Reklama

Centralny Port Komunikacyjny stworzy setki tysięcy miejsc pracy?

Centralny Port Komunikacyjny to projekt na ogromną skalę, który ma kosztować około 148 miliardów złotych. Czy taki wydatek ma szansę się zwrócić? Według raportu opublikowanego przez firmę Kearney – CPK do 2040 roku stworzy nawet 290 tysięcy nowych miejsc pracy. 

CPK - setki miejsc pracy - przykładowe zdjęcie lotniska
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_51922471_biznes-ludzie-travel-airport-terminal-wyjazdu-concept.html

[News archiwalny]

Centralny Port Lotniczy ma być ogromnym przedsięwzięciem, które będzie miało wpływ na całą gospodarkę naszego kraju. Wielki węzeł komunikacyjny położony w okolicy Grodziska Mazowieckiego ma obsługiwać nawet 45 milionów pasażerów rocznie. Według pomysłodawców projektu, inwestycja ma napędzać polski rynek pracy i generować miliardy złotych przychodu do Skarbu Państwa. Setki tysięcy miejsc pracy na przestrzeni 20 następnych lat ma niwelować negatywne skutki bezrobocia i napędzać rozwój całego regionu. Czym dokładnie jest CPK i ile miejsc pracy stworzy w pierwszych latach funkcjonowania? Czy naprawdę portale z ogłoszeniami zostaną zalane przez nowe oferty pracy?

Centralny Port Komunikacyjny – co to jest?

Centralny Port Komunikacyjny ma być jednym z największych w Europie kompleksów komunikacyjnych. Centrum przesiadkowe położone między Łodzią a Warszawą ma zintegrować transport lotniczy, kolejowy i drogowy w całym regionie. Oprócz lotniska, na terenie obiektu ma powstać Airport City, które będzie stanowiło jedno z największych w Polsce centrów biurowo-konferencyjnych. 

Centralny Port Lotniczy – nowe miejsca pracy

Według raportu firmy Kearney, Centralny Port Lotniczy już w 2028 roku ma zapewnić około 200 tysięcy miejsc pracy. To stanowiska związane z komponentem lotniskowym, obsługą połączeń kolejowych, gastronomią i budownictwem. Według prognozy na następne 12 lat funkcjonowania, inwestycja CPK ma zapewnić od 240 do 290 tysięcy nowych wakatów dla pracowników z całej Polski.

Aktualizacja: Po wyborach parlamentarnych, które miały miejsce 15 października 2023 roku nastąpiła zmiana władzy. Obecny rząd skłania się w stronę rezygnacji z budowy CPK. Po kilku miesiącach rządów koalicji nie podjęto jeszcze ostatecznej decyzji w tym zakresie.

Oceń artykuł
2.5/5 (4)