Chiropraktyk – kto to jest i jak nim zostać?

Chiropraktyk jest przedstawicielem mało popularnej w Polsce medycyny niekonwencjonalnej. Zajmuje się leczeniem kręgosłupa, wykorzystując metodę terapii manualnej. Kim jest chiropraktyk i jak nim zostać?

chiropraktyk - wylewanie olejku na dłoń
Aby wyjaśnić kim jest chiropraktyk, najpierw należy wiedzieć, co to jest chiropraktyka. Stanowi dziedzinę medycyny niekonwencjonalnej. Chiropraktyka ma pomagać w leczeniu schorzeń narządu ruchu. Obejmuje terapie manualne, a zatem wykonywana jest ręcznie. Chiropraktyka zaczęła się rozwijać już w starożytności.

To Hipokrates znany jest z wykorzystania praktyki terapii manualnej (chiropraktyki). Chiropraktyka tłumaczona z języka greckiego to chiro – ręka i practicos, czyli czynione. Chiropraktyka uległa popularyzacji dopiero w XIX wieku w USA. Twórca zagadnienia D.D. Palmer znany był z efektywnych terapii.

Chiropraktyka obejmuje terapie manualne na rzecz sprawności aparatu ruchowego, które mają zniwelować różne rodzaje bólu kręgosłupa i mięśni. Mogą one wynikać z różnych źródeł, np. nieprawidłowej postawy, urazów, czy niezdrowego stylu życia. Chiropraktyk bywa również nazywany kręgarzem, czy masażystą.

Chiropraktyk – kto to? Definicja i metody działania

Chiropraktyk jest przedstawicielem zawodu wywodzącego się ze Stanów Zjednoczonych, jednak korzenie dziedziny związanej z terapią manualną sięgają czasów starożytności. Chiropraktyka polega na manualnych manipulacjach skupiających się na stawach i kręgosłupie pacjenta, które umożliwiają usunięcie przyczyny dolegliwości bólowych. Według jej założeń nasze zdrowie zależy w dużej mierze od przepływu impulsów przez układ nerwowy. Chiropraktycy delikatnie wpływają na pozycję stawów i kręgów, starając się usprawnić przepływ wcześniej wspomnianych impulsów.

Według definicji podanej przez Polskie Towarzystwo Chiropraktyki:

Chiropraktyka jest zawodem pierwszego kontaktu i zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem i profilaktyką zaburzeń mechanicznych układu mięśniowo-szkieletowego i efektów tych zaburzeń na funkcjonowanie układu nerwowego i ogólnego stanu zdrowia. Nacisk kładziony jest na zabiegi manualne, w tym korekty kręgosłupa i innych stawów, jak również tkanek miękkich 

Do specjalistów zajmujących się tą dziedziną zgłaszają się głównie pacjenci z bólami pleców, karku, szyi i głowy, liczący na przywrócenie sprawności aparatu ruchowego. Także różnego rodzaju zwyrodnienia kręgosłupa i wady postawy mogą nakłonić klientów do wizyty u chiropraktyka.

Chiropraktyk – czym się zajmuje? Zakres obowiązków i przebieg badania

Chiropraktyk przeprowadza badania i wywiad z pacjentem. Od czasu do czasu kontaktuje się z jego fizjoterapeutą, ortopedą lub neurologiem, którzy pomagają mu w ustaleniu sedna problemu i podjęciu odpowiednich działań. Ważnym elementem działań chiropraktyka jest zlecanie prześwietleń kręgosłupa i badań składu kości lub stawów pacjenta – wszystko po to, żeby jak najlepiej dostosować terapię do konkretnego przypadku.

Sam zabieg w gabinecie chiropraktyka może przypominać wizytę u fizjoterapeuty. Specjalista układa pacjenta na stole i dokonuje precyzyjnych manipulacji w obrębie stawów, a także kręgosłupa pacjenta. Ilość wizyt zależy od rodzaju schorzenia i efektów przeprowadzonego zabiegu. Oprócz terapii manualnej, chiropraktyk posiłkuje się ustalaniem diety, rehabilitacją i przepisywaniem środków wspomagających.

