Reklama

Grafik komputerowy – obowiązki, wymagania i zarobki

Grafik komputerowy: czym się zajmuje? W skrócie praca grafika komputerowego polega na tworzeniu projektów graficznych według wytycznych pracodawcy. Ale czy to wszystko, czym zajmuje się osoba na tym stanowisku? Jaki jest zakres obowiązków grafika komputerowego? Ile zarabia? Sprawdź!

Grafik komputerowy - biurko z próbkami kolorów oraz komputer graficzny
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_88694580_selective-focus-photo-of-graphic-designer-using-digital-pad-pen-work.html?downloaded=1

W dobie mediów społecznościowych, wszechobecnej cyfryzacji i tendencji do uproszczania komunikacji do poziomu obrazów, graficy komputerowi stali się niezbędni w większości firm. Projektują strony internetowe, szyldy, banery, ulotki, reklamy, okładki książek… czyli ślady działalności grafika można odnaleźć w większości przedmiotów użytku codziennego.

Co ciekawe, to właśnie grafik komputerowy zaprojektował wygląd kartonu na mleko oraz papierka po czekoladce, ukrytej w sekretnej szufladzie smakosza. Tak więc, czym dokładnie zajmuje się osoba piastująca to stanowisko? Jak zostać grafikiem komputerowym i ile można na tym zarobić?

Grafik komputerowy praca – opis zawodu

O pracy grafika decyduje przede wszystkim jego pracodawca. Nieważne czy pracuje na umowę zlecenie, na etat w agencjach reklamowych lub jest freelancerem. Grafik komputerowy musi przenieść wizję klienta na papier – jednak to komputer jest głównym narzędziem pracy grafika. Dzięki perfekcyjnej obsłudze programów do tworzenia grafiki komputerowej wirtuoz graficzny potrafi stworzyć wizualnie uproszczone przekazy komunikacyjne takie jak np. logo lub grafiki na stronach internetowych,

Praca grafika komputerowego z pewnością nie należy do najłatwiejszych. W tym zawodzie oprócz umiejętności tworzenia grafik komputerowych, ilustracji, animacji oraz obróbki zdjęć, należy posiadać wiedzę techniczną (lub wykształcenie), które pozwoli na sprawną pracę z programami graficznymi oraz wykorzystanie tabletu graficznego.

Niezwykle ważne jest, aby osoba zajmująca stanowisko grafika komputerowego ciągle poszerzała swoje kompetencje zawodowe. W grę wchodzi zarówno samokształcenie, jak i również różne kursy doszkalające oraz szkolenia z zakresu nowych innowacji na rynku graficznym. Grafika komputerowa to jedna z odnóg informatyki, co z tym idzie, ciągle się rozwija i zmienia. Aby grafik utrzymywał wysoki poziom swojej pracy, musi być na bieżąco z nowinkami z zakresu grafiki komputerowej.

Zakres obowiązków grafika komputerowego

W zależności od zajmowanego stanowiska pracy oraz rodzaju firmy, graficy komputerowi trudnią się różnymi zleceniami. Jednak wszystkie zadania, jakie stoją przed grafikiem, posiadają wspólny trzon i związane są z projektowaniem graficznym (przygotowanie projektu i tworzenie). Graficy pracujący jako freelancerzy mają możliwość wybierania zleceń, jednak w sytuacji grafika komputerowego pracującego na etacie, sprawa wygląda nieco inaczej – to pracodawca określa zakres obowiązków pracownika. Poniżej przedstawiamy standardowe obowiązki grafika komputerowego:

  • tworzy projekty graficzne stron internetowych, reklam, okładek, banerów, wizytówek i innych nośników graficznych,
  • zajmuje się obróbką zdjęć,
  • projektuje animacje,
  • tworzy logotypy i grafik firmowych,
  • projektuje gadżety firmowe,
  • przygotowuje materiały do druku,
  • tworzy opakowania produktowe.

