Reklama

Polski Ład a rynek pracy. Szykują się duże zmiany

Polski Ład oznacza zmiany na rynku pracy. Skutki programu obejmą m.in. formy zatrudnienia i wysokości zarobków. Jednak nie tylko sam obszar rynku pracy odegra tu istotną rolę. Także pomysł przesunięcia II progu podatkowego, czy zniesienia ryczałtu może dotknąć pracodawców i pracowników. Jakie jeszcze zmiany na rynku pracy czekają na nas w Polskim Ładzie?

Nowy Polski Ład skutki - mechanizm zmian

Co Polski Ład oznacza dla pracownika? Osoby aktywne na rynku pracy dostrzegają głównie zmiany w wysokości wypłat wynagrodzeń. W teorii ma wzrosnąć miesięczna pensja netto, pod warunkiem, że zarobki miesięczne brutto nie przekroczą 6 tysięcy złotych. Będzie to skutkiem m.in. zwiększenia kwoty wolnej od podatku, przesunięcia granicy II progu podatkowego, pomysłu polskiej klasy średniej z ulgą, czy nowych odliczeń i zniesienia ryczałtu. 

Co przyniosą zmiany na rynku pracy w Polskim Ładzie?

Wszystkie powyższe zmiany będą miały wpływ na cały rynek pracy. Skutki Polskiego Ładu dotkną samozatrudnionych, którzy prawdopodobnie będą musieli zmienić formę pracy ze względu na promowanie umów o pracę. Polski Ład i zmiany na rynku pracy, jakie przyniesie, mają na celu zredukowanie fikcyjnego samozatrudnienia i nadużywania tzw. umów śmieciowych. Jednym ze sposobów redukcji umów zlecenie, ma być ich pełne oskładkowanie. Zastępca dyrektora ds. Badań i Analiz w Polskim Instytucie Ekonomicznym Andrzej Kubasiak twierdzi, że promowanie umów o pracę będzie korzystnym rozwiązaniem, bo znacznie wyrówna dysproporcje zarobkowe Polaków. Jednocześnie zapewnia, że dla osób zarabiających więcej, forma samozatrudnienia w dalszym ciągu będzie korzystniejsza. 

Czytaj także: Polski Ład – nowa składka zdrowotna

Polski Ład a rynek pracy. Jakie zmiany nas czekają?

Rząd zapowiada między innymi jawność wynagrodzeń, walkę z umowami śmieciowymi, regulacje w zakresie pracy zdalnej, czy stworzenie stabilnego rynku pracy dla młodych. Co te zmiany oznaczają w praktyce? 

Informacja o wynagrodzeniach w Polskim Ładzie

Jedna z propozycji rządu zakłada prawo do żądania od pracodawcy uzasadnienia dotyczącego wysokości pensji. Osoby niepewne słuszności swojego wynagrodzenia, dla porównania będą mogły także wymagać uzyskania informacji na temat zarobków płci przeciwnej na podobnym stanowisku. 

Zmiany na rynku pracy w Polskim Ładzie dla osób młodych

Osoby młode, do 30. roku życia mają otrzymać wsparcie zawodowe. Urzędy pracy i instytucje szkoleniowe zostaną zaangażowane do pomocy młodym w ustaleniu własnej ścieżki zawodowej. Osoby przed 30 rokiem życia mają otrzymać bon szkoleniowy, który poprawi ich kompetencje zawodowe. Takie zmiany na rynku pracy w Polskim Ładzie mają na celu zapewnić młodym stabilne warunki zatrudnienia. 

Polski Ład a rynek pracy. Kolejne kroki to podniesienie kwoty wolnej od podatku i ulga w PIT 

Kwota wolna od podatków w Polskim ładzie ma wynieść 30 tysięcy złotych. Skutkiem będą niższe podatki dla osób uzyskujących maksymalnie średnie dochody. Osoby zarabiające więcej, czyli od 6 do 10 tys. złotych miesięcznie mogą liczyć na ulgę w PIT. Takie rozwiązania mają przynieść korzyści obu stronom.

Polski Ład: nowa składka zdrowotna na rynku pracy 

Według zapowiedzi umowy zlecenia mają stać się mniej korzystne dla pracodawców, co ma ich odciągnąć od zatrudniania pracowników w oparciu o nie. Mowa o objęciu umów zleceń podatkiem ZUS. Ma to zmniejszyć różnice między umową zleceniem a umową o pracę, co z kolei ma stanowić krok do „ucywilizowania” polskiego rynku pracy. Skutki, jakie wprowadzi Polski Ład w tym obszarze, mają dotyczyć zwiększenia liczby etatów. 


Bydgoszcz to największe miasto województwa kujawsko – pomorskiego. To świetne miejsce pracy, nie tylko dla osób z okolic. Praca: Bydgoszcz czeka na Twoje CV!


Zmianie ma ulec także pojęcie osoby bezrobotnej. Ci, którzy nie będą mogli podjąć pracy na pełen etat, będą zachęcani do pracy w niepełnym wymiarze godzin. Regulacji ulegnie także praca zdalna. Nowy zapis ma umożliwić pracę z dowolnego miejsca oraz ryczałt lub formę diety za home-office.

Oceń artykuł
5/5 (2)