Reklama

Robotnik portowy — zakres obowiązków. Wymagania i zarobki

Robotnik portowy to osoba odpowiedzialna za większość fizycznych prac w porcie. Zazwyczaj rozładowuje i ładuje statki. Czym jeszcze zajmuje się robotnik portowy? Czy starając się o pracę robotnika w porcie, musisz spełnić określone wymagania?

Robotnik portowy podczas rozładunku jednostek pływającychrobotnik

Porty kojarzą nam się zazwyczaj z marynarzami i obsługą statu. Jednak często zapominamy o pracownikach, którzy swoje obowiązki wypełniają na lądzie, a mimo to pracują w towarzystwie statków. Chodzi oczywiście o robotników portowych, którzy na co dzień zajmują się ładowaniem i rozładowywaniem statków przypływających do portu. Pracują oni w obrębie portu i zajmują się wszystkimi koniecznymi pracami fizycznymi. Jakie jeszcze obowiązki związane są z codzienną pracą robotników portowych? Jakie wymagania stawiane są przed pracownikami portowymi?

Czym zajmuje się robotnik portowy?

Robotnik portowy wykonuje wszystkie prace fizyczne związane z obsługą jednostek pływających. Jego codzienne zadania różnią się nieco w zależności od charakteru portu i rodzaju przyjmowanych w nim towarów. Ponadto wiele zależy od doświadczenia danego pracownika oraz jego kwalifikacji.

Zazwyczaj od pracowników portowych wymaga się organizacji przestrzeni magazynowej dla towarów przypływających na statkach w magazynach lub na specjalnie przygotowanych placach. Podejmując się pracy w porcie, musisz też mieć na uwadze, że robotnicy często wykonują także prace konserwacyjne i naprawcze na statkach i w swoim miejscu pracy, czyli w porcie. Jeśli posiadasz kwalifikacje na wózki widłowe lub inne maszyny niezbędne w sprawnej pracy portu, do twoich zadań należy dbanie o ich dobry stan techniczny, czystość oraz gotowość do pracy.

Zakres obowiązków robotnika portowego

Jeśli podejmujesz się pracy robotnika portowego, musisz dokładnie wiedzieć, na jakim stanowisku podejmujesz zatrudnienie, ponieważ to właśnie od stanowiska zależy zakres twoich obowiązków. Zdarza się, szczególnie jeśli nie masz specjalistycznych uprawnień, że każdego dnia jesteś oddelegowywany do innej pracy, w miejscu, w którym akurat potrzebne są ręce do pracy. Oczywiście wszystkie te obowiązki wykonywane są w obrębie portu i związane są z obsługą wpływających i wypływających statków.

Mimo dużej rozpiętości zakresu obowiązków możemy wyszczególnić kilka podstawowych zadań, które spoczywają na barkach większość pracowników portowych. Są to między innymi:

  • wykonywanie prac porządkowych na terenie portu,
  • załadunek i rozładunek jednostek pływających,
  • obsługa urządzeń portowych,
  • konserwacja i naprawa statków i maszyn portowych

Robotnik portowy: praca

Pracodawca, który oferuje zatrudnienie na stanowisku robotnika portowego, zawsze podkreśla, że miejsce pracy wiąże się z portem. Tak naprawdę jest to jedyne miejsce, gdzie, możesz znaleźć zatrudnienie w tym zawodzie. Szukając pracy najlepiej zgłosić się do jednego z portów (np. w Szczecinie) i dowiedzieć się, czy pracodawca nie potrzebuje „dodatkowych rąk’ do pracy. Praca w porcie rządzi się swoimi prawami, a rotacja jest duża, dlatego istnieje spore prawdopodobieństwo, że jeśli spełniasz podstawowe wymagania, znajdziesz zatrudnienie.

Jeśli posiadasz specjalistyczne uprawnienia lub zajmujesz się branżową konserwacją i naprawą, twoje szanse znacznie rosną. W wielu portach trwa rekrutacja kandydatów, którzy posiadają fach w ręku, a wiele firm nie może znaleźć odpowiednich pracowników.

Robotnik portowy — wymagania

Przed zgłoszeniem się do tego typu pracy, wato wiedzieć, że jest to wyłącznie praca fizyczna wiążąca się często z załadunkiem i rozładunkiem ciężkich towarów. Dlatego starając się o pracę w porcie, jednym z wymagań, jakie stawia przed tobą pracodawca, jest dobra forma fizyczna. Oprócz tego kandydacie powinni:

  • posiadać wykształcenie minimum podstawowe lub średnie,
  • charakteryzować się dobrym stanem zdrowia i tężyzną fizyczną,
  • posiadać umiejętność skupienia się na kilku zadaniach jednocześnie,
  • logicznie myśleć,
  • skupiać się na wyznaczonych zadaniach,
  • umieć pracować w grupie i koordynować kilka procesów jednocześnie,
  • umieć porozumieć się po angielsku.

Oczywiście przyda się także doświadczenie na podobnym stanowisku lub w pracy fizycznej. Ponadto jeśli szukasz pracy z dodatkowymi uprawnieniami np. na wózki widłowe lub dźwigi, musisz wykazać się znajomością konkretnej maszyn oraz zasad jej konserwacji i przygotowania.

Ile zarabia robotnik portowy?

Zarobki robotnika portowego zależą od kilku czynników, w tym przede wszystkim od stanowiska, posiadanych kwalifikacji oraz rodzaju umowy. Umowa o pracę zapewni Ci więcej przywilejów i praw pracowniczych, natomiast na umowie zlecenie zarobisz więcej z racji braku odprowadzania wszystkich składek.

Mimo tego, że praca w porcie często wiąże się z ciężką pracą fizyczną, zarobki nie jest zbyt wysokie. Zazwyczaj średnie wynagrodzenie to około 3,5 tys. zł brutto. Jeśli posiadać uprawnienia na wózki, lub zajmujesz stanowisko team leadera, możesz liczyć na zarobki około 4-4,5 tys. brutto. Znacznie większe wynagrodzenie możesz dostać wybierając pracę za granicą.

Oceń artykuł
5/5 (1)