Reklama

Dodatek solidarnościowy – dla kogo? Do kiedy przysługuje? Jak i gdzie złożyć wniosek?

Dodatek solidarnościowy to wsparcie finansowe dla osób, które po 15 marca 2020 roku w wyniku epidemii COVID-19 straciły pracę lub ich umowa wygasła i nie została przedłużona. Dodatek przysługuje już od 1 czerwca br. i można z niego skorzystać przez maksymalnie trzy miesiące. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić, aby go otrzymać, w jakiej wysokości się należy i do kiedy można składać wniosek.

Dodatek solidarnościowy 2020
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_128527774_monety-izolowane-na-solidnym-bia%C5%82ym-tle-pisowni-s%C5%82owa-pieni%C4%85dze-z-lu%C5%BAnej-zmiany-monety-puste-puste.html

 

Dodatek solidarnościowy – dla kogo?

Dodatek solidarnościowy należy się osobom, które w wyniku epidemii COVID-19 po 15 marca 2020 roku otrzymały wypowiedzenie umowy o pracę lub ich umowa czas określony wygasła i nie została przedłużona. Ponadto warunkiem jego otrzymania jest również to, że:

  • Pracownik podlegał ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę przez łączny okres co najmniej 60 dni w 2020 roku
  • Pracownik mieszka na terytorium Polski i jest obywatelem RP lub cudzoziemcem w rozumieniu art. 2 pkt 2 lub 3 ustawy o dodatku solidarnościowym przyznawanym w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19
  • Pracownik nie podlega ubezpieczeniom społecznym, ubezpieczeniom społecznym rolników oraz ubezpieczeniom zdrowotnym. Wyjątkiem są osoby, które zarejestrowane są w urzędzie pracy jako bezrobotni i pobierają stypendium lub są zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny

Osobom, które obecnie pobierają zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne, nie należy się wynagrodzenie w postaci dodatku solidarnościowego.

O nowe świadczenie mogą wnioskować osoby, z którymi po 15 marca 2020 r. pracodawca rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem lub ich umowa o pracę na czas określony wygasła po tym terminie. Warunkiem otrzymania dodatku solidarnościowego jest też podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę przez łączny okres co najmniej 60 dni w 2020 r – źródło Gov.pl

Dodatek solidarnościowy to 1400 zł miesięcznie. Przysługuje od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 roku.

Dodatek solidarnościowy a zasiłek dla osób bezrobotnych

Z informacji ZUS wynika, iż w okresie pobierania dodatku solidarnościowego nie można równocześnie otrzymywać zasiłku dla bezrobotnych lub stypendium z urzędu pracy. W związku z tym należy wybrać jedno, albo drugie.

Jeśli pobierasz zasiłek i złożysz wniosek o dodatek solidarnościowy, to automatycznie twój zasiłek dla bezrobotnych zostanie wstrzymany i zastąpiony dodatkiem.

Jak złożyć wniosek o dodatek solidarnościowy do ZUS?

Wniosek o dodatek solidarnościowy składa się wyłącznie elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Wystarczy zalogować się lub zarejestrować do portalu PUE i złożyć wniosek EDS, podpisując go profilem zaufanym, podpisem osobistym (e-dowód), kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub profilem PUE.

Wszelkie informacje dotyczące przyznania dodatku solidarnościowego lub o jego odmowie otrzymasz na portalu PUE ZUS.

Do kiedy można składać wniosek o dodatek solidarnościowy?

Wniosek o dodatek solidarnościowy możesz złożyć do 31 sierpnia 2020 roku. Jeśli zrobisz to po tym terminie, dokument nie zostanie rozpatrzony.

Ponadto, jeśli złożysz wniosek jeszcze w lipcu, to 1400 zł z dodatku zostanie wypłacone w bieżącym miesiącu i w sierpniu. Natomiast jeśli twój wniosek wpłynie w sierpniu, pieniądze otrzymasz tylko w tym miesiącu.

Oceń artykuł
3.7/5 (3)