Reklama

Ile zarabia notariusz? Jak nim zostać?

Ile zarabia notariusz? Przygotowaliśmy dla ciebie kompendium wiedzy. Jak zostać notariuszem i na czym polega ta praca? Dowiedz się, czy warto pracować w tym zawodzie i dlaczego zaufanie oraz profesjonalizm są tutaj tak bardzo ważne. Miłej lektury!

Mężczyzna sprawdza, ile zarabia notariusz

Jesteś ciekaw, ile zarabia notariusz? Jest to zawód zaufania publicznego. Aby nim zostać, trzeba ukończyć studia prawnicze, zdobyć aplikacje oraz spełnić szereg innych wymagań. Nie jest to łatwy zawód. Wymaga długiego przygotowania i odpowiednich cech charakteru, które na tym stanowisku są niezbędne. Zarobki notariusza zależą od kilku czynników. Wśród nich znajduje się na przykład doświadczenie i renoma. W artykule wyjaśniamy wszystkie najważniejsze kwestie, o których powinieneś wiedzieć. Czym zajmuje się notariusz? Jak zostać notariuszem? I ile zarabia notariusz?

Notariusz – na czym polega praca notariusza?

Notariusz, to jak już wspominaliśmy na początku, zawód zaufania publicznego, który opiera się na prawnych aspektach sporządzania pism oraz aktów prawnych. Notariusz w swojej pracy zajmuje się głównie opracowywaniem i tworzeniem aktów prawnych, uwierzytelnionych odpisów dokumentów, sporządzanie aktów poświadczenia dziedziczenia czy przechowywaniem depozytów w tym np. papierów wartościowych. Ponadto spisuje on protokoły na przykład walnych zgromadzeń organizacji społecznych, sporządza poświadczenia własnoręcznego podpisu, zgodności odpisu, wyciągu lub kopii z okazanych dokumentów, daty okazania dokumentów. Przyjmuje on również na przechowanie różne dokumenty, pieniądze i papiery wartościowe. To jednak tylko część jego obowiązków. Wykonuje on bowiem również inne czynności notarialne, takie jak np. tworzenie rodzielności majątkowej lub intercyz.

Notariusz, to osoba, która ukończyła studia prawnicze oraz została powołana przez ministra sprawiedliwości. Z racji tego, że jest to zawód zaufania publicznego, do zadań notariusza należy nie tylko sporządzanie aktów prawnych oraz sporządzanie aktów notarialnych, ale także wiele innych czynności prawnych i pozaprawnych takich jak np. dbanie o dobry wizerunek swojej kancelarii notarialnej oraz przestrzeganie zasad etycznych obowiązujących w zawodzie notariusza np. niewykonywanie usług na rzecz swojej rodziny.

Czy zawód notariusza jest trudny?

Notariusz znajdujący się na liście zawodów zaufania publicznego musi wykonywać swoje obowiązki uczciwie, starannie i rzetelnie. Praca notariusza poddawana jest okresowej kontroli przez Radę Izby Notarialnej. Wszelkie błędy są surowo karane i egzekwowane. Notariusz za nieuczciwą pracę może stracić uprawnienia do wykonywania zawodu oraz zapłacić karę za popełnione wcześniej błędy.

Choć sporządzanie aktów notarialnych może wydawać się dość nudnym i powtarzalnym zajęciem, to jednak, osoby, które chcą zostać notariuszem doskonale wiedzą, że jest to zawód z wieloma wyzwaniami. Dlaczego? Jest to w końcu praca z klientem, a tutaj nigdy nie wiadomo co się wydarzy. Historie są różne, tak samo jak klienci. Może się okazać, że dla osób, które nie czują się zbyt dobrze w takich bezpośrednich kontaktach i pracy z klientem zawód notariusza może okazać się zbyt trudny. Dodatkowo dochodzą także kwestie poboczne, taki jak konieczność ciągłego skupienia i praca w trudnym obszarze, jakim są zawiłości prawne.

Ile zarabia notariusz?

Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń opublikowanego na stronie Wynagrodzenia.pl mediana rynkowa zarobków notariusza wynosi 7380 złotych brutto. Wysokość netto możesz sprawdzić w naszym kalkulatorze płac. Jego pensja zależy również od kilku następujących czynników:

  • stażu pracy,
  • wielkości i lokalizacji firmy,
  • renomy,
  • taksy notarialnej.

Taksa notarialna określa maksymalną wysokość zarobków notariusza ze świadczenia różnych usług. Jej limit ustalony został w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 roku. Do taksy notarialnej doliczany jest również podatek VAT w wysokości 23 procent.

Jeśli chcesz wypowiedzieć się na temat tego, ile zarabia notariusz, kliknij link wynagrodzenie notariusza forum i zostaw swoją opinię.

Im większe doświadczenie, tym wyższe zarobki notariusza

Notariusz z dużym doświadczeniem, renomą i zaufaniem wśród swoich klientów może zarobić nawet ponad 10 tysięcy złotych brutto. Tak wskazują wyniki Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń opublikowane na stronie Wynagrodzenia.pl. Im bardziej prestiżowa kancelaria z dużą liczbą zadowolonych klientów, tym zarobki notariusza są wyższe. Zarobki notariusza pracującego w zawodzie już kilka lat to wysoka kwota, która może zagwarantować stabilne życie. Tak jak w każdej branży – osoby dopiero stawiające kroki w tym zawodzie muszą liczyć na nieco mniejsze wynagrodzenie. Warto pamiętać, że ukończenie studiów prawniczych i zdanie na aplikację notarialną nie oznacza dużych zarobków już od poczatku – wszystko bowiem trzeba wypracować, choć rzeczywiście notariusz to zawód, który daje duże możliwości rozwoju kariery, a zarobki notariuszy sięgają znacznie ponad średnią krajową. Z czasem jednak ich wymiar dochodu będzie się zwiększać. W związku z tym, czy lepiej jest założyć własną kancelarię?

Zarobki notariusza na własnej działalności

Praca na własny rachunek może być mniej opłacalna, niż zatrudnienie w firmie pracodawcy. Prowadzenie działalności wiąże się z wydatkami związanymi z opłatą skarbową i rachunków za wynajem lokalu usługowego oraz zakupem niezbędnego i często drogiego wyposażenia do pracy. W związku z tym miesięczne zarobki notariusza nieco się zmniejszają. Jeśli dopiero zaczynasz rozwijać swoją karierę w tym zawodzie, lepiej zatrudnij się w dobrze prosperującej kancelarii, która da ci dobre warunki na start. Jeśli jednak masz już duże doświadczenie i kilku zaufanych klientów, warto podjąć wyzwanie założenia własnej działalności.

Szukasz pracy? Aplikuj na nasze oferty pracy w Bydgoszczy

Jak zostać notariuszem?

Jeśli już wiesz, ile zarabia notariusz, dowiedz się teraz, jak nim zostać. Na samym początku musisz skończyć studia prawnicze, odbyć 3,5-letnią aplikację i asesurę notarialną, następnie sporządzić co najmniej siedemdziesiąt projektów aktów notarialnych i co najmniej czternaście projektów innych czynności notarialnych oraz uzyskać pozytywny wynik z trzyczęściowego egzaminu praktycznego na notariusza.

Dzięki niemu możesz uzyskać status zastępcy notarialnego lub powołać się na stanowisko notariusza. Poza tym musisz być obywatelem dowolnego kraju Unii Europejskiej lub państwa członkowskiego EFTA oraz zostać objęty patronatem aplikanta notarialnego przez notariusza.

Oceń artykuł
3.2/5 (9)