Reklama

Komentator sportowy — zakres sportowy. Na czym polega praca komentatora?

Komentator sportowy to inaczej dziennikarz sportowy, który zajmuje się komentowaniem rozgrywek sportowych w czasie rzeczywistym. Jak dokładnie wygląda praca komentatora sportowego?

Komentator sportowy - stanowisko komentatorów sportowych

Większość z nas uwielbia oglądać sport. Oczywiście najpopularniejsza jest piłka nożna, choć powoli możemy zaobserwować zmieniającą się tendencję na rzecz innych dyscyplin, takich jak siatkówka, piłka ręczna lub sporty indywidualne. Emocje sportowe to swoiste oczyszczenie i rozrywka w jednym. Szczególnie jeśli mamy do czynienia z popularnymi i prestiżowymi zawodami, w których nasi sportowcy konkurują z resztą Europy lub świata. Nieodłącznym elementem takich rozgrywek są komentatorzy sportowi. To właśnie oni na bieżąco informują widza o tym co dzieje się na płycie boiska, tłumaczą zawiłości zasad oraz podrzucają anegdoty o zawodnikach. Jak wygląda praca komentatora sportowego „od kuchni”? Jaki zakres obowiązków ma komentator sportowy?

Komentator sportowy — czym zajmuje się komentator sportowy?

Rolą komentatora sportowego jest komentowanie potyczek sportowych w czasie rzeczywistym. Co to oznacza? Jeśli odbywają się jakieś zawody, komentator siedzi w specjalnym studiu, zazwyczaj umiejscowionym na terenie obiektu sportowego, i na bieżąco informuje widzów o tym co dzieje się na boisku. Swoją relację ubogaca w informacje o zawodnikach, trenerach lub o historie poszczególnych drużyn, jeśli komentuje sporty zespołowe. Dodaje także swoją opinię co do posunięć zawodników i dokonuje analiz oraz porównań z innymi sportowcami biorącymi udział w zawodach.

Możemy wyróżnić komentatorów sportowych telewizyjnych i radiowych. Komentator sportowy telewizyjny ma lekko łatwiejsze zadanie, ponieważ w relacji wspomaga się tym, co widz ogląda na ekranie telewizora. Krótkie przerwy w komentowaniu lub kilku sekundowa cisza nie są bardzo widoczne i odczuwalne dla odbiorców. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku komentatorów sportowych radiowych. W tym przypadku uznaje się, że radio nie toleruje ciszy, dlatego dziennikarz sportowy, który komentuje mecz, musi prowadzić monolog przez cały czas trwania rozgrywek. Często dziennikarze są przygotowani do momentów, w którym zabraknie im słów, jednak jest to bardzo obciążające zajęcie.

Komentator sportowy — zakres obowiązków

Zakres obowiązków komentatora sportowego jest dość prosty do przedstawienia. W każdej części świata, osoby odpowiedzialne za komentowanie rozgrywek sportowych mają te same zadania — zapewnienie widzom dodatkowej rozrywki. Komentator sportowy to także jeden z fanów sportu, zazwyczaj więc bardzo emocjonalnie przeżywa to co dzieje się na boisku, dzięki czemu widownia się z nim identyfikuje. Ponadto nie możemy zapominać, że komentator sportowy jest także dziennikarzem sportowym, a to oznacza, że bierze udział w dyskusjach zarówno przed meczem jak i po meczu, często w roli eksperta. Komentatorzy sportowi w czasie pomiędzy poszczególnymi zawodami spełniają się także jako redaktorzy telewizyjni lub gazetowi. Niektórzy z nich prowadzą działalność w Internecie.

Obowiązki komentatorów sportowych to między innymi:

  • komentowanie zawodów sportowych w czasie rzeczywistym
  • udział w studiach przed i po meczowych
  • dokładne zapoznanie się z każdym zawodnikiem i trenerem biorącym udział w danych rozgrywkach
  • zabawianie widzów anegdotami mającymi związek z zawodami

Polscy komentatorzy sportowi

W Polsce mamy kilku topowych, a wręcz już kultowych komentatorów, którzy od wielu lat komentują dla nas poszczególne zawody. W pewnym sensie stali się oni już nieodłączną częścią sportowych emocji, a fani doceniają ich oddanie i kunszt komentatorski. Poniżej przedstawiamy kilka postaci ze świata komentatorskiego. Ta lista jest znacznie dłuższa, ponieważ tak naprawdę prawie każda dyscyplina sportu posiada swojego najwierniejszego fana w postaci konkretnego komentatora. Oto krótka lista, zawierająca nazwiska kilku z najlepszych komentatorów naszych czasów:

