Reklama

Murarz: opis zawodu, przykładowe CV, zarobki

Co robi murarz i ile zarabia? Osoby planujące podjęcie pracy w zawodzie często przekonane są, że zarobki murarza są wyższe niż średnie wynagrodzenie. Czy faktycznie tak jest? Sprawdźmy. Przedstawiamy opis zawodu, zakres obowiązków i przykładowe CV murarza oraz aktualne stawki. Jakie są realia pracy w tej profesji? Oto potrzebne informacje!

Murarz podczas pracy

Jak zostać murarzem i co robi się na tym stanowisku? Ze względu na wiele istotnych zmian, które wystąpiły na rynku pracy w ostatnich latach, można zauważyć m.in. wzrost zapotrzebowania na specjalistów oraz rzemieślników. Obserwuje się dynamiczny rozwój branży budowlanej, co sprawiło, że na liście poszukiwanych profesji znalazł się m.in. murarz. Przedsiębiorcy oraz zleceniodawcy cenią sobie współpracę z prawdziwymi mistrzami w swoim fachu. Żeby stać się jednym z nich, nie wystarczą chęci. Co musi umieć murarz, jak zdobyć potrzebne umiejętności i jak napisać CV do pracy w tym zawodzie?

Murarz – opis zawodu

Rozwój branży budowlanej i realizacje kolejnych wielomilionowych inwestycji sprawiają, że w tym sektorze stale potrzeba specjalistów. Zachęcająco brzmią stale rosnące zarobki fachowców – wynagrodzenia potrafią być naprawdę wysokie. Nie inaczej jest w przypadku wspomnianej pracy murarza, ktory znajdzie zatrudnienie wszędzie tam, gdzie zadania zwiazane są ze wznoszeniem ścian.

Pracy dla murarzy nie brakuje. Potrzebni są nie tylko przy budowie nowych inwestycji, ale również przy remontach czy przebudowach. Zanim jednak omówimy szczegóły tej profesji, wyjaśnijmy przede wszystkim, kim jest murarz i co robi.

Murarz: zakres obowiązków

Co robi murarz? Najprościej rzecz biorąc, murarz to pracownik budowlany, a w zakresie jego obowiązków znajduje się układanie oraz łączenie elementów gipsowych, betonowych i ceglanych przy wznoszeniu konstrukcji. Murarz potrzebny jest wszędzie tam, gdzie do wiązania materiałów budowlanych wykorzystuje się zaprawę murarską. Praca wykonywana jest najczęściej przez większe lub mniejsze grupy specjalistów, a remonty do zazwyczaj domena pojedynczych fachowców.

Szukając bardziej szczegółowych informacji na temat tego, co robi murarz na budowie, można zagłębić się w jego pełny zakres obowiązków. Znajduje się w nim m.in.:

  • odpowiednie przygotowanie stanowiska pracy na placu budowy,
  • przygotowywanie zaprawy murarskiej,
  • zabezpieczenie materiałow budowlanych i sprzętu do realizacji robót murarskich,
  • analizowanie rysunków roboczych i realizowanie ich założeń (np. sprawdzenie gdzie można wykuwać otwory),
  • wytyczanie m.in. ścian, sufitów, fundamentów i kanałów wentylacyjnych,
  • montowanie rusztowań,
  • wykonywanie nawierzchni, posadzek,
  • wykonywanie elementów konstrukcyjnych budynków i innych elementów konstrukcyjnych wykonanych np. z materiałów cementowo-wapiennych.
  • obsługiwanie maszyn budowlanych,
  • montowanie urządzeń do transportu materiałów budowlanych na terenie budowy,
  • wykonywanie prac remontowych i konserwatorskich,
  • wykonywanie spoin, licowanie ścian.

Czego używa murarz podczas budowy?

Wśród narzędzi pracy murarza można wymienić kilka podstawowych przyrządów:

  • poziomica,
  • pion,
  • cyrkiel,
  • kielnia,
  • węgielnica.

Biorąc pod uwagę to, jaka jest specyfika pracy murarza i co robi osoba pracująca na tym stanowisku, warto zauważyć, że może on potrzebować także dodatkowych narzędzi pracy m.in. pacy, wałka do gładzi czy piły do pustaków.

