Reklama

Wzrost podatków i opłat od 2021 – za co będziemy musieli zapłacić więcej?

Wzrost podatków i opłat był przewidziany już od 2021 roku! To decyzja rządu i wynik niektórych zobowiązań europejskich Polski. Za co Polacy mieli zapłacić więcej? Sprawdź!

Grafika przedstawiająca telefon, portfel, pieniądze, dokumenty, okulary i długopis na żółtym tle
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_119252747_tax-day-with-phone-and-set-icons-vector-illustration-design.html

[News archiwalny]

Wzrost podatków z pewnością nie jest procesem, który cieszy Polaków. Niestety niekiedy sytuacja tego wymaga. Rok 2021 już nazywany jest rokiem podatkowym. Od stycznia kolejnego roku pojawią się nowe podatki, a obecne zostaną podwyższone. To samo dotyczy opłat lokalnych, takich jak opłata targowa czy uzdrowiskowa. Część podatków i opłat od 2021 została podwyższona przez rząd, a część wprowadzona w wyniku praw Unii Europejskiej – jest to na przykład podatek od plastiku. Sprawdź, za co będziemy musieli zapłacić więcej i czy wszystkie podatki będą cię obowiązywać! Jednym z  podatków wzbudzającym największe kontrowersje jest tzw. podatek cukrowy. Wprowadzenie tego podatku z pewnością zauważymy wszyscy.

Wzrost podatków 2021

Zgodnie z zapowiedzią rządu, podatki 2021 będą wyższe. Pojawią się też nowe, za które polscy obywatele będą musieli zapłacić. Poniżej przygotowaliśmy listę wszystkich podatków, które wejdą w życie w kolejnym roku.

  • Podatek cukrowy – to opłata za napoje słodzone. Wyniesie 0,5 złotych za 1 litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej oraz 0,1 złotych za 1 litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej (tauryna lub kofeina). Oprócz tego pojawi się również opłata zmienna, która wynosić będzie 5 gr za 1 gram cukru powyżej 5 gramów/100 ml. Kto będzie musiał za niego płacić? Podmiot, który sprzedaje napój do punktu sprzedaży detalicznej.
  • Podatek od spółki – czyli od spółki komandytowej i jawnej, których podatnicy podatku dochodowego biorący udział w zyskach spółek jawnych nie są ujawniani. To firmy, których siedziba lub zarząd znajduje się w Polsce. Spółki komandytowe i jawne będą musiały od 2021 roku płacić CIT. Do tej pory nigdy nie były podatnikami podatku dochodowego.
  • Podatek od psa – został wprowadzony Ustawą o podatkach i opłatach lokalnych w dniu 12 stycznia 1991 roku i obowiązuje w wybranych gminach, które indywidualnie ustalają jego wysokość. Obecnie wysokość podatku od psa wynosi 125,40 zł, natomiast od 2021 roku wyniesie on 130,30 zł.
  • Podatek od nieruchomości – to podatek nałożony na każdego właściciela mieszkania, domu, budynku czy terenu przeznaczonego na cele gospodarcze lub rolne. Opłata wzrasta od wskaźnika inflacji, który odnotowywany jest w pierwszym półroczu poprzedniego roku. Natomiast ostateczną decyzję podejmują gminy. Stawki podatku od nieruchomości wzrosną do 0,85 złotych od 1 m kw. powierzchni użytkowej za budynek mieszkalny, do 0,99 złotych od 1 m kw. powierzchni gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, do 24,84 złotych od 1 m kw. powierzchni użytkowej budynków prowadzących działalność gospodarczą.
  • Podatek handlowy – ten podatek zakwestionowała Komisja Europejska. Opłata ma wynosić 0,8 proc miesięcznego obrotu między 17 mln a 170 mln złotych oraz 1,4 proc. miesięcznego obrotu powyżej 170 mln złotych miesięcznie. Kwotę wolną od podatku ustalono w skali roku na 204 mln złotych.
  • Podatek reklamowy – na ten moment nie jest to jeszcze w stu procentach pewne. Według informacji “Dziennik Gazeta Prawna”, w środowisku Solidarnej Polski pojawił się pomysł opodatkowania reklam. Na czym miałoby to polegać? Media musiałyby odprowadzać określony procent obrotów za sprzedaż czasu reklamowego, powierzchni reklamowej i reklam internetowych. Ma on działać analogicznie do podatku handlowego 2021.
  • Podatek od plastiku – zacznie obowiązywać dzięki prawu Unii Europejskiej, który zakłada, że każdy z krajów członkowskich ma obowiązek wysłać do Brukseli 80 eurocentów za jeden kilogram odpadów z tworzyw sztucznych niepoddanych recyklingowi. Podatek wynosi 0,8 euro od 1 kg plastików.
  • Podatek od węgla – kolejny pomysł Komisji Europejskiej, który ma zostać przedstawiony w pierwszym półroczu 2021 roku. Na czym polega? Na nakładaniu dodatkowego cła na sprowadzane do Unii Europejskiej dobra, których produkcja wymagała dużej emisji CO2.
  • Podatek cyfrowy – planowany przez Komisję Europejską. Podatek ma być pobierany od firm, których obroty przekraczają 750 mln euro rocznie. Przeciwnikiem tego są Stany Zjednoczone, ponieważ opłata ta dotyczyłaby ich największych korporacji takich jak Google, Apple czy Amazon.
  • Podatek od deszczu – planowany na początek 2022 roku. Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej planuje nowelizację Prawa wodnego i zwiększenie wysokości opłaty za usługi wodne dla większej liczby podmiotów. Obecnie taki podatek płacą właściciele nieruchomości o powierzchni powyżej 3,5 tys. mkw., które zabudowane są w co najmniej 70 proc. Natomiast gdy zmiany weszłyby w życie od 2022 roku, podatek obejmowałby dwadzieścia razy więcej nieruchomości.

