Reklama

Dramatycznie niskie emerytury. Tak źle jeszcze nie było!

Niskie emerytury to smutna wizja przyszłości wielu Polaków. Procent wcześniejszej pensji maleje. Kto na tym ucierpi? Jak wygląda sytuacja kobiet, które wcześniej przechodzą na emeryturę?

Miniaturowy koszyk sklepowy, w środku monety
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_105506163_koncepcja-oszcz%C4%99dzania-pieni%C4%99dzy-w%C3%B3zek-na-zakupy-lub-w%C3%B3zek-z-monet%C4%85.html

[News archiwalny]

Wysokość emerytur pozostawia wiele do życzenia. Emeryci muszą często dorabiać do emerytury, lecz nie każdy może sobie na to pozwolić. Osiągniecie wieku emerytalnego, to czas, w którym powinniśmy odpoczywać, a nie myśleć o tym, jak związać koniec z końcem. Niskie emerytury to nie opinia, a fakt. Niskie emerytury dla Polaków. Według badań przeprowadzonych przez Aegon, aż 36 proc. ankietowanych uważa, iż dochód w wysokości 60-79 proc. ich obecnych zarobków pozwoli prowadzić komfortowe i w pełni satysfakcjonujące życie w czasie emerytury. Natomiast 33 proc. chciałoby otrzymywać aż 80-100 proc. obecnych dochodów. Niestety, ZUS nie jest w stanie tego zagwarantować. Jak jest naprawdę?

Niskie emerytury dla pewnej grupy osób

Osoby, które weszły na rynek pracy po 1999 roku i nie mają tzw. kapitału początkowego otrzymają tylko 30 proc. emerytury z dochodu z poprzedniej pensji. Kolejnym warunkiem jest zatrudnienie na podstawie umowy o pracę i odprowadzanie składek od całości zarobków. W przypadku działalności gospodarczej procent ma być jeszcze mniejszy.

Niestety, emerytura dla osób, które nie opłacają składek i tych, które nie spełniają warunków do otrzymania minimalnej emerytury, jest jeszcze gorsza. Tak twierdzi Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich w wypowiedzi z portalem informacyjnym Interia. Ponadto, z danych FPP wynika, iż w ciągu 9 lat liczba osób bez prawa do minimalnej emerytury (1200 zł brutto) zwiększyło się około czternastokrotne.

Niskie emerytury dla kobiet

Niskie emerytury będą mieć również kobiety urodzone w latach 80., których świadczenie wyniesie 20 proc. ich ostatniego wynagrodzenia. Niestety, jak informuje Łukasz Kozłowski, bardzo mocno zauważalna jest różnica między świadczeniami kobiet a mężczyzn. Dlaczego? Głównie ze względu na wcześniejszy wiek przechodzenia na emeryturę. Dzieje się tak dlatego, że każdy dodatkowy rok pracy przekłada się na wysokość świadczenia emerytalnego o około 10 proc.

Oceń artykuł
4/5 (4)