Zawód: murarz. Specyfika pracy

Każdy, kto rozważa podjęcie pracy murarza, powinien zwrócić uwagę na fakt, że w tym zawodzie niezbędna jest tężyzna fizyczna. Murarz powinien nie tylko być w stanie znieść wielogodzinną, czasami wyczerpującą pracę, ale i potrafić koordynować działania reszty ekipy, budować m.in. stropy czy schody, kłaść elewacje. Dodatkowo często pomaga także klientom przy wyborze odpowiednich zdobień lub estetycznych rozwiązań, takich jak ozdobne tynki, cegły kamienie lub wykończenie powierzchni okładzinami ceramicznymi.

Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy warto zostać murarzem i co to znaczy, przygotuj się na to, że czeka Cię wielogodzinna praca fizyczna, wykonywana niezależnie od warunków atmosferycznych – nierzadko w upale lub zacinającym deszczu. Zazwyczaj jest to praca na jedną zmianę.

Murarz: kod zawodu. Działalność czy umowa?

Murarze mogą podjąć współpracę z zewnętrznym pracodawcą. Najczęściej odbywa się to w oparciu o umowę o pracę lub umowę zlecenie. Kolejną często wybieraną możliwością jest założenie własnej działalności. Jeśli spełniasz wszelkie wymagania i planujesz założyć firmę, zapewne zastanawiasz się, jakie PKD określa profesję murarza. Kod zawodu, który powinieneś wpisać, to 711202 (murarz) lub 711204 (murarz-tynkarz).

Co się bardziej opłaca: prowadzenie działalności czy praca na umowie? To zależy od Twoich oczekiwań. Zarobki murarza posiadającego własną firmę są zazwyczaj wyższe, jednak musi on zadbać o dopełnienie wszelkich formalności i samodzielnie wyszukiwać zlecenia, zaś pracownik etatowy nie przejmuje się niczym poza samą pracą, a jego pensja jest zawsze taka sama.

Jak zostać murarzem?

Skoro wiesz już, co wykonuje murarz i czego potrzebuje, skupmy się na tym, jak można zostać prawdziwym specjalistą. Chcąc pracować fizycznie na budowie, nie trzeba wprawdzie mieć wykształcenia wyższego, ale potrzebne są pewne umiejętności i wiedza.

Przede wszystkim nie zapominaj, że wykonywanie zawodu murarza to ciężka praca fizyczna. Poza krzepą należy mieć również odpowiednie kompetencje, które pozwolą na wykonywanie zawodu.

Chcąc zostać murarzem, powinieneś mieć wykształcenie kierunkowe, które da Ci wiedzę teoretyczną, oraz praktyczne przyuczenie.

Murarz: wymagania

Przyszły murarz nie musi uczyć się obsługi trudnych maszyn – w większości przypadków wystarczy umiejętność korzystania z prostych narzędzi, potrzebnych do codziennej pracy.

Poza wykształceniem branżowym przyszły murarz powinien mieć również zaświadczenie lekarza o braku przeciwwskazań do wykonywania zawodu. W profesji murarza wymaganiem jest również krzepa – to sprawia, iż jest to zawód głównie dla mężczyzn. Pracodawcy lub zleceniodawcy mogą docenić także posiadanie prawa jazdy kategorii B czy znajomość języków obcych, które mogą sprawić, że zarobki murarza będą zdecydowanie wyższe.

Jak nauczyć się pracy murarza?

Zanim przejdziemy do tego, ile zarabia murarz, skupmy się na zdobywaniu wiedzy i doskonaleniu rzemiosła. Dobry fachowiec musi zadbać o połączenie wiedzy teoretycznej oraz praktycznej.

Żeby zostać murarzem, musisz posiadać zawód. Zawód murarza uzyskasz, kończąc technikum budowlane albo zasadniczą szkołę zawodową o profilu budowlanym.  Jako technik budownictwa poznasz zagadnienia nie tylko zwiazane z przebiegiem robót murarskich ale także zwiazane z zakresem ochrony środowiska, czy udzielania pierwszej pomocy.Dodatkowo dowiesz się jak obchodzić się z poszczególnymi materiałami np. okładzinami ceramicznymi, jaki są ich właściwości oraz jakie techniki najlepiej stosować. Dowiesz się także jak organizować swoją pracę, aby pracować samodzielnie lub jak odnaleźć się w zespole pracującym przy większych inwestycjach.