Dodatkowo warto wspomnieć, że istnieje jeszcze jedna nisza na rynku graficznym, czyli projektowanie graficzne 3D. Zakres obowiązków dla grafików pracujących przy projektowaniu gier komputerowych znacząco się różni. To samo tyczy się wymagań, które należy spełnić, aby zdobyć taką posadę. Z pewnością jest to bardzo ciekawa branża, która obecnie przeżywa swój rozkwit. Sukces, jaki odnoszą polskie gry na światowym rynku, z pewnością sprawił, że wielu specjalistów od grafiki 2D zastanawiało się lub podjęło decyzję o przebranżowieniu.

Jak zostać grafikiem?

Jak zostać grafikiem? Należy się uczyć, uczyć i jeszcze raz uczyć. W tym zawodzie nie ma wymogu posiadania wykształcenia kierunkowego, jednak to wiedza zdobyta na studiach graficznych. W pracy grafika liczą się przede wszystkim umiejętności i doświadczenie. Można projektowanie graficzne przyswoić na studiach (kierunek grafika komputerowa) lub w domowym zaciszu. Ważne, aby umiejętności grafików komputerowych pozwalały na swobodne poruszanie się w programach graficznych.

Komputerowy artysta lub graficzny projektant tworzy reklamy, grafiki, strony w internecie, okładki magazynów oraz książek na zlecenie agencji reklamowej lub indywidualnych oraz firmowych klientów. Tak więc, aby zostać grafikiem komputerowym, należy poświęcić wiele czasu na szlifowanie swoich umiejętności.

Co więcej, jest to ciekawa ścieżka kariery, która może zagwarantować pewne zatrudnienie. Dobry grafik komputerowy nie narzeka na brak pracy. Usługi graficzne są potrzebne w praktycznie każdej branży, dlatego pracy dla grafików komputerowych jest całkiem sporo. Można podjąć pracę w agencjach reklamowych, wydawnictwach lub zostać wolnym strzelcem.

Grafik komputerowy wymagania

Aby zostać grafikiem komputerowym, należy się kształcić. Jednak, aby znaleźć zatrudnienie i pozostać na stanowisku trzeba spełnić kilka podstawowych wymagań. Oto lista kilku umiejętności, które powinien posiadać grafik komputerowy:

  • wiedza z zakresu grafiki komputerowej,
  • znajomość programów graficznych takich jak Adobe Photoshop, Corel Draw, Adobe Photoshop,
  • znajomość języków programowania jest dodatkowym atutem,
  • zmysł artystyczny,
  • umiejętność pracy pod presją czasu,
  • zmysł estetyczny,
  • wiedza z zakresu technik artystycznych oraz marketingu.

Podstawą są także umiejetności wymienione na stronie uwe.edu.pl:

  • znajomość standardowych języków programowania komputerowego, jak JavaScript, CSS czy HTML;
  • typografia;
  • znajomość mediów interaktywnych, np. przy tworzeniu grafik i multimediów do stron internetowych, reklam interaktywnych, czy gier wideo;
  • branding i znakowanie.

Ile zarabia grafik komputerowy?

Grafik komputerowy – zarobki. To jedna z najważniejszych kwestii, która jest brana pod uwagę przez młodych ludzi przy wyborze swojej drogi. Pasja pasją, jednak rachunki same się nie zapłacą. Aby czerpać satysfakcję ze swojej pracy, potrzebne są też godziwe warunki finansowe.

Zarobki w tym zawodzie, jak to zwykle bywa, są uzależnione od wielu czynników. Szczególnie od doświadczenia, grubości portfolio oraz miejsca i formy doświadczenia. Mediana zarobków ogłoszona na portalu Wynagrodzenia.pl to około 5,8 tysiąca brutto. Natomiast grafik w dużej agencji reklamowej może liczyć na pensję około 6,5 – 7,5 tysięcy brutto. Początkujący graficy muszą liczyć się z pensją nawet około 3,8 tysięcy brutto na początku swojej kariery zawodowej. Jednak z czasem zarobki te znacznie się zwiększają. Warto pamiętać, że wartości te wynikają z mediany, czyli środkowej wartości ciągu liczb ustawionych od najmniejszej do największej. Oznacza to, że połowa osób zatrudnionych w pracy grafika komputerowego zarabia powyżej 5,8 tysiąca brutto, a około 25% grafików może pochwalić się zarobkami na poziomie 7 tysięcy brutto i więcej.

