CV i list motywacyjny barmana: jak je napisać? Pobierz wzór

Dobre CV i list motywacyjny barmana stanowią często klucz do pracy w tym zawodzie. Osoba starająca się o zatrudnienie za barem musi wskazać odpowiednie umiejętności i zainteresowania, które sprawią, że to właśnie jej aplikacja zostanie zapamiętana. Jak napisać CV i list motywacyjny na stanowisko barmana? Wskazówki i wzory znajdziesz poniżej.

cv barmana

Praca barmana bywa kojarzona głównie z nalewaniem drinków i rozmowami z klientami. Zawód ten obejmuje jednak także szereg innych czynności, a sam barman powinien wykazywać się dobrą znajomością receptur wielu napojów i innymi praktycznymi umiejętnościami. Zdarza się, że na barmanów zatrudniani są studenci niemający żadnego doświadczenia, jednak bywają to również kandydaci, którzy do bycia barmanem przygotowywali się już od dłuższego czasu, robiąc kursy, czy kończąc odpowiednie szkoły. O tym przeczytasz więcej w innym artykule na naszym poradniku -> Jak zostać barmanem.

Sprawdźmy, jak barman powinien przygotować swoje CV i jakie umiejętności powinny się w nim znaleźć.

Jak napisać CV na stanowisko barmana? Wskazówki

W Internecie dostępnych jest wiele wzorów życiorysu. Wybór szablonu nie stanowi jednak najistotniejszej kwestii dotyczącej CV barmana. Przyjrzyjmy się kwestiom merytorycznym. W CV barmana najważniejsze jest przedstawienie siebie w sposób profesjonalny, ale jednocześnie niezbyt sztywny. Należy pamiętać, że barman to całkiem inny zawód niż np. radca prawny czy urzędnik. Z tego względu dokumenty aplikacyjne na to stanowisko nie powinny być zbyt formalne. Zdjęcie do CV barmana powinno przedstawiać przede wszystkim radosną, sprawiającą miłe wrażenie osobę. Elegancja spada w tym przypadku na drugi plan. Na co zwrócić uwagę w samej konstrukcji dokumentu?

CV barmana: umiejętności 

CV na stanowisko barmana najlepiej zacząć od wyszczególnienia właśnie umiejętności, gdyż to one są kluczowe dla pracodawcy. Mowa zarówno o umiejętnościach twardych, jak i miękkich.

Twarde umiejętności barmana powinny być poparte doświadczeniem. Pracodawcom najczęściej wystarczy jakiekolwiek doświadczenie w pracy za barem. Co innego, jeśli aplikujesz do ekskluzywnych barów, w których przyrządzanie napojów wygląda wręcz teatralnie. Pamiętaj, aby podać nazwy firm, w których pracowałeś wcześniej, poinformuj o sukcesach, jakie osiągnąłeś u innych pracodawców oraz opisz, jak Twoja praca w branży wyglądała do tej pory. Na jakie umiejętności warto położyć nacisk w CV barmana? Są to:

 • umiejętność mieszania napojów, 
 • umiejętność dekoracji drinków, 
 • wiedza na temat alkoholi i ich właściwości z całego świata,
 • umiejętność sporządzania także napoi niezawierających alkoholu,
 • obsługa sprzętów barmańskich, takich jak set, dozowniki, blendery,
 • cierpliwość,
 • umiejętność nawiązywania i utrzymywania relacji z klientami,
 • znajomość dokumentacji związanej ze sprzedażą.

Zainteresowania w CV barmana

Podczas aplikowania do międzynarodowej korporacji czy urzędu zainteresowania odgrywają drugorzędną rolę. W przypadku CV barmana jest zupełnie inaczej. Barman musi wyszczególnić zainteresowania i najlepiej, aby były one ściśle związane z relacjami międzyludzkimi. Gdy klienci zasiadają przy barze, mogą zająć barmana pogawędkami do białego rana. Dlatego, aby rozmowa była interesująca, a klient zechciał wrócić do baru, barman musi być wyrozumiały i empatyczny. Pracodawca na pewno doceni zainteresowanie literaturą z zakresu rozwoju osobistego. Cenne są także zainteresowania gastronomiczne. Lubisz gotować? Świetnie! Koniecznie o tym napisz. Sporządzanie trunków i potraw to umiejętności pokrewne.

Dla lepszego zobrazowania tematu przedstawiamy przykład CV barmana. Dla bardziej wymagających czytelników przygotowaliśmy także wzór CV barmana do pobrania, który można przekonwertować do wersji edytowalnej i dostosować do własnych danych.

