Reklama

Jak zostać life coachem? Praca i zarobki

Jak zostać life coachem? Jeszcze kilka lat temu to pytanie mogło sprowadzić na Ciebie same zdziwione spojrzenia. Obecnie praca w zawodzie coacha ma się całkiem dobrze, a coraz więcej osób postanawia skorzystać z profesjonalnych usług life coachingu. Na czym polega praca life coacha?

Jak zostać life coachem - karteczka z napisem "life coaching!" leżąca na biurku w otoczeniu znaków zapytania

Temat coachingu to bez wątpienia temat popularny, a zarazem kontrowersyjny. Zawód coacha staje się coraz bardziej rozpoznawalny, o czym doskonale świadczy fakt, że na części uczelni prywatnych jest to jeden z bardziej popularnych kierunków nauczania wyższego. Dzisiejsze czasy oczekują od nas ciągłego rozwoju, ulepszania i wzrastania. Zewsząd bombardują nas hasła, że można więcej, lepiej, szybciej… Czasami ciężko nadążyć, ciężko znaleźć w sobie motywację do działania. A jeśli nie działasz, to stajesz w miejscu. W momencie gdy świat biegnie, nagle okazuje się, że jesteś daleko w tyle. Jak sobie z tym poradzić? Po to właśnie możemy skorzystać z coachingu. Rozwój osobisty jest ważny, a coach to osoba, która Ci w nim pomoże.

Na czym polega coaching?

Coaching to działania, które mają na celu wyzwolić w człowieku jego wewnętrzny potencjał i wykorzystać go w określonym celu. Cele te są indywidualne i inne dla każdego. Część osób korzysta z coachingu, aby odnosić sukcesy w sporcie zawodowym, część korzysta z coachingu biznesowego, aby rozwijać swoje przedsiębiorstwo, a jeszcze inna część oprócz sukcesu zawodowego chce odnieść sukces osobisty i żyć bardziej świadomie. Techniki coachingu służą temu, aby przywrócić pewnego rodzaju równowagę w życiu i wprowadzić do niego balans.

Coachingiem nazywamy mentoring zarówno ten w biznesie jak i w życiu prywatnym. Dzięki przeprowadzaniu szkoleń — indywidualnie i grupowo — coaching potrafi obudzić w ludziach motywację do zmiany i uporać się z barierami, które powstały na przestrzeni lat. Temat coachingu ściśle wiąże się z amerykańskimi trenerami sportu, którzy w swoich płomiennych przemowach mobilizowali i prowadzili drużynę do zwycięstwa. Ten rodzaj budzenia potencjału z czasem został przeniesiony też na inne dziedziny życia, a coaching zyskał na popularności na całym świecie.

Warto jednak wiedzieć, że coaching ma także drugą stronę. Wielu przeciwników zauważa, że często powtarzające się frazesy typu „możesz wszystko, jeśli tylko chcesz”, czy „myśl pozytywnie, to wtedy wszystko się uda” są wręcz szkodliwe i źle oddziaływają na nasze zdrowie psychiczne. Podobnie jak głoszone przez coachów zachęty do ciągłego rozwoju, do bycia jeszcze szczęśliwszym, do zarabiania jeszcze większej sumy pieniędzy. Taka presja może stać się niebezpieczna i zamienić nasze życie w ciągłą pogoń za czym, czego tak naprawdę mieć nigdy nie będziemy. Warto uświadomić sobie, że gdyby wszystkie te hasła działały, na świecie mielibyśmy prawie samych milionerów z idealnym życiem. Często jednak tak poprowadzona narracja jest głoszona przez internetowych coachów, którzy w tej dziedzinie upatrzyli sobie szansę na łatwy zarobek. Prawdziwy, certyfikowany coaching biznesowy lub życiowy nigdy nie dopuści do sytuacji, w której zaczniesz gubić się w tego typu hasłach. Dlatego tak ważne jest, żeby jeśli zdecydujesz się na pracę nad sobą, zdecydować się jednocześnie na pracę z profesjonalnym coachem. Warto także wiedzieć, że na każdego coaching działa inaczej, a wiele zależy od naszego nastawienia.

Coach: czym zajmuje się coach?

