Reklama

SWIFT – co to jest „ekonomiczna bomba atomowa”? Jak działa?

SWIFT, czyli ogólnoświatowy system transakcji bankowych to jedna z poważniejszych sankcji, które można nałożyć na Rosję. Kto w Europie sprzeciwia się takiemu rozwiązaniu? Co odcięcie od SWIFT oznacza dla Rosji?

SWIFT do obsługi bankomatu

W rozmowach o sankcjach dla Rosji od pewnego czasu pojawia się termin SWIFT. Zdaniem większości ekspertów, odłączenie Rosji od tego ogólnoświatowego systemu bankowego to właściwie „ekonomiczna bomba” atomowa. Wprowadzenie takiej sankcji nie tylko osłabiłoby gospodarkę agresora. Ewentualne efekty odczuje niemal każde państwo na świecie. Co to jest SWIFT i dlaczego niektóre państwa odmawiają nałożenia takich sankcji na Rosję? Co dla Putina oznacza odcięcie od sieci SWIFT? Tego dowiesz się z naszego artykułu:

  • SWIFT to system obsługujący płatności między bankami, który nie ma żadnej sensownej alternatywy.
  • Odcięcie Rosji od SWIFT sprawi, że zachodnie kraje nie będą mogły swobodnie kupować rosyjskich surowców.
  • SWIFT dla Rosji to pakiet sankcji, który może całkowicie załamać rosyjską gospodarkę, ale też wprowadzić chaos na światowych rynkach.

SWIFT – co to jest?

SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) to system bankowy, który powstał w 1973 roku i skupia wokół siebie grubo ponad 10 tysięcy instytucji finansowych z całego świata. Wykorzystuje się go do przesyłania zleceń płatniczych i przekazywania zaszyfrowanych, bezpiecznych informacji.

Obecnie ciężko mówić o sensownej alternatywie dla tego systemu, dlatego odcięcie Rosji od SWIFT to zesłanie jej na pewnego rodzaju banicję.

Sankcje dla Rosji – SWIFT może wprowadzić chaos

Gdyby Rosja faktycznie została odcięta od systemu SWIFT, to instytucje z Zachodu właściwie nie mogłyby transferować środków, dokonywać zakupów i sprowadzać surowców z Rosji. Taki zabieg może niemalże zablokować rosyjski eksport ropy naftowej i gazu, a także innych cennych surowców naturalnych.

Odcięcie Rosji od SWIFT to ruch, do którego podchodzi się bardzo ostrożnie. Przypuszcza się, że taki zabieg mógłby (w różnym stopniu) osłabić niemalże każdą zachodnią gospodarkę.

Kto jest przeciwny wykorzystaniu SWIFT przeciwko Rosji?

Najwięcej instytucji korzystających z systemu SWIFT należy do USA i Niemiec. Nic dziwnego, że Niemcy przodują w blokowaniu wprowadzenia „ekonomicznej bomby atomowej” do pakietu sankcji nakładanych przez NATO. Zdanie Niemieckich urzędników państwowych popiera też kilka innych państw europejskich (np. Włochy). Do wprowadzenia takich sankcji nie pali się także najsilniejszy sojusznik NATO, czyli USA.

Dlaczego odcięcie od SWIFT może zaboleć Europę?

W kontekście sankcji dla Rosji SWIFT gra szczególną rolę. Wystarczy wspomnieć, że rosyjski eksport do innych państw warty jest grubo ponad 500 miliardów dolarów. Niemal połowa całego tego eksportu trafia do Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii.

Odcięcie Rosji od SWIFT to zasadniczo strata towarów eksportowych o wartości 200-300 miliardów dolarów. Taki zabieg uderzy w UE i może całkowicie załamać rosyjską gospodarkę.

Oceń artykuł
1/5 (1)