Reklama

Praca przy roznoszeniu ulotek — zakres obowiązków

Praca przy roznoszeniu ulotek kojarzy się przede wszystkim ze studentami, którzy starają się dorobić do studenckiego budżetu. Rozdawanie ulotek to z reguły praca dorywcza, dlatego cieszy się powodzeniem właśnie wśród studentów i uczniów. Jak dokładnie wygląda praca przy roznoszeniu ulotek?

Praca przy roznoszeniu ulotek - ulotki

Mimo że wokół nas szaleją czasy internetu i marketingu internetowego to jednak tradycyjny sposób reklamy, czyli ulotka, nadal ma się całkiem nieźle. Wiele firm ciągle z nadzieją patrzy na reklamę poprzez rozdawanie ulotek. I rzeczywiście coś w tym jest, bo nawet jeśli dostajesz już 10 ulotkę w ciągu dnia, to mimowolnie spojrzysz na to co jest tam napisane. A zazwyczaj pierwszą rzeczą, jaka rzuca się w oczy, jest logo i nazwa firmy. Dzięki temu firma zwiększa prawdopodobieństwo, że w przyszłości skorzystasz właśnie z jej usług lub produktów, ponieważ „gdzieś już słyszałeś tę nazwę”, czyli w domyśle przedsiębiorstwo jest rozpoznawalne na rynku, więc chyba nie może sobie pozwolić na słabe produkty, prawda?

Mniej więcej tak działa skrócony opis działania marketingowego poprzez roznoszenie ulotek. Zazwyczaj z tego sposobu korzystają małe i średnie firmy, których nie stać na inny rodzaj reklamy, a mimo to chcą zaznaczyć swoją obecność w branży. Jak znaleźć pracę przy roznoszeniu ulotek? Jak wyglądają zarobki za kilka godzin roznoszenia ulotek?

Roznoszenie ulotek: na czym polega praca przy roznoszeniu ulotek reklamowych?

Zgłaszając się do rozdawania ulotek, musisz mieć świadomość, na czym dokładnie polega ta praca. Zazwyczaj osoby zatrudnione do roznoszenia ulotek, wykonują swoje obowiązki na chodnikach lub placach w ruchliwych punktach miasta. Ich zadanie to rozdanie jak największej liczby ulotek, co w domyśle ma zareklamować zatrudniającą ich firmę.

Roznoszenie ulotek to po prostu wręczanie pojedynczych ulotek przechodniom. Czasami wiąże się to z krótkim ustnym zaproszeniem do skorzystania z usług lub produktów firmy, bądź informacją o aktualnych promocjach. Często osoby zatrudnione do roznoszenia ulotek zobowiązane są do wrzucania ulotek do skrzynek pocztowych i pozostawiania większej ilości w różnych punktach usługowych, które mają związek z działalnością przedsiębiorstwa.

Praca przy roznoszeniu ulotek — zakres obowiązków

Zakres obowiązków osoby zatrudnionej do roznoszenia ulotek jest dość ograniczony. Zazwyczaj zamyka się w kilku podstawowych czynnościach takich jak:

  • rozdawanie ulotek na chodnikach i placach
  • informowanie przechodniów o promocjach i ofercie
  • pozostawianie ulotek w skrzynkach pocztowych
  • pozostawianie ulotek w innych lokalach o podobnej działalności

Roznoszenie ulotek: jak dostać pracę?

Szukając pracy przy roznoszeniu ulotek, najlepiej przejrzyj portale internetowe zajmujące się tematyką rynku pracy. Wiele z nich posiada filtry, które pomogą Ci dopasować treść ofert pracy pod Twoje wymagania, takie jak lokalizacja, czas lub wynagrodzenie.

Z racji tego, że jest to praca, w której niepotrzebne jest posiadanie żadnego wykształcenia oraz nie trzeba spełniać konkretnych wymagań, tak naprawdę wystarczy wysłać zgłoszenie, w którym napiszesz kilka zdań o sobie. Często nawet CV jest zbędne, ponieważ w tej pracy liczy się przede wszystkim chęć. Tak naprawdę wystarczy zgłosić się do agencji doradztwa personalnego albo do lokalnej agencji pracy. Jedynym powodem, dla którego możesz nie dostać informacji zwrotnej, jest zbyt dużo chętnych.

