Reklama

Ile osób zarabia poniżej średniej krajowej? Jak wypadamy na tle krajów UE?

Zarobki poniżej średniej krajowej mogą świadczyć o prawdziwym poziomie wynagrodzenia większości Polaków. Wiele osób ma wątpliwości co do przeciętnego wynagrodzenia, jako faktycznego odwzorowania jakości życia w kraju. Ile osób zarabia poniżej średniej krajowej? Czy nie jest tak dobrze, jak się wydaje?

zarobki poniżej średniej krajowej

Zarobki poniżej średniej krajowej zostały przebadane przez Eurostat, który udostępnił dane z 2018 roku. Z badań wynika, że zarobki w Polsce na tle Europy są gorsze, niż wskazuje na to średnia krajowa. Zajmujemy czwarte miejsce wśród państw członkowskich o największym odsetku pracowników, którzy zarabiają mniej niż przeciętne wynagrodzenie. Według Urzędu Statystycznego Unii Europejskiej najmniej w Polsce zarabiają osoby bez wykształcenia, na umowach terminowych oraz młodzi ludzie, którzy dopiero wstępują na rynek pracy. Okazało się, że odsetek osób zarabiających poniżej średniej znacznie przekracza europejską średnią, która wyniosła 15,3%. Ile osób zarabia poniżej średniej krajowej? Czy średnia krajowa 2020 nie jest dobrym wyznacznikiem dobrobytu w kraju?

Szukasz nowej pracy? Sprawdź zakładkę “praca w Łodzi” na GoWork.pl

Zarobki poniżej średniej krajowej – co piąty Polak zarabia mniej

Z badań Eurostatu wynika, że prawie 22% Polaków zarabia najwyżej 2/3 średniej krajowej. Warto dodać, że średnia w UE to zaledwie 15,3%, a nasz wynik plasuje Polskę na czwartym miejscu od końca. Większy odsetek osób o pensji poniżej średniej krajowej zanotowano tylko na Łotwie, Litwie oraz w Estonii. 

Pensja poniżej średniej krajowej – przeciętne wynagrodzenie to zły wyznacznik?

Przeciwnicy uznawania średniej krajowej za dobre odwzorowanie rynku pracy zaznaczają, że większość przedstawianych statystyk dotyczy tylko wybranych grup pracowników. Najczęściej możemy przeczytać o średniej krajowej w sektorze przedsiębiorstw, w którym zatrudnia się zaledwie 6 mln pracowników. To nawet 10 milionów Polaków pomijanych w oficjalnych statystykach!

Warto dodać, że według danych z raportu opublikowanego przez “Puls Biznesu”, w 2019 roku – zaledwie 17% Polaków mogło się pochwalić zarobkami równymi, lub przewyższającymi średnią krajową. Skąd tak wysoka średnia? Gdy sprawdzamy przeciętne wynagrodzenie w danym roku, trzeba pamiętać o tym, że większość Polaków osiąga zarobki poniżej średniej krajowej. Wynik jest zaburzany przez osoby na najwyższych stanowiskach, których pensje mogą z powodzeniem przebić najniższą krajową 10-krotnie.

Oceń artykuł
3/5 (2)