Reklama

Międzynarodowe porozumienie o 15-procentowym podatku dochodowym

Minimalny 15-procentowy podatek dochodowy to sposób na wyparcie rajów podatkowych? Rozwiązanie ma sprawić, że transferowanie zysków do innych krajów przestanie się firmom opłacać. 130 krajów łącznie z Polską podpisało porozumienie. Dotknie ono w szczególności gigantów pokroju Facebooka. 

15-procentowy podatek dochodowy - mapa działań

1 lipca 130 krajów podpisało porozumienie o wspólnych zasadach międzynarodowego opodatkowania. Nowe przepisy dotkną w szczególności takich gigantów jak Facebook czy Amazon. Na mocy porozumienia przedsiębiorstwa miałyby część zysków zostawiać w Państwie, na którego terenie świadczą swoje usługi. Porozumienie zakłada, że podatek miałby obejmować firmy o obrotach w wysokości 20 mld euro i rentowności min. 10%. 

Porozumienie wniesie 15% podatek dochodowy i nowy podział zysków

Równie kontrowersyjnym założeniem porozumienia jest globalny 15% podatek dochodowy od osób prawnych. Niższa stawka CIT w niektórych krajach do teraz zachęcała do transferu zysków do korzystniejszych prawnie krajów. Międzynarodowe porozumienie o 15-procentowym podatku dochodowym uniemożliwi spółkom generującym rocznie co najmniej 750 mln euro rocznych przychodów wykorzystywanie rajów podatkowych. 

15-procentowy podatek dochodowy: skutki rozwiązania

Proponowane działania mają stanowić gwarancję przypływu dodatkowych środków pieniężnych do krajów. Według Państwowego Instytutu Ekonomicznego reforma CIT może zwiększyć budżet publiczny państw nawet o nawet 115 mld dolarów.


Na GoWork.pl znajdziesz oferty pracy u międzynarodowych liderów branży. Nie wierzysz? Odwiedź zakładkę praca: Warszawa


Międzynarodowe porozumienie o 15-procentowym podatku dochodowym. Od kiedy?

Tuż po prognozowanym do końca lipca oficjalnym przyjęciu porozumienia przez G20 mają rozpocząć się prace nad szczegółami. Nowych rozwiązań możemy się spodziewać najwcześniej 2023 roku.

Oceń artykuł
3/5 (2)