Reklama

Zazdrość w pracy – jak ją pokonać?

Zazdrość w pracy to normalne zjawisko świadczące o ambicjach i chęci rywalizacji między współpracownikami. Można zazdrościć wyniku, awansu, relacji z innymi i pozycji w firmie. To zjawisko może nieść pozytywne skutki i działać motywująco. Jednak w niektórych przypadkach zazdrość rodzi negatywne zachowania. Jak walczyć z zazdrością w pracy, gdy przeradza się w zawiść?

Zazdrość w pracy
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_70248947_dw%C3%B3ch-zm%C4%99czonych-biznesmen%C3%B3w-pracuj%C4%85cych-w-biurze.html

 

Zazdrość w pracy – jak się objawia?

Awans w pracy, sukcesy i osiągnięte wyniki – to wszystko może powodować zazdrość współpracowników. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ nawet najbardziej przyjazne środowisko pracy, jest związane z częściową rywalizacją stanowiącą podwaliny pod osiąganie dobrych wyników. Niestety niekiedy zazdrość związana z wynikami innych ludzi wymyka się spod kontroli i zaczyna nosić znamiona zawiści, a nawet mobbingu. Osoby chorobliwie zazdrosne mogą umniejszać sukcesom współpracowników i nastawiać innych przeciwko obiektom zazdrości. Warto pamiętać, że długotrwałe i uporczywe działania na niekorzyść innych pracowników, a także nakłanianie do zjawiska ostracyzmu to mobbing.

Uczucie to prowadzi także do wewnętrznego zatrucia emocjonalnego, które doprowadza z czasem do głębokich problemów. Zamiast skupiać się na własnym rozwoju i własnych problemach takie osoby próbują za wszelką cenę doprowadzić do porażki innych. W takich momentach dochodzi do sytuacji, gdy zaczynają się wewnętrzne walki i niesnanski.

Zazdrość a zawiść – czy zazdrość zawsze jest zła?

Nie warto kojarzyć pojęcia zazdrości z czymś wyłącznie negatywnym. Zazdrość, która nie przerodziła się w zawiść może być wspomagaczem ambicji i zachętą do zdrowej rywalizacji. Wiele osób chcących osiągnąć coś wielkiego kieruje się zazdrością (w pozytywnym znaczeniu tego słowa). Obserwujemy innych ludzi osiągających sukcesy zawodowe, widzimy ich dumę z wykorzystanych szans i poprawę jakości życia z powodu awansu. Często myślimy: “ja też tak chcę” i zaczynamy dążyć do osiągnięcia statusu osoby przez nas obserwowanej. 

Zawiść natomiast jest dużo silniejszym i zdecydowanie bardziej negatywnym uczuciem kierowanym do współpracowników. To moment, w którym zazdrość wypełnia masa negatywnych uczuć i nienawiści do drugiego człowieka. Ambicje do osiągnięcia czegoś zmieniają się w marzenia o  porażce innych osób. W skrajnych przypadkach zawiść wydostaje się ze sfery rozmyślań i przeradza w czyny. Warto pamiętać, aby z nimi walczyć.

Mobbing, nawet jeśli nie dotyczy nas bezpośrednio, jest zjawiskiem, któremu należy się przeciwstawiać. Pamiętaj, że kiedyś może spotkać to Ciebie, lub Twoich bliskich.

Zobacz też: Wyścig szczurów w pracy. Sprawdź, jak go przetrwać

Jak pokonać zazdrość w pracy?

Jak walczyć z zazdrością? Przede wszystkim należy skupiać się tylko na tej chorobliwej, noszącej znamiona zawiści i mobbingu. Zła zazdrość może przerodzić się w czyny, które poważnie zagrażają atmosferze w firmie i samopoczuciu osób dotkniętych.

Dlatego każdy, kto zauważy negatywne działania tego typu powinien zacząć od rozmowy z osobą toksyczną. Dialog potrafi zmienić naprawdę wiele, nawet jeśli nie przekonamy kogoś do swoich racji – sygnalizujemy, że wiemy o nienawiści skierowanej w naszą stronę. To może skutecznie odstraszyć chorobliwie zazdrosną osobę i sprawić, że nie będzie działała na niekorzyść innych.

Jeżeli zachowania drugiego pracownika wymykają się spod kontroli i zaczynają przyjmować formę mobbingu – warto się zwrócić do szefa firmy bądź kierownika zespołu. Pracodawca ma obowiązek walczyć z mobbingiem w firmie i to jego zadaniem jest dbanie o zdrowie psychiczne swoich pracowników. 

Zazdrość w pracy a mobbing – kodeks pracy

Zazdrość w pracy przeradzająca się w mobbing powinna być zwalczana wszystkimi możliwymi środkami. Osoba chorobliwie zazdrosna, która kieruje się zawiścią może nastawiać wrogo współpracowników, szydzić z innych ludzi, a nawet celowo wpływać na utrudnienie funkcjonowania w biurze. Czy takie zachowania noszą znamiona mobbingu?

Według artykułu 94 kodeksu pracy:

Mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników.

Co można zrobić, gdy wszystkie inne sposoby zawiodą? Znów z pomocą przychodzi kodeks i artykuł 94:

  • Pracownik, u którego mobbing wywołał rozstrój zdrowia, może dochodzić od pracodawcy odpowiedniej sumy tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę.
  • Pracownik, który doznał mobbingu lub wskutek mobbingu rozwiązał umowę o pracę, ma prawo dochodzić od pracodawcy odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę, ustalane na podstawie odrębnych przepisów.

Sprawdź też: Mobbing w pracy – nie pozwól łamać swoich praw

Oceń artykuł
4/5 (4)