Reklama

Budzik dla śpiochów. Jaki wybrać, by nie zaspać do pracy?

Wstawanie do pracy to nie lada wyzwanie. Szczególnie po zarwanej nocce. Jednak niektórzy mają wyjątkowe trudności z wybudzeniem się. Nie pomaga nawet głośny budzik telefonu połączony z wibracjami. Co w takiej sytuacji zrobić? Na szczęście na polskim rynku dostępne są specjalne budziki dla śpiochów. Z nimi nie zaśpisz do pracy. 

Budzik do pracy - budzik połozony na stole miedzy kawą, dokumentami i filiżanką kawy

Obowiązki dopadają nas już od pierwszych lat życia. Już jako dzieci, uczymy się wstawania o wczesnej porze do szkoły. Jest to bardzo nieprzyjemne doświadczenie, które szczególnie mocno zaczyna nam przeszkadzać w okresie dorastania, gdy kładziemy się spać późno, a dorastający organizm domaga się snu. Niestety obowiązek wczesnego wstawania nie kończy się wraz z okresem edukacji. Gdy idziemy do pracy, okazuje się, że jest jeszcze gorzej. Do niektórych prac trzeba wstawać znacznie wcześniej, inne wymuszają nieregularny rytm snu ze względu na zmianowy charakter, np. system czterobrygadowy. Z dnia w szkole w najgorszym wypadku można było incydentalnie zrezygnować. Do pracy zobowiązani jesteśmy chodzić zawsze. Zaspanie może doprowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji, nadszarpnięcia reputacji dobrego pracownika, a w najgorszym wypadku do nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy. Osoby, które mają wyjątkowy problem z pobudką o czasie, powinny się zastanowić nad zakupem specjalnego budzika dla śpiochów.

Sposoby na pobudkę do pracy

Każdy z nas prowadzi nieco inny tryb dnia. Jedni wolą być aktywni do wieczora i później wstawać. Inni preferują wcześniej położyć się spać i wcześnie rozpocząć dzień. Czasem jednak intensywne dni sprawiają, że po powrocie do domu chcemy odpocząć nieco dłużej. To jednak niesie konsekwencje w postaci trudniejszej pobudki na następny dzień. Czasami każdy ma problem z porannym wstawaniem i zamienia się w śpiocha. Trudno jest zachować balans i zdrową higienę snu. Życie w biegu często nam to uniemożliwia. Zanim przejdziemy do najlepszych budzików dla śpiochów, na początku warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami, które w nieinwazyjny sposób, mogą przyczynić się do zwiększenia jakości snu. Być może wcale nie potrzebujesz wyjątkowego budzika, a jedynie kilku niewielkich zmian w życiu.

  • Nie zasłaniaj zasłon na noc. Choć początkowo może ci być trudno zasnąć, to finalnie takie rozwiązanie może pomóc w zresetowaniu rytmu snu. Zasłaniając okna na noc, trochę oszukujesz organizm, który mimo godziny 10 rano myśli, że wciąż jest noc. Jeśli nie zasłonisz okien, twój organizm stopniowo będzie się przyzwyczajał do standardowego rytmu dnia i nocy, a poranny wschód słońca delikatnie wybudzi się ze snu.
  • Zaczynaj dzień od aktywności fizycznej. Jeśli będziesz regularnie rano ćwiczyć, to organizm się do tego przyzwyczai. W końcu sam zacznie się budzić, czując, że nadchodzi pora treningu.
  • Napij się po przebudzeniu szklanki wody. To nie tylko zdrowe rozwiązanie, ale i sposób, na szybkie wybudzenie się z rana.
  • Przed snem mocno skoncentruj się na tym, o jakiej porze chciałbyś się obudzić. Możesz nawet myśleć o konkretnej godzinie. Podprogowo przekonasz organizm do obudzenia się. Może nie uda się za pierwszym razem, ale w końcu zauważysz efekty. Wiele osób potwierdza działanie tego sposobu i tzw. wewnętrznego zegara.
  • Zainwestuj w ekspres z timerem. Dzięki temu będziesz mógł ustawić parzenie kawy na konkretną godzinę. Ze snu wybudzi cię zatem aromatyczny zapach pobudzającej kawy.
  • Wyłącz funkcję drzemki. Choć gdy budzik dzwoni, to wizja “jeszcze pięciu minut” wydaje się wyjątkowo kusząca, to jest niezwykle zgubna. Organizm w ciągu kilku minut dodatkowego snu wcale się nie zregeneruje, a za którymś razem możesz niechcący wyłączyć budzik lub zegarek, myśląc, że włączasz funkcję drzemki. Łatwo zaspać do pracy.
  • Włącz dodatkowo wibracje w telefonie. Niektórym wystarczają same wibracje, aby wybudzić się ze snu. Jeśli tobie trudno jest wybudzić się z samym dźwiękiem, warto spotęgować doznania i ustawić alarm ze wszystkimi dostępnymi możliwościami.
  • Znaczenie ma także odpowiedni dźwięk budzika. Jeśli będzie zbyt intensywny, przypominający walenie młota udarowego, to wybudzi cię efektywnie ze snu, lecz pozostawi na resztę dnia w złym humorze. Warto wybrać np. dźwięki natury, czy melodie, która zaczyna się delikatnie, lecz z czasem przybiera na sile. Wybierając produkt, zwróć więc na to uwagę.

