Reklama

Jakie są zasady pobierania zasiłku macierzyńskiego na działalności?

Każda kobieta prowadząca swoją firmę ma prawo pobierać zasiłek macierzyński. Zasady jego wypłacania uległy jednak zmianie. Jak wyliczyć zasiłek macierzyński na działalności? Sprawdź wszystkie najważniejsze zagadnienia dotyczące działalności gospodarczej i urlopu macierzyńskiego!

Zasiłek macierzyński na działalności gospodarczej

Przedsiębiorca na własnej działalności ma obowiązek opłacać składki na ubezpieczenie zdrowotne i ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Może również dobrowolnie opłacać ubezpieczenie chorobowe, które da mu prawo do świadczeń takich jak zasiłek chorobowy i zasiłek macierzyński. Działalność gospodarcza musi być jednak prowadzona dłużej niż 12 miesięcy, aby móc otrzymać większe świadczenie niż minimalne – tak wynika z nowelizacji ustawy z dnia 25 czerwca 1999 roku o ubezpieczeniu społecznym w razie choroby i macierzyństwa.

Zasiłek macierzyński a działalność gospodarcza

Ubezpieczenie chorobowe i terminowe opłacanie składek przez pełne 90 dni z tego tytułu daje przepustkę do otrzymania zasiłku macierzyńskiego na działalności gospodarczej.

Okres, na który przyznawane jest dodatkowe świadczenie dla przedsiębiorców, jest taki sam, jak w przypadku pracujących mam na podstawie umowy o pracę. Urlop macierzyński na działalności upoważnia do pobierania zasiłku przez maksymalnie 52 tygodnie, to jest około roku od urodzenia dziecka.

Kiedy przysługuje zasiłek macierzyński dla przedsiębiorcy?

Zgodnie z art. 29. 1. ustawy z dn. 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, zasiłek macierzyński przysługuje wtedy, gdy kobieta w okresie ubezpieczenia chorobowego lub w czasie urlopu wychowawczego:

  • urodziła dziecko;
  • przyjęła na wychowanie dziecko w wieku do 7. roku życia, w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – do 10. roku życia, i wystąpiła do sądu opiekuńczego w sprawie jego przysposobienia;
  • przyjęła na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej, dziecko w wieku do 7 lat życia, a w przypadku dziecka z odroczeniem obowiązku szkolnego – do 10. roku życia.

Zobacz też: Komu przysługuje zasiłek macierzyński? 


Ojciec dziecka również może pobierać zasiłek macierzyński

Dodatkowe świadczenie z tytułu opłacania składek na ubezpieczenie chorobowe należy się także ojcu dziecka, który pójdzie na urlop ojcowski dla przedsiębiorcy (trwa on 2 tygodnie). Zasiłek macierzyński na działalności gospodarczej w przypadku urlopu ojcowskiego może być pobierany w dwóch częściach: raz na jeden tydzień urlopu lub jednorazowo w całej kwocie.

Ile wynosi macierzyński na działalności?

Nowelizacja ustawy o ubezpieczeniu społecznym w razie choroby i macierzyństwa wprowadziła zmiany w sposobie obliczania podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego z działalności gospodarczej, która opłaca składki i podlega ubezpieczeniu chorobowemu krócej niż 12 miesięcy.

Ważne! Nowelizacja ustawy zwalnia ubezpieczone matki pobierające zasiłek w wysokości 1000 zł (nieprzekraczającego kwoty świadczenia rodzicielskiego) i prowadzące działalność gospodarczą, z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Jak zasiłek macierzyński na działalności działał przed nowelizacją?

Założenie własnej działalności gospodarczej nadawało prawo do zasiłku macierzyńskiego w zdeklarowanej kwocie już po pierwszym miesiącu opłacenia składki na ubezpieczenie chorobowe, natomiast po nowelizacji ustawy jest nieco inaczej.

Wysokość macierzyńskiego na działalności po nowelizacji ustawy

Kobieta, która prowadzi działalność krócej niż rok i opłaca składki przewyższające ustawowe minimum, otrzyma zasiłek w minimalnej wysokości, który z kolei będzie powiększany o 1/12 za każdy miesiąc opłacania składek przypadający przed nabyciem pełnego prawa do świadczenia.

Podsumowując, macierzyński na działalności gospodarczej prowadzonej przez trzy miesiące (w tym czasie kobieta opłaca składki na ubezpieczenie chorobowe i inne) należy się w wysokości 60 proc. średniego prognozowanego wynagrodzenia oraz 3/12 podwyższonej składki. Matka, która chce nabyć prawo do pełnego zasiłku, odpowiadającego podwyższonej składce, ma obowiązek opłacać wyższe składki na ubezpieczenie przez 12 miesięcy przed planowanym porodem.


Szukasz pracy w Gdyni? Aplikuj na nasze oferty -> Praca Gdynia 

Oceń artykuł
3/5 (2)