Czym zajmuje się coach? Jest to swoisty mentor, który przeprowadza swoich klientów przez tajniki samorozwoju i motywacji. Prowadząc praktykę coachingową, prowadzi także inne osoby do odnalezienia i wykorzystania pełni swojego potencjału w różnych sferach życia. Mamy zatem coacha biznesowego, life coacha, czy coacha sportowego. Buduje on program na swoim osobistym doświadczeniu, dlatego wie, że jego metody są skuteczne. Jeśli chcesz zostać dobrym coachem, wszystkie stosowane zabiegi mentalne i motywacyjne, musisz najpierw przetestować na sobie. Dopiero gdy okażą się skuteczne, możesz zacząć dzielić się swoją wiedzą.

Coach to zawód, w którym dbasz o rozwój swoich klientów. Pomagasz im pokonać własne bariery i prowadzisz przez zawiłości samorozwoju. Dzięki różnym technikom zaczerpniętym z psychologii budujesz ich poczucie własnej wartości, przez co motywujesz ich go realizacji swoich planów. W tym celu prowadzisz szkolenia i spotkania dla potencjalnych klientów, gdzie wraz z innymi uczestnikami odkrywacie jak każdy z nich, może osiągnąć swój zamierzony wcześniej sukces.

Life coaching

Life coach razem z innymi coachami dba o to, aby w twoim życiu wiodło się jak najlepiej. Jednak zasadniczą różnicą między life coachem a np. coachem biznesowym jest fakt, że skupia się on na polepszeniu jakości twojego życia prywatnego, co z pewnością w dłuższej perspektywie może przełożyć się także na sukces zawodowy, jednak on sam w sobie nie jest celem szkolenia z life coachingu. Life coach to osobisty trener, dzięki któremu nauczysz się jak zarządzać swoim życiem w taki sposób, aby było w nim miejsce na odpoczynek, miłość, zdrowe relacje i szczęście. Warto zaznaczyć, że dobre szkolenie pokazuje Ci także jak dać sobie przestrzeń do wyrażania negatywnych emocji takich jak smutek, złość i gniew.

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób korzysta z psychoterapii, co daje nam jasne informacje zwrotne, z których możemy wyczytać, że dzisiejszy świat coraz gorzej oddziałuje na nasze zdrowie psychiczne. Wielu badaczy uważa, że jesteśmy obecnie w fazie zmiany jako społeczeństwo, przez co wielu z nas może przeżywać wewnętrzne kryzysy i załamania. W końcu ciężko się odnaleźć w świecie, w którym z każdej strony dochodzą do nas miliony bodźców i to niosących sprzeczne informacje. Z tego też powodu wiele osób korzysta z pomocy life coachów. Takie szkolenie często potrafi pokazać nam, że w życiu tak jak w biznesie czasami trzeba być twardym i umieć postawić granice. Zadaniem life coachingu jest pomoc w zachowaniu balansu i równowagi życiowej.

Jak zostać coachem?

Jeśli chcesz zostać zwykłym coachem, jakich obecnie możemy znaleźć setki w Internecie, to nie musisz mieć żadnego wykształcenia ani doświadczenia. Tak naprawdę wystarczy mieć charyzmę i umieć wpływać na ludzi, aby wypromować się w social mediach. Warto jednak, abyś miał do przekazania jakąś historię, której doświadczyłeś na własnej skórze. Tylko tak możesz stać się autentyczny w tym co robisz. Jeśli syn bogacza mówi ludziom, że aby stać się bogatym, trzeba tylko kupić kilka nieruchomości i założyć firmę to raczej nie zjedna sobie rzeszy fanów. Jednak zostanie coachem, to także odpowiedzialność za prawdziwych ludzi, za ich plany i marzenia. Dlatego jeśli chcesz podjąć się tej profesji, lepiej zainwestuj w solidne wykształcenie i kursy. To jedyny sposób, aby zostać coachem z krwi i kości.