Wzrost opłat 2021

Wzrost podatków 2021 roku to nie wszystko. Nastąpi również podwyżka opłat. Jakich? Zapoznaj się z poniższą listą:

  • Opłata “małpkowa” – dotyczy alkoholi sprzedawanych w małych butelkach (“małpki”) o objętości 300 ml. Płacić ją będą przedsiębiorcy, którzy sprzedają tego typu alkohol. Ile będzie wynosić opłata? 25 złotych od 1 litra 100-procentowego alkoholu sprzedawanego w butelkach poniżej 300 ml. To znaczy, że tak zwana “setka” wódki 40-procentowej zdrożeje o 1 złotych, a “małpka” 200 ml o 2 złote.
  • Abonament RTV – decyzję o podwyższeniu opłat za abonament podjęła Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Od stycznia 2021 roku abonament za radio wzrośnie o 50 gr (czyli z 7 na 7,50 złotych), a abonament telewizyjny wzrośnie o 1,8 złotych (z 22,70 do 24,50 złotych).
  • Opłata “przekształceniowa” po likwidacji OFE – to znaczy, że z tytułu przekształcenia OFE w IKE pobierana byłaby opłata, która odpowiada wartości 15 proc. aktywów netto klienta OFE. Niestety, przez epidemię koronawirusa Ustawa utknęła w Sejmie. Jednak zgodnie z informacją Ministra Finansów Tadeusza Kościńskiego, najprawdopodobniej wejdzie w życie w kolejnym, 2021 roku.
  • Opłata targowa – opłata lokalna. Wzrośnie do 823,11 złotych dziennie (obecnie 792,21 złotych)
  • Opłata uzdrowiskowa – opłata lokalna. Wzrośnie do 4,66 złotych dziennie (obecnie 4,48 złotych)

Jesteś ciekaw, ile wynosi podatek od darowizny? To zależy, do jakiej grupy podatkowej należysz. Sprawdź to w naszym Poradniku GoWork!

Chcesz zmienić swoje życie? Sprawdź oferty pracy na GoWork.pl.

Oceń artykuł
3/5 (2)