnej od podatku. To znaczy, że będziemy musieli zapłacić więcej, bo 9% od naszych dochodów.

Jedynym złagodzeniem w tym przypadku ma być podwyżka kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych. Taki zabieg ma sprawiać, że mniej zarabiający podatnicy zatrzymają w swojej kieszeni więcej, a lepiej zarabiający będą musieli przełknąć niższy dochód netto.

Szukasz pracy? Praca w Sosnowcu czeka, aż ją odkryjesz!

Oceń artykuł
1/5 (1)