Następnie czeka Cię dalszy rozwój – zdobywanie doświadczenia na kolejnych budowach.

Kurs murarza – czy trzeba go mieć?

W sieci można znaleźć wiele ofert dotyczących dodatkowych, płatnych kursów murarza. Uczestnicy nabywają na nich wiedzę teoretyczną dotyczącą m. in. przepisów BHP, przeciwpożarowych i prawa pracy, a także szkolą się w wykonywaniu tynków, zapraw, konstrukcji oraz remontów.

Tego typu kursy oferowane są przez zakłady doskonalenia zawodowego. Mają one na celu wykształcenie przyszłych murarzy. Trwają od kilkudziesięciu do nawet ponad 400 godzin.

Czy żeby móc pracować w zawodzie, trzeba ukończyć specjalistyczne szkolenie? Nie, choć warto to rozważyć.

Kształcenie w zawodzie murarza

Wiążąc swoją przyszłość z tego typu profesją, należy skupić się na odpowiednim wykształceniu. Ukończenie szkoły zawodowej da murarzowi możliwość realizowania się w zawodzie, ale nie wystarczy, jeśli jego ambicje są wyższe. Kształcenie w zasadniczej szkole zawodowej to początek.

Choć dodatkowe szkolenia nie znajdują się w kanonie tego, co musi umieć murarz, to jednak mogą się okazać przydatne. Rzemieślnik z trzyletnim doświadczeniem w fachu może zdawać egzamin czeladzki, a następnie mistrzowski. Po zdobyciu drugiego z tytułów może również starać się o uprawnienia budowlane.

Zdobycie uprawnień czy też ukończenie dodatkowych kursów da murarzowi możliwość rozwoju zawodowego, a co za tym idzie – zwiększenia zarobków.

Ocena ryzyka zawodowego murarza

Wykonywanie zawodu murarza wiąże się z koniecznością zaakceptowania pewnych zagrożeń. W ocenie ryzyka zawodowego murarza znajdują się informacje o najważniejszych z nich. Należą do nich:

  • ryzyko urazu oraz upadku z wysokości,
  • zagrożenia stwarzane przez warunki atmosferyczne, śliskie nawierzchnie, ruchome części maszyn budowlanych (praca zazwyczaj odbywa się na otwartej przestrzeni)
  • ryzyko powstawania chorób skóry, oczu i uczuleń na skutek pracy przy wapnie i cemencie,
  • czynniki chemiczne zwiazane z wykorzystywaniem różnych materiałów do wykonywania robót murarskich,
  • zagrożenia stwarzane przez prąd elektryczny (porażenie prądem elektrycznym).

Jak zapobiegać wspomnianym zagrożeniom? Przede wszystkim skupić się na przestrzeganiu przepisów BHP oraz przeciwpożarowych i obowiązujących norm. Kluczowe sa także odpowiednie środki ochrony indywidualnej oraz dbanie o porządek na stanowisku pracy. Podczas prac budowlanych i robót murarskich często bowiem stanowisko pracy jest w nieładzie, co zwiększa ryzyko potknięcia się lub zranianie przez ostre narzędzia, prety czy inne wystające materiały i ostre krawędzie.

Umowa z murarzem

Podczas przystępowania do prac na każdej z inwestycji podpisywana jest umowa z murarzem. Określa się w niej, ile bierze murarz (za m² lub dniówkę), podaje się zakres prac, terminy, kolejne etapy prac. Umowa ma za zadanie chronić nie tylko inwestora, ale i murarza. Powinna być na tyle szczegółowa, aby można było skorzystać z zawartych w niej zapisów w razie późniejszych problemów lub wątpliwości.

Umowa powinna zostać zawarta w formie pisemnej – może ona stanowić dowód w razie konieczności wystąpienia na drogę sądową. Warto zapisać w niej również ewentualne kary za niewywiązanie się z terminów lub zakresu prac.

Murarz: zarobki

Czy zarobki murarza rzeczywiście są wyższe niż średnia krajowa? Według badań przeprowadzonych przez ekspertów z serwisu Wynagrodzenia.pl mediana pensji osób zatrudnionych na tym stanowisku to 3920 zł brutto. Wypłata jest zależna od kilku podstawowych czynników: stażu pracy, posiadanego wykształcenia czy lokalizacji, w której pracuje rzemieślnik.