Rotacja w branży związanej z roznoszeniem ulotek jest naprawdę duża, ponieważ większość osób traktuje roznoszenie ulotek jako pracę dodatkową, dlatego pracodawcy poszukują wielu kandydatów. Wystarczy uśmiech, pozytywne nastawienie oraz zapał do pracy.

Kolportaż ulotek: Warszawa i inne miasta

Praca przy roznoszeniu ulotek raczej kojarzy się z większymi miastami takimi jak Warszawa, Poznań lub Wrocław. To właśnie w miastach wojewódzkich znajdziesz najwięcej ofert pracy. Oczywiście zatrudnienie znajdziesz także w średnich miastach — wszędzie tam, gdzie panuje duża konkurencja na rynku. Natomiast w mniejszych miejscowościach, w których ruch nie jest tak duży, zazwyczaj do tego zadania zostaje oddelegowany jeden z pracowników zatrudnionych na stałe. W tym przypadku mówimy raczej o pozostawianiu ulotek w skrzynkach pocztowych oraz w lokalach.

Ile można zarobić na roznoszeniu ulotek?

Zazwyczaj roznoszenie ulotek traktowane jest jako praca dodatkowo, ponieważ zarobki w większości opierają się na minimalnej stawce godzinowej dla osób zatrudnionych na umowę zlecenie, która wynosi 27,70 zł brutto. W zależności od tego ile dziennie będziesz pracował, możesz zarobić nawet 3 tys. mies. brutto pracując np. 108 godzin jako kolporter ulotek

Z racji tego, że roznoszenie ulotek trwa zazwyczaj 3-4 godziny w ciągu dnia, wynagrodzenie uzyskane w ten sposób świetnie sprawdzi się jako uzupełnienie domowego budżetu. Jeśli zdecydujesz się rozdawać ulotki, może się także zdarzyć, że agencja pracy zaproponuje Ci także dodatkowe zadania, takie jak np. plakatowanie (w tym wypadku konieczne jest jednak zaopatrzenie się w dokumentację zdjęciową rozwieszonych plakatów).

Przykładowe ogłoszenie o pracę przy roznoszeniu ulotek

Praca: Roznoszenie ulotek

Miejsce: Warszawa

Centrum nauki i biznesu Żak, z największą siecią oddziałów w Polsce zatrudni do roznoszenia ulotek osoby posiadające status studenta.

Szukamy osób zaangażowanych, uczciwych i chętnych do pracy, oraz osób lubiących kontakt z ludźmi.

Stawka godzinowa: 20 zł brutto — umowa zlecenie

Dyspozycyjność: 4 godziny pracy w godzinach porannych, dokładny grafik do uzgodnienia

Zainteresowane osoby proszę o kontakt pod numerem telefonu: 785 425 596

Dla kogo praca przy roznoszeniu ulotek?

Praca jako roznosiciel ulotek to zadanie szczególnie dla osób młodych. Dlaczego? Ponieważ jest to praca dość trudna i nieprzyjemna. Wiąże się bowiem z wielogodzinnym staniem na dworze – niezależnie od pogody. Jeśli więc pada lub jest zimno, to nic nie zmienia, ponieważ praca musi zostać zrobiona. To także zadanie monotonne i nie wymagające żadnego wysiłku intelektualnego, co w dłuższej perspektywie szybko prowadzi do rutyny i znużenia codziennymi obowiązkami. Trzeba więc mieć wytrwałość i wysoką motywację, aby podejmować się roznoszenia ulotek jako pracy długoterminowej. To właśnie dlatego zazwyczaj takiego zatrudnienia podejmują się osoby młodsze np. studenci i uczniowie, którzy w ten sposób chcą dorobić do budżetu domowego.

Jest to praca dla osób zdeterminowanych, którym zależy na szybkim zarobieniu dodatkowych pieniędzy. Jednocześnie roznosiciele ulotek muszą być także odporni psychicznie, ponieważ w wielu sytuacjach ludzie po prostu nie biorą ulotek lub nawet reagują agresywnie na próby ich wręczenia. Dlatego też trzeba być nastawionym, że praca nie zawsze pójdzie po Twojej myśli i to z powodów niezależnych od Ciebie.

Oceń artykuł
5/5 (2)