Na największe wypłaty mogą liczyć graficy gier komputerowych. Jak sama nazwa wskazuje, obracają się w branży gier komputerowych – tworzą grafikę dla całego projektu gry. Przygotowywanie tego typu przedsięwzięć jest niezwykle pracochłonne i wymaga sporego nakładu czasu, dlatego zarobki dla tego zawodu są zdecydowanie wyższe niż dla tradycyjnych grafików 2D. Średnie zarobki za tę „pracę przy komputerze” to około 8,5 – 10 tysięcy brutto. Podobnymi zarobkami może pochwalić się także projektant stron internetowych.

Gdzie szukać zatrudnienia dla grafika komputerowego?

Zawód grafika umożliwia podjęcie zatrudnienie w wielu różnych branżach. Tak naprawdę każda firma potrzebuje od czasu do czasu skorzystać z usług grafika. Odpowiednie umiejętności pozwolą Ci wybierać spośród dwóch ścieżek zawodowych – freelancingu oraz zatrudnienia etatowego.

Jeśli interesuje Cię stabilna praca na etacie, to warto już od początku pomyśleć o budowaniu doświadczenia zawodowego. Najpierw staże i praktyki (niestety często darmowe), a później zatrudnienie w jednej z agencji multimedialnych, reklamowych, marketingowych, filmowych czy PR-owych. Kreatywny umysł pozwoli Ci rozwijać swoją karierę w strukturach firmy, co pozwoli sukcesywnie zwiększać pole zakresu obowiązków, a co za tym idzie także zwiększać wynagrodzenie. Ofert takiej pracy najlepiej szukać na portalach pracowniczych, które zrzeszają pracodawców i kandydatów do pracy. Praca grafika umożliwia także pracę zdalną, więc lokalizacja siedziby firmy nie jest aż tak znacząca.

Natomiast jeśli interesuje Cię własna działalność, to tutaj tak naprawdę dróg rozwoju jest bardzo dużo i wiele zależy od Twojego planu i spojrzenia na biznes. Możesz bowiem zdecydować się na współpracę tylko z klientami indywidualnymi lub tylko z klientami firmowymi. Pamiętaj jednak, że konieczna będzie dobra reklama i marketing, który pozwoli Ci zaprezentować swoją ofertę przed grupą docelowych klientów.

Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku konieczne będzie przygotowanie portfolio, czyli swojego rodzaju albumu, w którym prezentujesz swoje prace oraz zrealizowane projekty. Dzięki temu klienci i pracodawcy będą mogli ocenić Twoje umiejętności i zdecydować, czy Twój styl i estetyka są dla nich odpowiednie.

Dla kogo praca jako grafik komputerowy?

Praca grafika komputerowego przeznaczona jest przede wszystkim przeznaczona dla osób kreatywnych, które mają zacięcie artystyczne i zmysł estetyczny. Jednocześnie ważne jest także umiejętne przedstawienie swojej wizji i umiejętności komunikacyjne, dzięki którym łatwiej będzie Ci dogadać się z pracodawcą lub zleceniodawcą.

Ważna jest także sumienność i umiejętność pracy pod presją czasu. Konieczne jest bowiem oddawanie projektów zgodnie z ustalonymi terminami. Brak tej terminowości może doprowadzić do zerwania umowy z klientem, a w przypadku grafików zatrudnionych na stałe – nawet do zwolnienia jeśli takie sytuacje będą się powtarzały.

Warto także wspomnieć, że grafik komputerowy, który pracuje z klientami, musi wykazywać się nadzwyczajną cierpliwością i opanowaniem. Zdarza się bowiem, że wizja klienta zupełnie odbiega od standardów estetycznych grafika, co wiąże się z koniecznością wykonania projektu, który nadzwyczajniej w świecie jest brzydki. W takich momentach grafik komputerowy musi kulturalnie starać się wytłumaczyć klientowi jak sprawa wygląda z profesjonalnego punktu widzenia.

Oceń artykuł
3.7/5 (3)