25% murarzy o najniższych zarobkach otrzymuje wynagrodzenia niższe niż 3850 zł brutto miesięcznie, a 25% najlepiej wynagradzanych – ponad 6000 zł brutto. Pozostała część murarzy może liczyć na pensje w wysokości w okolicach 5000-5500 zł brutto. Choć ostatecznie dużo zalezy od poziomu trudności danych prac, czasu trwania i umiejętności samego murarza.

Ile bierze murarz za godzinę?

Informacja, ile zarabia murarz na godzinę, jest istotna nie tylko z punktu widzenia zleceniodawców, ale i samych fachowców, którzy prowadzą własne firmy. Według portalu branżowego Wielkiebudowanie.pl przeciętna stawka za roboczogodzinę w przypadku murarzy w czerwcu 2023 roku wynosi 30-40 zł netto, a pomocnik murarza w tym samym czasie zarobi 20 zł netto. Na najwyższe zarobki mogą liczyć fachowcy z dużych miast.

Ile zarabia murarz za m²?

Odpowiedzi na to pytanie szukają inwestorzy chcący oszacować, ile kosztuje murarz i na jakie ceny się przygotować. Cena za m² zależna jest od zakresu prac i używanego materiału.

Portal Kb.pl przygotował zestawienie cen usług murarskich w 2023 roku w zależności od województw. Murowanie 1 m² ścian z silikatów 18 cm kosztuje od 54,70 – 62,50 zł, ścian z pustaków ceramicznych P+W 25 – od 135 do 152 zł, ścian z pustaków ceramicznych P+W 11,5 – od 55,60 do 64,80 zł, ścian z betonu komórkowego 12 – od 46,70 do 52,30 zł, a ścian z betonu komórkowego 24 – od 82,30 do 93,30 zł. Najwyższe stawki obowiązują w województwie mazowieckim.

CV murarza

Chcąc zatrudnić się w firmie oferującej umowę o pracę, będziesz potrzebować dobrego CV murarza. W dobrze przygotowanym życiorysie powinieneś podkreślić swoje atuty oraz posiadane wykształcenie i doświadczenie zawodowe, które otworzą Ci drzwi do kariery. Możesz skorzystać z szablonu CV murarza w PDF lub napisać niepowtarzalny, własny życiorys.

Wzór CV – murarz

CURRICULUM VITAE

Bartłomiej Gumiński

Numer telefonu: 987-654-321

Adres e-mail: bartlomiej.guminski@mail.pl

Profil social media: pl.linkedin.com/in/bartlomiej-guminski-35027591

Języki:

  • Niemiecki B2
  • Angielski B1

Kursy, szkolenia:

  • Ukończony kurs murarz-tynkarz 

Zainteresowania:

  • Boks
  • Ogrodnictwo

Doświadczenie zawodowe

Data: od 11.2018 do 05.2021 

Nazwa stanowiska: Murarz

Nazwa firmy: Best-Bud

  • Analizowanie rysunków budowlanych, dokumentacji technicznej
  • Wykonywanie prac murarskich
  • Malowanie
  • Wykonywanie prac rozbiórkowych

Umiejętności twarde:

  • Prawo jazdy kat. B i E
  • Umiejętność obsługi komputera
  • Umiejętność obsługi maszyn budowlanych
  • Umiejętność tworzenia dokumentacji technicznej, czytania rysunków budowlanych

Umiejętności miękkie:

  • Umiejętność pracy w zespole
  • Odporność na stres
  • Komunikatywność

Edukacja:

Data: od 2014 do 2018 (ukończone)

Nazwa uczelni/szkoły: Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 4 w Olsztynie

Profil/kierunek nauczania: Murarz-tynkarz

Data: od 2011 do 2014

Nazwa uczelni/szkoły: Gimnazjum nr 2 im. K. I. Gałczyńskiego w Olsztynie

 

Znasz już wszystkie najważniejsze informacje na temat tego, jak zostać murarzem. Jeśli interesuje Cię praca w tym zawodzie, nie zwlekaj – zacznij już teraz!

Oceń artykuł
3/5 (2)