Reklama

Zegarmistrz – kim jest i czym się zajmuje? Zarobki i wymagania na stanowisku

Zegarmistrz to zawód zapomniany, choć niezwykle ważny. Można przypuszczać, że jest to profesja, która zniknie za kilka lat, a wraz z nią pewien sentyment do zegarków analogowych. Kim jest zegarmistrz? Czy zawód zegarmistrza ma szansę przetrwać? Jak zostać zegarmistrzem?

Zegarmistrz podczas pracy

Kiedyś w każdym większym i mniejszym mieście mogliśmy natrafić na zakład zegarmistrza. To tam chodziliśmy naprawiać i kupować zegarki — zarówno te na rękę jak i te do powieszenia na ścianę. Obecnie coraz trudniej natrafić na taki zakład. Z czego to wynika? Z pewnością swoją technologiczną rękę do spadku zapotrzebowania na zegarmistrzów przyłożyło pojawienie się smartwatchów. Wskazówkowe zegarki musiały ustąpić miejsca nowym, teoretycznie lepszym i bardziej zaawansowanym produktom, które oprócz godziny pokazują także stan twojego zdrowia, spalone kalorie, powiadomienia z komunikatorów, pogodę, dzwonią, odbierają i robią miliony innych rzeczy, których nie potrafi analogowy zegarek. Czy w takim razie zawód zegarmistrza zupełnie stracił na znaczeniu? Jak dokładnie wygląda praca zegarmistrza? 

Zegarmistrz – kim jest?

Człowiek, który zna doskonale mechanizmy działania zegarków i potrafi poradzić sobie z ich uszkodzeniem. W zakres jego usług wchodzi naprawa mechanizmów zegarka, czyszczenie i polerowanie, wymiana szkiełka, wskazówek lub bransolety. Oprócz tego zegarmistrz odpowiednio nastawi zegarek lub wymieni baterie. Wielu klientów traktuje także zegarmistrza jako źródło wiedzy na temat zegarków i rynku w tej branży.

Zegarmistrzostwo to tak naprawdę rzemiosło, które wymaga ogromnej wiedzy i precyzji. Warto zaznaczyć, że znaczna część zegarmistrzów często bierze udział w procesie produkcji i projektowaniu nowych zegarków. Wielu z nich prowadzi także własny sklep.

Zegarmistrz – czym się zajmuje?

Osoba wykonująca ten zawód ma za zadanie zdiagnozować problem, który sprawia, że dany zegar jest niesprawny, a następnie go zlikwidować. W zakres obowiązków zegarmistrza wchodzą też podstawowe prace serwisowe – wymiana paska, baterii czy też skrócenie bransolety. Często ma on bezpośredni kontakt z klientem, więc powinien też umieć go prawidłowo obsłużyć. Doradza klientom i pomaga wybrać odpowiedni zegarek, który doskonale zgra się z nowym właścicielem.

Zazwyczaj zegarmistrzowie prowadzą własny zakład, który również pełni funkcję sklepu. Warto zaznaczyć, że choć sam zegarmistrz bardzo rzadko zajmuje się produkcją zegarków, to jednak bierze w niej czynny udział. W Polsce zegarmistrz pozostaje osobą, która zajmuje się mimo wszystko tylko naprawą zegarków, jednak za granicą możemy często spotkać osoby na tym stanowisku, które współpracują z firmami zajmującymi się produkcją zegarków.

Zegarmistrz – wymagania na stanowisku

Prawdziwy fachowiec w tym zawodzie musi doskonale znać budowę wielu zegarów. Naprawiając małe zegarki, np. modele „na rękę”, powinien mieć bardzo dobry wzrok i wykazać się dokładnością. Dlatego o zawodzie zegarmistrza mówimy, że jest to swoiste rzemiosło. Znalezienie przyczyny awarii wymaga też od niego cierpliwości i precyzji w trakcie badania każdego elementu sprzętu.

Ponadto dobry zegarmistrz posiada także wiedzę z wielu dziedzin. Do takich podstawowych dziedzin zaliczamy metalurgię, ślusarstwo, czy nawet stolarstwo. Zazwyczaj źródło takiej wiedzy jest przekazywane z pokolenia na pokolenie, ponieważ zakłady zegarmistrzowskie często przechodzą na syna lub córkę, którzy kontynuują biznes pozostawiony przez rodziców.

Zegarmistrz – ile zarabia?

Zarobki zegarmistrza determinuje np. miejsce pracy i doświadczenie. To, ile zarabia zegarmistrz, jest także ściśle związane z sytuacją na rynku. Na podstawie analiz lokalnej konkurencji, zegarmistrz powinien zdecydować, w którą stronę zwróci się jego źródło utrzymania. W zależności od tego czy swoją wiedzę wykorzystuje w małym lub większym mieście oraz ile osób korzysta z takich usług, zarobki zegarmistrza mogą sięgać od 2500 zł do 3000 zł miesięcznie. W przypadku osób, które skłoniły się w stronę podjęcia współpracy z producentami zegarków, zarobki są zdecydowanie większe. Oczywiście w tym wypadku znaczenie ma także posiadanie odpowiedniej licencji oraz jakość i cena produkowanych zegarków.

Zegarmistrz – jak nim zostać?

Zegarmistrzem można zostać po zdaniu egzaminu czeladniczego w zakładzie u mistrza. Zdobywając kolejne doświadczenia i szlifując swój warsztat, zegarmistrz może następnie ubiegać się o tytuł mistrza (jest to zdobycie odpowiednika licencji uprawniającej do wykonywania zawodu).

Często zawód ten przechodzi z ojca na syna, choć obecnie możemy spotkać także kilka pań, które postanowiły rozwijać się w stronę przejęcia rodzinnego biznesu.

Praca na stanowisku zegarmistrza jest dostępna w wielu miastach Polski, jak Warszawa, Kraków, Wrocław, Łódź, Gdańsk, Gdynia, Lublin, Poznań, Białystok, Szczecin.

Oceń artykuł
3/5 (4)