Reklama

Zwolnienia w General Motors? Motoryzacyjny gigant ogłasza cięcia budżetowe

General Motors Company to motoryzacyjny gigant, który zajmuje się produkcją samochodów. Amerykańska marka właśnie ogłosiła, że konieczne jest przeprowadzenie cięć budżetowych. Czy oznacza to masowe zwolnienia?

General Motors i cięcia budżetowe

Coraz więcej polskich i zagranicznych firm masowo redukuje etaty. Powody nawzajem się uzupełniają – inflacja, stagnacja gospodarcza i wojna w Ukrainie, to tylko niektóre z głównych przesłanek, które przemawiają za cięciami budżetowymi. Temat zwolnień pojawił się już w Facebooku i Microsfocie. Niedawno wypłynęły informacje o planowanych zwolnieniach w Fordzie. W europejskich oddziałach ma 3,8 tysiąca pracowników ma zostać bez pracy.

Czy General Motors planuje obniżyć koszty produkcji poprzez redukcję etatów korporacyjnych? Co ciekawe, na ten moment oficjalnie nikt, nie potwierdził, ani nie zaprzeczył doniesieniom o zwolnieniach. We wtorek 28.02.2023 Arden Hoffman, dyrektor ds. kadr GM wystosował do pracowników list, w którym potwierdził, że cięcia będą – jednak nie nazwał rzeczy po imieniu. Zatrudnieni mogli więc przeczytać:

[Zarząd] zobowiązał się do 2 miliardów dolarów oszczędności w ciągu najbliższych dwóch lat, które znajdziemy poprzez zmniejszenie wydatków korporacyjnych, kosztów ogólnych i złożoności wszystkich naszych produktów.

Czy General Motors będzie zwalniało?

O konieczności wprowadzenia cięć zarząd informował już w styczniu. Ponowienie komunikatu jasno wskazuje, że producent z Detroit boryka się z problemami. Czy jednak wiążą się one z redukcją etatów? Często zwolnienia są najprostszym sposobem szukania oszczędności, jednak w tym wypadku, nic nie zostało potwierdzone. Patrząc na tendencje rynkowe, pozostaje wierzyć, że GM postanowi przerwać passę masowych zwolnień dyktowanych oszczędnościami. 

Arden Hoffman powiedział także:

aby wywiązać się z naszych zobowiązań i pokonać konkurencję, musimy mieć zwycięski zespół, bez wyjątku. Potrzebujemy zmiany kulturowej, która pozwoli nam wziąć na siebie odpowiedzialność za osiągnięcie wyższego poziomu operacyjnego, który jest obecnie wymagany.

Istnieje więc szansa, że tym razem cięcia budżetowe nie oznaczają zwolnień. Najbliższe dwa lata  okażą się przełomowe dla General Motors. Czy strategia, którą obierze firma pozwoli im powrócić na szczyt? W końcu do 2008 roku przez ponad 77 lat GM był niekwestionowanym liderem na rynku motoryzacyjnym.

Oceń artykuł
1/5 (1)