Reklama

Zarządzanie projektem – na czym polega? Jakie są metody?

Zarządzanie projektem składa się z ogromnej ilości czynników oraz pojęć, które umożliwiają skuteczne realizowanie swoich celów. Jeśli dokładnie je poznamy i zaczniemy wdrażać je w nasz harmonogram działań, możemy szybciej spodziewać się sukcesu i minimalizować wszelkie ryzyko. Sprawdź, jakie są metody zarządzania projektami oraz gdzie rozpocząć studia lub kursy z tego zakresu.  

Zarzadzanie projektem - dłonie osób skupionych nad dokumentacją projektu
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_54622012_kreatywnego-projektowania-pomys%C5%82y-wyobra%C5%BAnia-inspiracja-creativity-concept.html

Zarządzanie projektem – na czym polega?

Zarządzanie projektami to według definicji zbiór konkretnych działań wykonywanych po to, aby osiągnąć swoje krótko lub długoterminowe cele i zakończyć je w odpowiednim czasie. Aby tak było, należy wyeliminować wszelkie możliwości ryzyka czy pojawiające się przeszkody, a także umiejętnie zgrać ze sobą ludzi, zasoby i czas.

Odpowiednie zarządzanie projektem jest kluczowe, jeśli chcemy, by finalny rezultat pracy przyniósł zakładane efekty. Istnieją różne metody zarządzania projektami. Wbrew pozorom zaangażowana w to nie jest tylko jedna, wyznaczona osoba. Zwykle to wynikowa pracy różnych jednostek.

Jakie są metody zarządzania projektami?

Strategia zarządzania projektami obejmuje kilka poniżej wymienionych metod, które pomagają realizować dane cele. Jest to:

  • Definiowanie

Czyli ustalenie swojego celu oraz sposobu jego realizacji, a także wyeliminowanie wszelkich przeszkód czy zagrożeń, które mogłyby się pojawić.

  • Planowanie

Tworzenie tak zwanej “mapy” dotarcia do celu od punktu początkowego do samego końca z użyciem konkretnych narzędzi, działań i wybranych do tego ludzi. Dzięki temu mamy większą kontrolę nad swoim projektem.

  • Realizowanie

Kiedy wszystkie poprzednie metody są już gotowe i dobrze przygotowane na dalszą część zarządzania projektem, można wziąć się za realizowanie celu zaczynając od na przykład rozdzielenia konkretnych zadań na poszczególnych pracowników czy ustalenia harmonogramu prac.

  • Kontrolowanie

Weryfikacja tego, czy wszystkie zadania są prawidłowo realizowane. Dzięki temu unikamy lub zapobiegamy pojawiania się wszelkiego rodzaju pomyłek i błędów.

  • Zakończenie projektu

Zamknięcie projektu powinno równać się dokładnym przeanalizowaniem efektów pracy, wyciągnięciem wniosków i zbadaniem, czy dany projekt został ukończony tak, jak tego oczekiwaliśmy od samego początku.

Podsumowując, kluczem do sukcesu jest dobra organizacja, która pozwala sukcesywnie osiągać wyznaczone wcześniej cele. Jeśli nie mamy planu, zasobów, narzędzi, ludzi, harmonogramu i oczywiście budżetu, to niestety musimy liczyć się z porażką. Aby dobrze zarządzać projektem, należy również dokładnie oszacować dane koszta, które musimy na niego poświęcić. Dzięki temu unikniemy wszelkiego ryzyka zarówno na samym początku, jak i na dalszych etapach swojej pracy.

W odpowiednim zarządzaniu projektem ma również ogromne znaczenie kontrolowanie i planowanie przebiegu całej pracy. Pozwoli nam to umiejętnie kierować swoim zespołem oraz badać, czy wszystko przebiega zgodnie z planem. Niezbędne są również cykliczne spotkania, które umożliwiają wymianę swoich spostrzeżeń oraz podsumowanie działań zespołu.

Zarządzanie czasem a projektem

Umiejętne zarządzanie czasem to wyznaczanie konkretnych ram czasowych, do których każdy powinien się dostosować. Dzięki temu jesteśmy w stanie terminowo wykonać swoje zadania oraz wyznaczać pewne priorytety, które są najpilniejsze i najważniejsze do zrealizowania.

Harmonogram projektu powinien być ogólnodostępny dla każdego pracownika zajmującego się danym projektem. Ważne także, aby zakładane terminy były realne do spełnienia, a nie narzucały zbędą presję.

Zarządzanie projektem a studia lub kursy

Osoba, która chciałaby zająć się zarządzaniem projektami, powinna posiadać nie tylko bogate doświadczenie, ale i wiedze z zakresu ekonomii, zarządzania czy negocjacji. Jeśli chcesz rozpocząć studia z zarządzania projektami, poszukaj takiego kierunku na uczelniach ekonomicznych czy politechnice.

Jeśli jednak jesteś zainteresowana/y kursem bądź szkoleniem uzupełniającym twoją wiedzę, wpisz w wyszukiwarkę frazę taką jak “zarządzanie projektami szkolenie” dodając obok swoje miejsce zamieszkania.

Sprawdź:

  1. Scrum, czyli sposób na sprawne zarządzanie projektem. Na czym on polega?
  2. Benchmarking – czyli dobry sposób na zarządzanie własną firmą
Oceń artykuł
4/5 (4)