Reklama

Na czym polega strajk włoski? Czy jest legalny?

Czy można wyrazić protest w pracy i wykonywać obowiązki jeszcze dokładniej? Wygląda na to, że tak. Strajk włoski to sposób manifestowania swojego sprzeciwu wobec panujących warunków pracy. Czym różni się od innych form strajkowania? Na czym polega strajk włoski? Czy to w ogóle legalne? Sprawdź!

kobieta która poszła na strajk włoski

Strajk włoski to bardzo specyficzna forma manifestowania swojego sprzeciwu. Pracownicy, którzy chcą strajkować po włosku, wykonują swoje obowiązki… jeszcze dokładniej. Każda czynność wykonywana jest z ogromną dokładnością, pietyzmem i bardzo powoli. Na tyle wolno, aby wydajność pracy spadła do możliwie najniższego poziomu. Włoski strajk może spowodować ogromne opóźnienia i problemy z zachowaniem ciągłości pracy przedsiębiorstwa. Teoretycznie pracownicy nie opuścili stanowisk i wykonują swoje obowiązki. W praktyce można mówić o celowym opóźnianiu każdej czynności. Spór zbiorowy z pracodawcą może skutkować buntem firmowej załogi. Czy taki strajk jest legalny? Czy za strajk należy się wynagrodzenie? Kiedy strajk włoski może skończyć się wyrzuceniem z pracy? Sprawdź!

Strajk włoski – co to jest?

Tak jak wspomnieliśmy, strajk włoski to powolne i bardzo dokładne wykonywanie obowiązków służbowych, które skutkuje poważnymi opóźnieniami w codziennej pracy przedsiębiorstwa. W zależności od regionu ten rodzaj strajku nazywany jest strajkiem białym, żółwim lub ślimaczym. Jak sama nazwa wskazuje, włoski strajk najczęściej stosuje się we Włoszech. Wykorzystywanie takiej metody jest dość popularne na całym świecie. Czy pracodawca nie może nic zrobić?

W niektórych przypadkach pracownicy pozorują wykonywanie obowiązków i w ten sposób podejmują się prowadzenia sporów zbiorowych z pracodawcami. Zatrudniony podczas strajku włoskiego wypełni wszystkie zadania przewidziane przez umowę o pracę oraz przez kodeks pracy, jednak zrobi to w minimalnym zakresie, który często można uznać za niewystarczający.

Co daje pracownikom strajk włoski?

Wszelkie przykłady strajków włoski pokazują rządzącym, pracodawcom oraz reszcie społeczeństwa, że wypłaty zatrudnionych na danych stanowiskach w konkretniej firmie nie są adekwatne do nakładu pracy, jaki trzeba włożyć w to, aby firma działała sprawnie.

Rozpoczynając akcję protestacyjną, pracownicy mają nadzieję na rozwiązanie konfliktu z pracodawcą. W zamyśle wykonują swoje obowiązki w myśl zasady „jaka płaca, taka praca”.

Czy włoski strajk jest legalny?

Wiemy już, na czym polega strajk włoski. Teoretycznie uczestnicy tego strajku nie łamią praw obowiązujących w Kodeksie pracy. Wykonują czynności, do których zobowiązuje ich umowa i pozostają na swoim stanowisku, a więc teoretycznie zasługują na wynagrodzenie. W art. 100 Kodeksu pracy zawarty został przepis, o tym, że pracownik jest obowiązany wykonywać pracę sumiennie i starannie oraz stosować się do poleceń przełożonych dotyczących zadań służbowych. W strajku włoskim zatrudnieni nie porzucają pracy, jednak czy ich sposób wykonywania pracy jest zgodny z prawem? Pojawia się także zasadnicze pytanie, czy pracownik przystępujący do strajku włoskiego wykonuje pracę zgodnie z kodeksem pracy?

Czy strajk włoski jest legalny? Z jednej strony tak, z drugiej strony, może oznaczać poważne konsekwencje. Dlaczego?

Co do zasady, spór zbiorowy w pracy może być podstawą do zorganizowania akcji protestacyjnej w zakładzie pracy. Osoby zatrudnione mają prawo sygnalizować swoje niezadowolenie i wyrażać protest w formie powolnej i dokładnej pracy. Jednak, abyśmy mogli mówić o legalności rozpoczęcia strajku włoskiego, trzeba pamiętać o kryteriach legalności. O czym mowa? Aby protest pracowników był legalny, należy pamiętać o kilku podstawowych kwestiach.

  1. Po pierwsze protest można zorganizować dopiero po nieudanych i zakończonych rokowaniach z firmą. Czasami zdarza się, że protest włoski powstaje jeszcze przed rozpoczęciem rokowań lub w trakcie ich trwania. Wtedy nie powinno się stosować takiej formy protestu.
  2. Ustawa z 23 maja 1991 roku o rozwiązywaniu sporów zbiorowych przestawia, że protest nie może zagrażać życiu i zdrowiu innych osób, a uczestnicy muszą przestrzegać obowiązującego prawa.

Czy strajk włoski może nieść za sobą konsekwencje? Jak najbardziej. Podstawą wszelkich akcji protestacyjnych powinna być odpowiedzialność i poczucie umiaru. Jeśli włoski strajk wymknie się spod kontroli, praca całego przedsiębiorstwa może zostać wstrzymana, narażając pracodawców na milionowe straty. Przełożeni mają prawo potraktować taką sytuację jako naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych lub nawet celowe działanie na szkodę pracodawcy.

Taka sytuacja może skutkować nałożeniem kary porządkowej na pracowników, a nawet zwolnieniem z pracy.

Strajk włoski w Polsce – czy u nas występuje?

Strajk włoski w Polsce jest zjawiskiem dość popularnym. Najczęściej przytaczany przykład to strajk celników, którzy wyjątkowo skrupulatnie i długo przeszukiwali każdy samochód, powodując wielokilometrowe kolejki. Dość często dochodzi też do zjawiska włoskiego strajku w sklepach. Pracownicy bardzo długo układają produkty na półkach, skanują zakupy i nie rozładowują ogromnych kolejek przy kasach.

Przykłady strajków włoskich

strajk włoski podejmowany różne grupy zawodowe. Zazwyczaj akcje te miały związek z ustawami zmieniającymi istotne kwestie pracownicze. Niezależnie od liczby pracowników forma protestu pozostaje bez zmian. Jakie są najważniejsze przykłady strajku włoskiego?

  • Strajk włoski nauczycieli – pracownicy oświaty przestali wykonywać pozastatutowe czynności – nie robili niczego ponad to co konieczne. Był to strajk ogólnopolski zarządzony decyzją Związku Nauczycielstwa Polskiego.
  • Strajk włoski celników – celnicy w ramach protestu, kontrolowali bardzo dokładnie każdy pojazd, powodując wielokilometrową kolejkę pojazdów oczekujących na przejazd.
  • Strajk włoski kasjerów w marketach – powolne skanowanie produktów oraz niezwykle dokładne układanie towaru na półkach związane z czytaniem składu bądź innymi spowalniaczami rutynowych czynności.
Oceń artykuł
3/5 (6)