Do obowiązków chiropraktyka należą:

 • badanie kręgosłupa;
 • diagnozowanie nieprawidłowości w działaniu stawów, mięśni, kręgów;
 • wywiad z pacjentem;
 • zlecanie badań radiologicznych;
 • ocena stanu kręgosłupa;
 • rehabilitacja;
 • opracowanie zaleceń żywieniowych;
 • rozpoznanie zaburzeń;
 • przeprowadzanie testów klinicznych;
 • manipulowanie stawami kręgosłupa;
 • korekcja ułożenia stawów i kręgów;
 • zalecenia w zakresie zdrowego życia;
 • wydawanie opinii w sprawie przebiegu terapii;
 • terapia manualna według różnych technik’
 • ustalanie przeciwwskazań do terapii;
 • prowadzenie dokumentacji pacjenta;
 • prace badawcze. 

Do chiropraktyka zgłaszają się głównie osoby doświadczające bólów pleców, karku, czy ramion oraz pacjenci po urazach, zmagający się z rwą kulszową i zwyrodnieniami. Nieprawidłowości w funkcjonowaniu kręgów mogą skutkować również bólami głowy czy oczu. Każda choroba powoduje inne objawy, a chiropraktyk je zna, potrafi zdiagnozować i dążyć do poprawy jakości życia pacjenta.

Chiropraktyk – jak nim zostać?

Każdy, kto wykonuje zawód chiropraktyka, powinien być osoba wykwalifikowaną. To bardzo ważne ze względu na manipulacje wykonywane w obrębie kręgosłupa, które wykonuje tylko i wyłącznie specjalista w danej dziedzinie. Aby zostać chiropraktykiem, nie trzeba ukończyć medycyny, jednak dosyć często spotyka się lekarzy z dodatkowymi kwalifikacjami pozwalającymi zajmować się chiropraktyką. 

U kandydatów mile widziane są kwalifikacje z zakresu technik masażu, czy certyfikaty potwierdzające kwalifikacje w zawodzie neuropaty. Szczególnie cenne są studia podyplomowe z zakresu chiropraktyki. Zawód chiropraktyka nie jest obecnie regulowany, lecz jest to praca na rzecz zdrowia ludzkiego, a zatem kwalifikacje są ważne. Chiropraktykiem z powodzeniem może zostać fizjoterapeuta lub osoba po studiach medycznych.

Rozpoczęcie pracy w tym zawodzie wiąże się z koniecznością zdobycia wykształcenia w szkole podyplomowej lub zaliczenia kursu zawodowego na chiropraktyka. Ceny kursów są różne, zwykle kosztują powyżej 2 tys. zł, trwają od kilku dni, w czasie których kandydaci zapoznają się z technikami terapii manualnej.

Wymagania w pracy chiropraktyka

Chiropraktyk nie jest lekarzem, dlatego w razie poważnych problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. Jednak chiropraktyk dba o zdrowie pacjenta, więc ważne jest, by znał się na udzieleniu pierwszej pomocy. Często odwiedzają go osoby o delikatnym zdrowiu, wymagające szczególnej opieki. Ponadto specjalista oczywiście musi znać się na anatomii i fizjologii ludzkiej. Wykonuje terapie manualne, więc również od niego wymaga się dobrego zdrowia i sprawności fizycznej. Kandydat na chiropraktyka powinien cechować się sprawnym narządem wzroku, słuchu i dotyku. Ważny jest dobry refleks i zdolność do podziału uwagi. W gabinecie zjawiają się różni pacjenci, dlatego specjalista musi być osobą cierpliwą i empatyczną. Musi umieć nawiązać relacje z pacjentami oraz zaprowadzić komfortową atmosferę podczas badania.

Zarobki chiropraktyka

Jeżeli sprawdzisz najbardziej popularne oferty zabiegów, dowiesz się, że koszt takiej wizyty to od 80 do nawet 200 złotych. Wiele zależy od wielkości miasta, doświadczenia i renomy gabinetu, w którym pracuje chiropraktyk.

Jak wygląda praca chiropraktyka?

Chiropraktyk zwykle pracuje w gabinecie terapeutycznym. Przyjmuje pacjentów zgodnie z harmonogramem zapisów według określonych godzin pracy. Może także dojeżdżać bezpośrednio do pacjentów. W terapii wykorzystuje stół chiropraktyczny wraz z wyposażeniem, używa m.in. podkładek, wałków, klinów, impulsatora. Chiropraktyk może pracować w oparciu o umowę cywilno-prawną oraz w prywatnej placówce lub w ramach samozatrudnienia.

Oceń artykuł
5/5 (2)