Reklama

Deficyt budżetowy 2020. Wszyscy za to zapłacimy!

Deficyt budżetowy w 2020 roku był największy w historii. Jeszcze w lutym przygotowywaliśmy się do świętowania pierwszego budżetu bez deficytu. Niestety epidemia koronawirusa zmieniła wszystko. Jak duża jest dziura budżetowa była w 2020 roku i kto za to zapłaci?

Deficyt budżetowy 2020
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_117670348_drewniane-klocki-i-napis-bud%C5%BCet-oraz-strza%C5%82ka-w-d%C3%B3%C5%82-nieudany-biznes-i-ub%C3%B3stwo-spadek-zysk%C3%B3w-utrata.html

[News archiwalny]

Najgłębsza dziura budżetowa w historii Polski staje się faktem. Jeszcze kilka miesięcy temu Premier Mateusz Morawiecki przekonywał o pierwszym budżecie bez deficytu. Niestety szalejąca pandemia koronawirusa zweryfikowała te plany. Deficyt budżetowy w 2020 roku ma wynieść blisko 5% PKB, czyli prawie 110 miliardów złotych. Dlaczego brak deficytu przerodził się w rekordową dziurę budżetową? Walka z wirusem Covid-19 odbywa się nie tylko w szpitalach i przychodniach lekarskich. Zarówno pracownicy, jak i przedsiębiorstwa w Polsce wymagają pomocy finansowej, zapewniającej im dalsze funkcjonowanie w obliczu kryzysu. W tym celu rząd przeznacza miliardy złotych w formie np.:

  • dodatku solidarnościowego, czyli 1400 złotych dla osób, które utraciły pracę w związku z epidemią koronawirusa,
  • wyższego zasiłku dla bezrobotnych,
  • 5000 zł bezzwrotnej pożyczki dla przedsiębiorców,
  • 500 plus na wakacje dla dzieci w formie bonów turystycznych,
  • świadczenie postojowe i inne dodatki zawarte w tarczy antykryzysowej,

Czy skutki największego deficytu budżetowego w historii odczujemy na własnej skórze? Jak załatamy dziurę budżetową w wysokości 109,3 mld złotych?

Sprawdź też: Dodatek solidarnościowy. Za kilka dni upływa termin składania wniosków do ZUS

Co to jest deficyt budżetowy?

Najprościej ujmując – deficyt budżetowy to sytuacja, w której wydatki państwa są wyższe od jego dochodów. Ustala się go, biorąc pod uwagę konkretny rok fiskalny (najczęściej rok kalendarzowy). Jakie podstawowe rodzaje deficytu możemy wyróżnić?

  • rzeczywisty – to różnica między wpływami a wydatkami budżetu
  • strukturalny – hipotetyczna wartość określająca różnicę między wpływami i wydatkami na podstawie potencjału gospodarki

Deficyt budżetowy w latach 2017-2020

Deficyt budżetowy w ostatnich latach był na stosunkowo niskim poziomie. Obecne pogłębienie dziury budżetowej jest wynikiem świadczeń socjalnych i programów ochronnych działających w ramach tarczy antykryzysowej.

Deficyt budżetowy – kto za to zapłaci?

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że walka z dziurą budżetową często odbija się na życiu każdego z nas. Bardzo popularnym sposobem na łagodzenie skutków deficytu budżetowego są nowe lub wyższe podatki. Często stosowanym mechanizmem jest także galopująca inflacja. To może oznaczać wzrost cen produktów na wszystkich półkach sklepowych.

Aktualizacia:

Po wyborach 15 października 2023 roku doszło do zmiany rządu, który przygotował projekt budżetu na 2024 rok. Minister finansów Andrzej Domański zapowiedział, że deficyt wyniesie 184 mld zło. Nowy budżet zakładał wzrost PKB o 3% i inflację CPI na poziomie 6,6%.

Oceń artykuł
4/5 (4)