  • Dariusz Szpakowski — można powiedzieć, że Dariusz Szpakowski to głos polskiej piłki nożnej. Uważany jest za jednego z najlepszych komentatorów sportowych w naszym kraju. Rozpoczął pracę w Polskim Radiu. Następnie na antenie Telewizji Polskiej skomentował ponad 100 spotkań na Mistrzostwach Świata, mecze Ligi Europy, Ligi Mistrzów oraz Ekstraklasy. Jego głos mogliśmy usłyszeć także w czasie igrzysk olimpijskich. Niestety przeszkodą do kontynuowania kariery okazały się problemy zdrowotne.
  • Przemysław Babiarz — kojarzymy go głównie z komentowania poczynań lekkoatletów, a w szczególności z Justyną Kowalczyk oraz skoczkami. Największy ekspert dziedzin sportów indywidualnych (w tym w skokach narciarskich). Zadebiutował podczas Letnich Igrzysk Olimpijskich w 1992 roku. Dziennikarz komentuje również Igrzyska Olimpijskie oraz pisał artykuły do „Przeglądu Sportowego”.
  • Tomasz Swędrowski — uznawany jest za głos polskiej siatkówki. Ma na swoim koncie także liczne sukcesy sportowe właśnie w tym sporcie, co dodaje mu autentyczności. Pracę rozpoczął W Polskim Radiu Wrocław. Mecze siatkówki komentuje zazwyczaj na antenie Polsatu. Jego głos stał się częścią siatkówkowych rozgrywek dla kibiców w całej Polsce.
  • Mateusz Borek — jest on obecnie jednym z najpopularniejszych komentatorów sportowych w kraju. Mateusz Borek komentuje bowiem mecze Reprezentacji Polski w piłce nożnej. Obecnie komentator próbuje także nowych wyzwań i aktualnie zajmuje się działalnością na serwisie YouTube w Kanale Sportowym. To właśnie on, razem z Krzysztofem Stanowskim założył Kanał Sportowy, który obecnie bije rekordy popularności.

Oprócz tych kilku nazwisk powinniśmy wymienić jeszcze przynajmniej kilkunastu komentatorów takich jak Janusz Pindera, Michał Pol, czy Tomasz Jaroński.

Jak zostać komentatorem sportowym?

W pracy komentatora sportowego liczy się przede wszystkim wiedza sportowa oraz przyjemny głos ze świetną dykcją. Osoba występująca w roli komentatora, musi spełniać szereg wymagań, ponieważ oczekiwania, które względem komentatorów mają fani sportu, są ogromne. Dlatego przyjmuje się, że najlepiej, aby kandydaci na komentatorów sportowych skończyli jedną z uczelni wyższych na kierunkach takich jak sport i rekreacja, dziennikarstwo lub jeden z kierunków z zakresu akademii wychowania fizycznego. Idealną sytuacją jest, gdy możesz poszczycić się podwójnym wykształceniem lub studiami podyplomowymi, które świetnie łączą sport i dziennikarstwo.

Swoją przygodę z pracą komentatora najlepiej zacznij od praktyk zawodowych i staży. W międzyczasie staraj się znaleźć zatrudnienie w lokalnym radiu lub telewizji. Możesz też pójść bardziej w stronę redaktora i spróbować opublikować kilka artykułów w rubrykach sportowych. W dużych miastach możemy znaleźć kilka siedzib wydawniczych, które poszukują praktykantów.

Nastaw się także, że czeka Cię kilka lat budowania solidnego CV. Musisz zdobyć doświadczenie i wiedzę, która umożliwi Ci szybko i trafnie dopasowywać fakty do poszczególnych zawodników oraz tłumaczyć zawiłości zasad danej dyscypliny. W tym miejscu warto jednak zaznaczyć, że kariera komentatora sportowego nie jest dla wszystkich. W przypadku, gdy nie masz naturalnych zdolności pod postacią przyjemnego głosu i idealnej wymowy, lepiej poszukać innego zajęcia. I ile wymowę i dykcję można jeszcze wyćwiczyć o tyle z brzmieniem głosu może być trochę gorzej.

Komentator sportowy: praca komentatora sportowego

Jako komentator sportowy znajdziesz zatrudnienie w telewizji np. w telewizji polskiej oraz w radiu. Największe stacje radiowe rzadko ogłaszają rekrutację — znacznie łatwiej znaleźć pracę w telewizji. Komentowanie wydarzeń sportowych, szczególnie dla telewizji, wiąże się często z podróżowaniem po całym świecie za naszą reprezentacją. Warto mieć to na uwadze decydując się na ten rodzaj zatrudnienia.

Ponadto pracę dla dziennikarza sportowego znajdzie się także w wydawnictwach sportowych, zajmujących się w dużej mierze prasą sportową w Polsce. Możesz także rozpocząć karierę influencera i stworzyć działalność internetową oparta na komentowaniu i analizowaniu poszczególnych wydarzeń sportowych np. w piłce nożnej. Mistrzostwa świata lub Olimpiada to świetna okazja, aby rozkręcić własną karierę jako dziennikarz sportowy.

Komentator sportowy: zarobki

Zarobki komentatora sportowego są zależne od kilku podstawowych czynników. Przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę popularność, jaką posiada dziennikarz oraz ilość zleceń i współprac. Stacje radiowe i telewizyjne zapraszają dziennikarzy, zazwyczaj zważywszy na ich kontakt z publicznością, czyli sympatię widzów. Komentator, który cieszy się uznaniem wśród kibiców, ma szansę przyciągnąć ich większe rzesze do obejrzenia meczu w tej konkretnej stacji. Dlatego im większa popularność, tym większe zarobki.

Przyjmuje się, że pensja komentatorów w Polsce wynosi około 15 tys. zł brutto za samo komentowanie. Tutaj warto zauważyć, że inkasują oni również dodatki za wystąpienia w studiu, napisane artykułu, kontrakty reklamowe lub działalność internetową.

Oceń artykuł
0/5 (0)