Reklama

Umowa na zastępstwo a ciąża – co z ochroną przed zwolnieniem?

Umowa na zastępstwo a ciąża to temat interesujący wiele pracownic. Czy podczas umowy na zastępstwo obowiązuje ochrona przed zwolnieniem ciężarnej? Co, jeśli zastępowany pracownik wróci na swoje stanowisko? Czy ciąża podczas umowy na zastępstwo skutkuje automatycznym przedłużeniem? Sprawdź!

ciąża a umowa na zastępstwo

Umowa na zastępstwo a ciąża to nieco skomplikowany temat. Warto zacząć od tego, że wraz z nowelizacją Kodeksu pracy, umowa na zastępstwo przestała istnieć. W świetle obecnie obowiązujących przepisów jest jednym z typów umowy o pracę na czas określony. Dzięki zmianom pracownicy zatrudnieni na zastępstwo zyskują prawa do tych samych przywilejów, które przysługują wszystkim etatowcom. Co, jeśli zastępująca kogoś pracownica zaszła w ciążę, a jej umowa kończy się przed narodzinami dziecka? Czy w tym przypadku obowiązuje ochrona przed zwolnieniem kobiet w ciąży? Co ze świadczeniami z tytułu urodzenia dziecka?

Szukasz pracy? Sprawdź oferty pracy w Częstochowie na GoWork.pl

Umowa na zastępstwo a ciąża – prawo pracy po nowelizacji

Umowa na zastępstwo to obecnie skrótowa nazwa umowy o pracę na czas określony zawartej w celu zastępstwa pracownika. Kodeks pracy wprowadził niezbędne zmiany, dzięki którym pracownice w ciąży mogą liczyć na ochronę zapewnianą przez przepisy prawa pracy. Ciąża a umowa na zastępstwo jest tematem, o którym przeczytamy w treści artykułu 177. Kodeksu pracy. Według przepisów kobieta w ciąży pracująca na zastępstwo jest chroniona w podobny sposób, jak inne pracownice zatrudnione na podstawie terminowej umowy o pracę:

Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.

Warto dodać, że powyższego przepisu nie stosuje się w sytuacji, gdy pracownica podczas okresu próbnego nie przepracowała pełnego miesiąca w nowym miejscu zatrudnienia. Niestety w przypadku ciąży podczas umowy na zastępstwo istnieje jeden wyjątek. Pracownice zachowują prawo do ochrony w czasie ciąży, jednak pod warunkiem, że zastępowana osoba nie zakończyła jeszcze usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Jeśli zgodnie z treścią umowy, stosunek pracy dobiega końca po powrocie zastępowanego pracownika – kobieta w ciąży może stracić pracę z chwilą powrotu osoby zastępowanej.

Ciąża a umowa na zastępstwo – co z przedłużeniem umowy na czas ciąży?

Umowa na zastępstwo a ciąża jest zagadnieniem zawierającym więcej wyjątków. Wykonywanie obowiązków na podstawie umowy o pracę na czas określony, jest chronione w formie przedłużenia umowy terminowej do czasu rozwiązania ciąży. Mówi o tym artykuł 177. Kodeksu pracy:

Umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

Niestety również w tym przypadku zachodzi wyjątek, który ogranicza ochronę pracownic w ciąży wykonujących umowę na zastępstwo. Kodeks pracy jasno określa, że zastosowanie powyższego przepisu nie wchodzi w grę, gdy pracownica zastępuje kogoś innego:

Przepisu § 3 nie stosuje się do umowy o pracę na czas określony zawartej w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

Umowa na zastępstwo a ciąża – kiedy można stracić pracę?

Z zasady, koniec umowy na zastępstwo podczas ciąży następuje wtedy, gdy zastępowany pracownik wraca z usprawiedliwionego zwolnienia. Jeśli do tego nie doszło, zgodnie z artykułem 177. Kodeksu pracy, kobieta w ciąży podlega ochronie przed zwolnieniem za wypowiedzeniem. Jakie wyjątkowe okoliczności muszą nastąpić, aby praca w ciąży zakończyła się zwolnieniem? Zgodnie z przepisami:

Rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę za wypowiedzeniem w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego może nastąpić tylko w razie ogłoszenia upadłości, lub likwidacji pracodawcy. Pracodawca jest obowiązany uzgodnić z reprezentującą pracownicę zakładową organizacją związkową termin rozwiązania umowy o pracę. W razie niemożności zapewnienia w tym okresie innego zatrudnienia, pracownicy przysługują świadczenia określone w odrębnych przepisach.

Umowa na zastępstwo a ciąża – ZUS zapewnia świadczenia?

Co, jeśli umowa o pracę na zastępstwo podczas ciąży dobiegła końca, a pracownica nie ma już prawa do ubezpieczenia chorobowego? Jeżeli zastępowany pracownik wrócił na swoje stanowisko i umowa dobiegła końca, pracownica w ciąży staje się osobą bezrobotną. Przypomnijmy, że umowy o pracę na zastępstwo nie przedłuża się do zakończenia ciąży. Jeżeli taka umowa dobiegła końca i nie podlega przedłużeniu – pracownica nie może ubiegać się o zasiłek macierzyński. W tym przypadku przysługuje jej świadczenie rodzicielskie w postaci tzw. “kosiniakowego”.

Oceń artykuł
5/5 (1)