Reklama

Periodontologia – ile zarabia periodontolog i czym się zajmuje?

Różne specjalizacje związane z medycyną to w dalszym ciągu oblegane kierunki studiów. Zawody takie, jak periodontologia wiążą się z wysokimi zarobkami w zamian za lata ciężkiej nauki. 

Dentysta i pacjent
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_122904390_dentysta-i-pacjent.html

Od lekarza pierwszego kontaktu często wychodzimy ze skierowaniem do specjalisty. Jeśli jest to jeden ze standardowych obszarów medycyny, to nazwę specjalizacji rozpoznamy bez problemu. Jednak istnieją przedstawiciele takich zawodów lekarskich, że nie jesteśmy w stanie od razu zgadnąć, co dokładnie jest przedmiotem ich działań. Jednym z enigmatycznych terminów jest periodontologia.

Periodontologia – co to?

Periodontologia to dział stomatologii zajmujący się chorobami przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej. Głównymi obszarami działań periodontologa są dziąsła, ozębna, okostna oraz cement korzeniowy. 

To do periodontologa udamy się z problemem cofających się dziąseł, stanami zapalnymi jamy ustnej, diagnozą nowotworów, czy stanami związanymi z alergią. Przeprowadza on badania stomatologiczne, przepisuje leki i przekazuje szereg porad związanych z postępowaniem w związku z chorobą jamy ustnej. W niektórych przypadkach periodontolog wykona dla nas badania bakteriologiczne, histologiczne lub skieruje na wizytę u innych specjalistów.

Periodontologia – wymagania

Wszystkie zawody związane z medycyną i ratowaniem ludzkiego zdrowia to szczególnie wymagające i odpowiedzialne zajęcia. Dlatego każdy stomatolog, czy periodontolog muszą być dobrze wykształconymi ludźmi, ciągle poprawiającymi umiejętności praktyczne.

Aby zostać periodontologiem, trzeba ukończyć jednolite studia magisterskie na kierunku lekarsko-dentystycznym. W trakcie trwania nauki, przyszły periodontolog obiera konkretną specjalizację na studiach stacjonarnych lub niestacjonarnych. Czy to wystarczy do rozpoczęcia normalnej pracy? 

Można powiedzieć, że ukończenie studiów to dopiero początek rozwoju. Aby w ogóle zacząć samodzielną pracę, periodontolog musi odbyć przynajmniej 12 miesięcy stażu w placówce wskazanej przez okręgową radę lekarską. Dodatkowym wymaganiem jest pozytywny wynik w Lekarsko-Dentystycznym Egzaminie Końcowym

Periodontolog – zarobki 

Powstaje pytanie, czy warto poświęcić tyle lat nauki i praktyki? W zależności od rodzaju kalkulatora średnich zarobków w Polsce możemy uzyskać medianę od 5000 do 6000 złotych brutto. To znaczy, że 50% osób zarabia mniej, a 50% jest w stanie zarobić więcej.

Warto pamiętać, że ciężko ustalić jednoznacznie średnie wynagrodzenie stomatologa i periodontologa. Wielu lekarzy-dentystów podpisuje umowy z więcej niż jedną placówką stomatologiczną, a zarobki w placówkach publicznych i prywatnych znacząco się od siebie różnią. 

Mimo wszystko, dzięki kalkulatorom wynagrodzeń można się dowiedzieć, że zawód periodontologa to perspektywa naprawdę wysokich zarobków.

Oceń artykuł
4/5 (3)