Reklama

Podchwytliwe pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

Rozmowa o pracę to czas na ostateczną weryfikację kandydata na pracownika. Podchwytliwe pytania na rozmowie kwalifikacyjnej są sposobem na ocenę cech charakteru i mają duży wpływ na decyzję o zatrudnieniu. Oto kilka przykładów najbardziej popularnych pytań.

Ikona znaku zapytania na telefonie trzymanym w dłoni przez mężczyznę
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_81057770_ikona-znaku-zapytania-my%C5%9Bl%C4%85ca-o-rozwi%C4%85zaniu.html

Podchwytliwe pytania na rozmowie kwalifikacyjnej to jeden z tych etapów rekrutacji, przed którym kandydaci mogą odczuwać pewien lęk. Wolelibyśmy być weryfikowani pod względem naszych umiejętności, kwalifikacji, czy doświadczenia. Jednak podchwytliwe pytania pomagają rekruterom zdefiniować nasze kompetencje miękkie. Dlatego czasem możemy się z nimi spotkać? Jakie pytania mogą paść podczas rozmowy i w ogóle, po co się je zadaje?

Po co rekruterzy zadają podchwytliwe pytania?

Rozmowa o pracę jest pewnego rodzaju zwieńczeniem poszukiwania pracy i ostatecznym testem do przejścia. Nawet jeśli mamy bogate doświadczenie i zestaw przydatnych umiejętności, musimy zdawać sobie sprawę, że takich osób jest więcej. Podchwytliwe pytania na rozmowie kwalifikacyjnej mają za zadanie uśpić czujność i określić, jakim naprawdę człowiekiem jest kandydat na pracownika.

Jak łatwo się domyślić, cechy charakteru i umiejętności miękkie w CV bardzo często wpisywane są niezgodnie z prawdą. Wielu kandydatów na pracownika chce zachęcić rekrutera do zwrócenia uwagi na ich zgłoszenie, nie dbając zbytnio o szczerość. To jeden z podstawowych błędów, ponieważ doświadczony rekruter z łatwością wychwyci niezgodności i może uznać, że jeżeli już teraz mijamy się z prawdą – nie warto w nas inwestować. 

Zamiast fałszywych umiejętności warto się skupić na tych, które faktycznie nas definiują i przy okazji pasują do oferty pracy. Dzięki temu łatwiej będzie się bronić przed podchwytliwymi pytaniami osoby rekrutującej.

Zobacz też: Rozmowa kwalifikacyjna – 10 najczęściej popełnianych błędów

Najbardziej popularne podchwytliwe pytania

Mimo że nie da się spisać listy wszystkich pytań, na jakie można trafić podczas rozmowy kwalifikacyjnej – istnieje kilka pozycji bardziej popularnych od innych. Jakie to pytania?

Czy możesz mi o sobie opowiedzieć w kilku słowach?

To pozornie bardzo proste pytanie, niemające w sobie nic podchwytliwego. Tak naprawdę sprawdza kilka bardzo ważnych rzeczy. Przede wszystkim, czy jesteś osobą wygadaną i pewną siebie? Czy potrafisz odpowiedzieć zgodnie z oczekiwaniami, czyli nie opisując swojego życia prywatnego, a przedstawić drogę zawodową? 

Pytanie tego typu świadczy też o tym, czy potrafisz zaprezentować siebie w dobrym świetle – bez przesadnego idealizowania siebie. To bardzo przydatna umiejętność podczas kontaktów z klientami.

Z czego jesteś najbardziej dumny w dotychczasowej karierze?

Teoretycznie pytanie o osiągnięcia zawodowe to tylko możliwość pochwalenia się wynikami. W praktyce można wyciągnąć z niego dużo więcej informacji. Jeżeli ktoś nie potrafi na nie odpowiedzieć, oznacza, że albo nie ma żadnych osiągnięć, albo nie przygotował się do rozmowy kwalifikacyjnej. Natomiast poprawnie udzielona odpowiedź jest w stanie pokazać, co kandydat ceni sobie w pracy najbardziej i jakie są jego ukryte talenty.

Czy zastanawiasz się nad założeniem własnej firmy?

Odpowiedź na to pytanie polega na znalezieniu złotego środka. Z jednej strony warto pokazać swoją ambicję i przedstawić się, jako osoba przedsiębiorcza – mająca pomysł na siebie. Z drugiej strony zbyt duże zainteresowanie własną firmą rodzi pewne ryzyko związane z szybkim odejściem z pracy. Warto pamiętać, że rekrutacja to kosztowne przedsięwzięcie i rekruterzy nie chcą zatrudnić kogoś, kto niedługo zmieni zatrudnienie.

Gdybyś mógł pracować w dowolnej firmie, którą byś wybrał?

To kolejny test na dyplomację i szczerość. Aby go zdać, warto pokazać, że decyzja o trwającej rozmowie kwalifikacyjnej była przemyślana i to właśnie dla firmy reprezentowanej przez rekrutera chcesz pracować.

Jeżeli praca u konkurencji jest zajęciem marzeń kandydata, istnieje spore ryzyko, że przejdzie tam przy najbliższej okazji.

Sprawdź także: Rozmowa kwalifikacyjna – o co nie może spytać cię rekruter?

Oceń artykuł
5/5 (1)