CURRICULUM VITAE

Igor Kowal

Numer telefonu: 987-654-321

Adres e-mail: igor.kowal@mail.pl

Profil social media: pl.linkedin.com/in/igor-kowal-88365034

Języki:

 • angielski B2
 • francuski B1

Kursy:

 • Kurs barmański I stopnia
 • Kurs Mistrz rozmowy i budowania relacji z klientem

Zainteresowania:

 • psychologia
 • zdrowe żywienie

Doświadczenie zawodowe

Data: od  03.2020 do 02.2021 

Nazwa stanowiska: Barman/kelner

Nazwa firmy: Puchar Szczęścia

  • Obsługa klientów
  • Prezentacja koktajli 
  • Przygotowywanie napojów alkoholowych, głównie z wykorzystaniem Ginu i Whiskey 
  • Budowanie trwałych relacji z klientami
  • Prezentacja oferty lokalu
 • Finalizacja transakcji
 • Otwieranie i zamykanie lokalu
 • Rozliczanie dziennego utargu

Umiejętności twarde:

 • Umiejętność obsługi kasy fiskalnej
 • Obsługa urządzeń barmańskich (miksera i shakerów)
 • Umiejętność obsługi i konserwacji dystrybutora do piwa

Umiejętności miękkie:

 • Komunikatywność
 • Umiejętność rozwiązywania konfliktów
 • Pozytywne nastawienie

Edukacja:

Data: od 2018  do 2021 (ukończone)

Nazwa uczelni: Technikum Gastronomiczne w Warszawie

Profil/kierunek nauczania: Technik technologii żywności


Szukasz nowego zatrudnienia? Sprawdź oferty pracy w Lublinie


List motywacyjny: barman. Jak napisać?

Zdarza się, że pracodawca wymaga również przygotowania listu motywacyjnego. Taki dokument jest sposobem na okazanie Twojego zaangażowania. Pracodawca, analizując list motywacyjny barmana, szybko spostrzeże, komu na pracy zależy najbardziej. List motywacyjny to sposób na to, by barman opisał siebie. Jak napisać list motywacyjny? Poinformuj pracodawcę, jaką jesteś osobą, jakie masz cele w życiu, co jest dla Ciebie cenne i jak możesz wykorzystać te aspekty w pracy barmana. List motywacyjny to także miejsce na nawiązanie do znajomości języków obcych, które szczególnie w dużych miastach mogą się przydać za barem, gdyż nie każdy klient jest Polakiem. Napisz także, dlaczego wiążesz swoją przyszłość z pracą za barem oraz co w tej pracy lubisz. Przede wszystkim nawiąż do lokalu, do którego aplikujesz. Wskaż na wyjątkowość oferty, tak jak ukazuje to poniższy przykładowy list motywacyjny na stanowisko barman.

List motywacyjny na stanowisko barmana

 

Warszawa, 09.06.2021

Igor Kowal

ul. Kościuszki 12

02-004, Warszawa

tel. 987-654-321

Firma „Łyk relaksu”

ul. Długa 9

02-600, Warszawa,

tel. 222-444-333

e-mail: biurlykrelaksu@mail.com

Szanowni Państwo,

w odpowiedzi na ofertę pracy chciałbym zgłosić swoją kandydaturę na stanowisko

barmana, ponieważ z pracą za barem wiążę swoją przyszłość już od szkoły średniej, gdzie zacząłem zgłębiać tajniki żywienia ludzi. Uważam, że Państwa lokal będzie stanowił idealne miejsce do rozwoju moich predyspozycji zawodowych, gdyż słynie z wysokiej jakości usług.

Ukończyłem kurs ……………………………………………………………………………………….……..….,

gdzie nauczyłem się ………………………………………………………….………..……………..

Cenię sobie środowisko pracy z ludźmi, czytam książki na temat relacji międzyludzkich, a w wolnych chwilach eksperymentuję, tworząc nowe drinki w zaciszu własnego mieszkania. Jestem osobą otwartą i pewną siebie. Cechuje mnie pozytywne nastawienie oraz zaangażowanie w powierzone mi obowiązki.  

Do tej pory uzyskałem doświadczenie w zawodzie, pracując w ……………………………..…, gdzie zajmowałem się …………………….………………………………………………..…………

Więcej informacji na temat mojej ścieżki zawodowej znajdą Państwo w dołączonym przeze mnie CV.

W każdej chwili mogę stawić się na rozmowę rekrutacyjną, na której bliżej mnie Państwo poznają.

 

Z poważaniem

…………………………………….

 

Powyższy przykład listu motywacyjnego podobnie jak wzór CV można także pobrać w wersji PDF.


Pobierz PDF: List motywacyjny barmana – wzór


Oceń artykuł
0/5 (0)
Kalkulator wynagrodzeń

Kalkulator wynagrodzeń

Neto, brutto, na rękę - można zwariować.
Skorzystaj z naszego prostego i użytecznego kalkulatora wynagrodzeń

Przejdź do kalkulatora

Chcę zarabiać...

 

Przejdź do kalkulatora