Odrzucenie oferty pracy oznacza utratę prawa do zasiłku? Prezydent Biden ostrzega obywateli

Prezydent USA Joe Biden ostrzega bezrobotnych. Jeśli nie przyjmą zaproponowanej oferty pracy, mogą stracić prawo do zasiłków. Dlaczego Amerykanie nie palą się do porzucania świadczeń dla bezrobotnych? Ile wniosków o zasiłek wpływa obecnie do stanowych urzędów?

odmowa pracy a utrata prawa do zasiłku

Program odbudowy gospodarki USA to wart 4 biliony dolarów projekt wyjścia z pandemicznego kryzysu. Jednym z najpoważniejszych problemów, z którymi musi sobie poradzić prezydent Joe Biden, jest wysoki odsetek bezrobotnych, którzy nie palą się do powrotu do pracy. Przedstawiciele różnych rodzajów bezrobocia pozostają na zasiłkach, a amerykańskie firmy mają problem ze znalezieniem nowych pracowników. Dlaczego? Wygląda na to, że system socjalny wpędził gospodarkę USA w pułapkę. W zależności od źródeł nawet 20-40% bezrobotnych otrzymuje wyższy zasiłek niż pensję na poprzednim stanowisku pracy. Jakie jeszcze problemy ma amerykański rynek pracy? Czy Joe Biden widzi jakieś wyjście z trudnej sytuacji? 

Przyjęcie oferty pracy albo brak prawa do zasiłku – Joe Biden ostrzega

Obecna sytuacja nakłoniła prezydenta USA Joe Bidena do postawienia sprawy jasno. Podczas przemówienia w Białym Domu przekazał, że jeśli bezrobotny otrzyma ofertę pracy i ją odrzuci – nie ma prawa do pobierania stanowego zasiłku. Świadczenia są na tyle wysokie, że co czwarty bezrobotny w USA zarabia więcej niż na poprzednim stanowisku pracy. Ubiegłotygodniowy raport Federalnego Departamentu Pracy pokazał, że chęć aktywizacji zawodowej spadła do niebezpiecznie niskiego poziomu.

Według danych przedstawionych w raporcie, na amerykańskim rynku pojawiło się około 260 000 nowych miejsc pracy. Liczba, wydawać by się mogło imponująca, jest zdecydowanie niższa, niż zakładały wcześniejsze prognozy mówiące o milionie wakatów. Co zaskakujące, mimo małej liczby ofert, amerykańscy pracodawcy skarżą się na brak rąk do pracy. Wygląda na to, że bezrobotni nie mają zamiaru wracać na stanowiska, ponieważ wielu z nich ma się obecnie lepiej, niż przed pobieraniem zasiłku. Według Amerykańskiej Izby Handlowej, zasiłki aż 25% bezrobotnych są wyższe od poprzednich zarobków. Uniwersytet Chicago natomiast przeprowadził badania, które mówią o odsetku w wysokości nawet 42%.

Szukasz pracy? Sprawdź oferty pracy w Gdańsku na GoWork.pl

Co z bezrobociem w USA? Ile osób składa wnioski o zasiłek?

Jeszcze niedawno, gdy pandemia w USA zbierała największe żniwo, mogliśmy mówić o wręcz rekordowej liczbie wniosków o zasiłki dla bezrobotnych. Jak to wygląda obecnie? Dane przedstawione przez Federalny Departament Pracy jasno wskazują, że liczba wniosków o zasiłek systematycznie spada. W zeszłym tygodniu obywatele USA złożyli 498 000 wniosków o zasiłek, co jest najniższą liczbą od początku pandemii. Czy to powód do zadowolenia? Niekoniecznie. 

Mimo stosunkowo dużego spadku liczby wniosków – to wciąż ponad dwa razy więcej niż przed wybuchem pandemii. Zanim cały świat usłyszał o COVID-19, w USA składano “zaledwie” 230 000 wniosków o zasiłek tygodniowo.

Oceń artykuł
0/5 (0)
Kalkulator wynagrodzeń

Kalkulator wynagrodzeń

Neto, brutto, na rękę - można zwariować.
Skorzystaj z naszego prostego i użytecznego kalkulatora wynagrodzeń

Przejdź do kalkulatora

Chcę zarabiać...

 

Przejdź do kalkulatora