Więc jak zostać profesjonalnym coachem? Najlepiej najpierw udać się na studia. Mogą to być studia psychologiczne, które pomogą Ci rozwinąć kompetencje pracy z drugim człowiekiem. Możesz także wziąć pod uwagę studia podyplomowe związane z pokrewnymi dziedzinami psychologii np. psychologi biznesu lub z coachingiem. Niektóre szkoły studiów podyplomowych oferują zajęcia z life coachingu, dzięki czemu uzyskasz gruntowną wiedzę na temat metod pracy profesjonalnego coacha.

Warto także pomyśleć o akredytacji ICF. Jest to International Coach Federation, która posiada także swoje oddziały w Polsce. Ta organizacja zajmuje się zrzeszaniem, szkoleniem i akredytowaniem profesjonalnych coachów. Dba o to, aby w całym środowisko coachingowym utrzymywane były te same wysokie standardy etyczne i kompetencyjne. W International Coach Federation istnieją trzy poziomy akredytacyjne:

  • Associate Certified Coach
  • Professional Certified Coach
  • Master Certified Coach

Dla przykładu szkolenie Associate Certified Coach to około 100 godzin szkolenia, a zdobycie akredytacji jako profesjonalny life coach to w sumie około 3 000 godzin szkolenia, w tym spotkania z weteranami coachingu z różnych dziedzin życia. Warto jednak zaznaczyć, że w celu uzyskania akredytacji najpierw trzeba nie tylko poszerzać swoje kompetencje i nieustannie szukać informacji, ale także trzeba wprowadzić te zasady coachingu u siebie. Dopiero wtedy możesz zacząć naprawiać życie swoich klientów.

Life coach: praca

W pracy coacha chodzi przede wszystkim o prowadzenie szkoleń i spotkań indywidualnych z klientami. Wielu coachów prowadzi także swoje sklepy internetowe oraz sprzedaż szkoleń i konsultacji online. Taka działalność wiąże się przede wszystkim z założeniem własnej działalności. Coaching polega na prowadzeniu swojej firmy, najlepiej z sukcesami — w końcu wiesz, jak to zrobić, aby twój biznes prosperował. Często osoby na stanowisku coacha zajmują się także działalnością poboczną, taką jak pisane książek, wydawanie internetowych poradników lub zamieszczanie motywacyjnych filmików w social mediach. W swojej pracy korzystają z wielu działań, aby dotrzeć do jak największej ilości odbiorców.

Coaching jest także elementem standardowym w niektórych dużych firmach. To właśnie one szukają coachów na etat, którzy będą stale obecni w firmie. Taki coach wewnętrzny jest odpowiedzialny przede wszystkim na prowadzeniu systematycznych spotkań z pracownikami, na których pracuje nad ich produktywnością i motywacją. Ponadto, jako osoba zatrudniona na stałe, pracuje także z poszczególnymi pracownikami, którzy przygotowywani są do awansu lud do poprowadzenia dużego i ważnego projektu firmowego.

Ile zarabia life coach?

Coaching jest obecnie bardzo dochodowym biznesem. Wiele osób, które postanawiają zainwestować w coaching, może pochwalić się ogromnymi zyskami. Jednak to, czy będziesz zarabiał dużo, zależy od kilku czynników. Jednym z nich jest przede wszystkim twój zasięg. Im więcej masz klientów, tym większe zarobki. Nierozerwalnie łączy się to z rozpoznawalnością w branży. Jeśli twoje nazwisko ma już pewną markę, możesz mieć pewność, że będziesz zapraszany na imprezy i szkolenia branżowe, często w roli eksperta. To dodatkowa możliwość zarobku. Duży udział w wynagrodzeniu coacha ma także jego charyzma i konsekwencja. To wszystko skłąda się na to, czy twój coaching biznes stanie się rentowny.

Life coach według danych medianowych przedstawionych na portalu Wynagrodzenia.pl może zarobić 6160 zł brutto. Warto mieć jednak świadomość, że 50% z tej grupy zarabia więcej niż podana przed chwilą kwota. Ponadto doliczyć do tego należy wynagrodzenie za sprzedaży ewentualnych książek, za udział w spotkaniach i szkoleniach branżowych oraz zyski z działalności internetowej. Ostatecznie może się okazać, że trener życia potrafi zarobić na naprawdę duże pieniądze. Innymi słowy – life coaching na pewno się opłaca.

Oceń artykuł
3.7/5 (3)