Aby powyższe wskazówki zadziałały skutecznie, musisz przede wszystkim zadbać o ich regularność i trzymać się swoich założeń. Tylko tak zmienisz nawyki.

Wyjątkowe budziki dla śpiochów

Jeśli klasyczny budzik na ciebie nie działa i drżysz za każdym razem, gdy zasypiasz, obawiając się, czy dasz radę nie spóźnić się kolejny raz do pracy, to warto zastanowić się nad zakupem budzika o wyjątkowych funkcjach. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji. Być może któraś da radę ściągnąć cię z łóżka.

Budzik silnie wibrujący

Taki budzik może pełnić funkcję wspomagającą dla zwykłego budzika, lecz dostępne są na rynku także budziki, które jednocześnie są głośne i mocno wibrują. Można je umieścić np. pod poduszką, co sprawi, że oddziałują na kilka zmysłów jednocześnie.

 

Budzik z pulsującym światłem

Budzik można wspomóc także światłem. Dostępne są budziki, które mocno pulsują różnymi kolorami światła, ale są i takie, które imitują naturalne światło, które stopniowo zwiększa swoją intensywność tak, jak wschodzące słońce.

Budzik na kółkach

Ten budzik zmusi cię do interakcji. Nie wystarczy dotknąć ekranu jak w przypadku smartfona. Musisz go gonić. Budzik na kółkach ucieka, dopóki go nie złapiesz i nie wyłączysz. Czasem trzeba się przy tym nieźle natrudzić. Szczególnie jeśli spadnie z szafki i zacznie jeździć po pokoju.

Budzik z tarczą do strzelania

To nie tylko skuteczny budzik, ale i ciekawy gadżet. Budzik składa się z tarczy do strzelania i pistoletu. Musisz strzelić do tarczy kilkukrotnie, aby przestał Cię budzić. Możesz nawet nagrać własny dźwięk budzika, motywujący cię do wstania.

Latający budzik

Oprócz uciekającego budzika wyróżniamy także budzik latający. Budzik ten jest bardzo głośny, a do tego nie wyłączy się, dopóki nie złapiesz latającego śmigła i nie odłożysz go na miejsce.

Budzik do ćwiczeń

Budzik nie tylko cię obudzi, ale i zagwarantuje poranny trening. Budzik wyglądem przypomina ciężarek do ćwiczeń. To urządzenie zmusza cię do wykonania serii ćwiczeń, zanim się wyłączy.

Aplikacje na telefon

W dobie smartfonów mamy do dyspozycji bardzo dużo różnorodnych aplikacji do wybudzenia. Te najciekawsze biorą pod uwagę fazy snu. Aby dobrze się czuć, musisz budzić się w momencie fazy lekkiego snu. Niektóre aplikacje monitorują twój sen i włączają się w odpowiednim momencie we wskazanym przez ciebie przedziale czasowym.

Budzik dywanowy

Budzik dywanowy to urządzenie, które wyłączy się, dopiero kiedy naprawdę się obudzisz. Nie wystarczy musnąć go ręką, tak, jak ekran telefonu. Musisz na nim stanąć obiema stopami.

Budzik z zagadkami

Ciekawą opcją jest także budzik z zagadkami, który zmusza cię do wytężenia umysłu zaraz po przebudzeniu. Aby wyłączyć alarm, musisz rozwiązać zagadkę. Budzik Puzzle Alarm Clock zawiera łamigłówki, np. zapamiętywanie haseł, czy kodów.

Pamiętaj o wystarczającej ilości snu

Nie zawsze problemy ze wstaniem z łóżka wynikają z lenistwa, czy w wielkiej miłości do spania. Często jest to wynik nieprawidłowej higieny snu. W szczególności musisz zadbać o odpowiednią długość snu. Zwykle norma oscyluje w godzinach od 7 do 9 godzin, aczkolwiek jest to kwestia mocno indywidualna. Im człowiek jest młodszy, tym więcej snu potrzebuje. Wraz z wiekiem zmniejsza się zapotrzebowanie na sen. Aby dobrze spać, musisz pamiętać o kilku rzeczach.

  • Przed snem postaraj się zrelaksować, nie pij kawy ani mocnych herbat. Unikaj światła emitowanego przez komputer, czy telefon. Światło z tych urządzeń blokuje produkcję melatoniny potrzebnej do snu.
  • Staraj się spać w regularnych odstępach czasu. Dzięki temu organizm przyzwyczai się do standardowego harmonogramu i nie będziesz musiał nadsypiać zaległych godzin.
  • Staraj się nie pić przed snem alkoholu ani nie objadać. Najlepiej zjeść lekką kolację na dwie godziny przed snem. Pozwól swojemu organizmowi w nocy na regenerację. Nie zmuszaj go do intensywnego trawienia.
  • Przed snem przewietrz swoją sypialnię. Dzięki temu poprawisz jakość powietrza w pomieszczeniu, wyregulujesz wilgotność i odświeżysz zapach. Ponadto dopasujesz także temperaturę, co pomoże ci zasnąć.
Oceń artykuł
5/5 (1)