Jak podwyższyć emeryturę w ZUS? Jakie warunki trzeba spełnić?

Chcesz podwyższyć swoją emeryturę? Złóż wniosek o jej ponowne przeliczenie. Musisz jednak spełniać pewne warunki, aby podwyższyć emeryturę w ZUS. Jakie? Tego dowiesz się z naszego tekstu.

jak podwyższyć emeryturę

Według nowych zasad obowiązujących od 1 października 2017 roku, prawa do emerytury należą się kobiecie po ukończeniu 60. roku życia oraz mężczyźnie po 65. roku życia. Świadczenie emerytalne można zwiększyć za pomocą ponownego przeliczenia. Aby jednak to zrobić, trzeba mieć ku temu pewne podstawy, takie jak np. dodatkowy staż pracy czy dodatkowe zarobki uzyskane przed lub po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Sprawdźmy więc, jak podwyższyć emeryturę. Kto może to zrobić? Kiedy złożyć wniosek o ponowne przeliczenie świadczenia?

Kto może podwyższyć emeryturę w ZUS?

Podwyższyć emeryturę i wystąpić z wnioskiem o przeliczenie do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą osoby, które mają ku temu podstawy. Dotyczą one między innymi dodatkowego stażu pracy czy dodatkowych zarobków uzyskanych przed lub po przyznaniu świadczenia emerytalnego.

Jeśli więc emeryt pracował po osiągnięciu swojego wieku emerytalnego, po przeliczeniu emerytury może on uzyskać więcej pieniędzy. Jak więc podwyższyć swoją emeryturę? Na co trzeba zwrócić uwagę?

Ile wynosić będzie minimalna emerytura 2021? Sprawdź to w naszym Poradniku!

Jak podwyższyć emeryturę?

Wysokość świadczenia emerytalnego zależy od długości stażu pracy, wysokości składek oraz momentu przejścia na emeryturę. Im później zdecydujemy się przejść na emeryturę (czyli np. zgodnie z osiągnięciem wieku emerytalnego), tym nasze świadczenie będzie wyższe o nawet 8 lub 10 procent. Sprawdź -> Waloryzacja emerytur

– Zasadą jest, że im dłużej pracujemy, tym więcej składek zostaje zapisanych na koncie emerytalnym i więcej razy są one waloryzowane. Po drugie im później idziemy na emeryturę, tym mniejsza jest liczba miesięcy dalszego trwania życia, przez które dzielimy kapitał odłożony na koncie w ZUS – wyjaśnia Krystyna Michałek, regionalny rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych województwa kujawsko-pomorskiego.

Jak podwyższyć emeryturę w ZUS?

Aby podwyższyć swoją emeryturę, należy złożyć do ZUS wniosek o ponowne jej przeliczenie. Pamiętaj, że nie ponosisz w związku z tym żadnego ryzyka. Jeśli ponowne przeliczenie będzie mniej korzystne od poprzedniego, to Zakład nie obniży wysokości twojego obecnego świadczenia.

Natomiast w przypadku emerytury zreformowanej, Zakład Ubezpieczeń Społecznych dolicza składki odprowadzone po przyznaniu emerytury. Przeliczeniu świadczenie emerytalnego podlegają wszystkie emerytury (przyznane w wieku powszechnym, pomostowe i częściowe) oprócz nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego w przypadku podlegania ubezpieczeniu po przyznaniu emerytury.

Jak podwyższyć emeryturę? Złóż wniosek o ponowne ustalenie kapitału początkowego

Jednym ze sposobów na to, jak podwyższyć emeryturę, jest złożenie wniosku o ponowne ustalenie kapitału początkowego z powodu np. urlopu wychowawczego. Obecnie jest on liczony jako okres składkowy. Emeryt powinien również sprawdzić, czy podczas wyliczenia kapitału początkowego zostały wzięte pod uwagę zarobki z całego okresu zatrudnienia przed 1 stycznia 1999 roku.

Kiedy złożyć wniosek o podwyższenie emerytury z ZUS?

Jak podwyższyć emeryturę i złożyć wniosek do ZUS? Osoby pobierające tak zwane “stare emerytury” mogą składać wniosek o ponowne przeliczenie świadczenia emerytalnego po zakończeniu kwartału kalendarzowego. Natomiast emeryt pracujący, który pobiera “nowe emerytury” może wnioskować tylko i wyłącznie po upływie roku kalendarzowego lub po ustaniu wszystkich ubezpieczeń społecznych i rentowych.

W innych przypadkach termin składania wniosku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie ma żadnego znaczenia.

Szukasz pracy? Mieszkasz w Warszawie? Aplikuj na -> Praca Warszawa 

Oceń artykuł
5/5 (1)