Reklama

Zmiany legislacyjne dotyczące zatrudnienia cudzoziemców – będzie łatwiej o pracę w Polsce?

Nadchodzą zmiany legislacyjne dotyczące zatrudnienia cudzoziemców. Wicepremier Jarosław Gowin przekazał, że już niedługo będziemy mogli poznać dokładny projekt. Rząd chce ułatwić zagranicznym pracownikom migrację do Polski? Jakimi sprawami planuje się zająć? 

zmiany legislacyjne dotyczące zatrudnienia cudzoziemców

Zmiany legislacyjne dotyczące zatrudniania cudzoziemców w Polsce nadchodzą wielkimi krokami. Projekt ma ukazać się już niedługo. Z wypowiedzi Jarosława Gowina wynika, że nowy projekt to odpowiedź na głosy pracodawców, którzy mają wątpliwości co do działania urzędów pracy i całego procesu legislacyjnego.

Jakie zmiany legislacyjne nas czekają i dlaczego są one potrzebne?

W wielu sektorach polskiej gospodarki brakuje rąk do pracy. W związku z tym pracodawcy coraz częściej decydują się na uzupełnianie braków kadrowych poprzez zatrudnianie imigrantów. Duże firmy zapewniają im kursy i szkolenia, które mają przyspieszyć proces nauki świeżo upieczonych pracowników. Zatrudnianie cudzoziemców i szkolenia to dobry sposób na załatanie dziury kadrowej. Niestety uzyskanie zezwolenia na pobyt czasowy i pracę w Polsce  dla osób pochodzących zza granicy było do tej pory problematyczne i czasochłonne. Co się zmieni?

Zatrudnianie cudzoziemców – zmiany w prawie

Według oficjalnych danych, pod koniec 2020 roku w Polsce przebywało aż 728 tysięcy legalnie zatrudnionych cudzoziemców. Statystyki Eurostatu wskazują, że Polska jest jednym z najczęściej wybieranych kierunków emigracji zarobkowej. Rząd w porozumieniu z pracodawcami stara się ułatwić zatrudnianie cudzoziemców. Zmiany mają dotyczyć legislacji, działalności urzędów pracy i postępowań o przyznanie pozwolenia na pobyt czasowy. Czy zmiany są potrzebne? Maria Borysenko z Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej, w rozmowie z Wirtualną Polską zasugerowała, że jak najbardziej. W czym tkwi problem?

Polska nie wymaga tak wielu potwierdzeń kwalifikacji czy znajomości języka, jaka jest np. w Niemczech. Ale jeśli chodzi o czas całego procesu wydawania zezwolenia na pobyt czasowy i pracę, to aby uzyskać takie zezwolenie, czasem trzeba czekać nawet trzy lata. Oczywiście to wszystko zależy od miejsca.

Szukasz pracy? Praca w Warszawie czeka, aż ją odkryjesz!

Oceń artykuł
4.3/5 (3)