Reklama

Zwrot podatku dla poszkodowanych przez COVID-19. Ile można dostać?

To nie tajemnica, że setki firm ucierpiało w związku z pandemią COVID-19. Zwrot podatku może być ostatnią deską ratunku, zwłaszcza że maksymalna kwota straty to nawet kilka milionów złotych. Jak postarać się o zwrot podatku dla poszkodowanych przez COVID-19?

COVID-19 zwrot podatku

Twoja firma ucierpiała w związku z COVID-19? Zwrot podatku to sposób na poprawę płynności finansowej i utrzymania się w okresie kruchej stabilizacji. Obecne dane mówią o zatrzymaniu wzrostu bezrobocia i niewielkim odsetku pracodawców planujących przeprowadzanie zwolnień. Mimo to wiele przedsiębiorstw może otrzymać kolejny cios, w postaci odebrania wsparcia z tarcz antykryzysowych. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad tym, czy nie warto postarać się o obniżony podatek dochodowy w związku ze stratami wywołanymi COVID-19. Jaką ulgę można dostać? Kto zakwalifikuje się do dodatkowego zwrotu podatku?

Szukasz pracy? Praca w Lublinie czeka na GoWork.pl

COVID-19 – zwrot podatku dla firm

O zwrot podatku dla poszkodowanych przez COVID-19 będą mogli ubiegać się przedsiębiorcy, których ubiegłoroczne przychody były co najmniej o 50% niższe, niż w 2019 roku. Podatkową ulgę mogą zastosować wszyscy właściciele firm. Zarówno ci, którzy rozliczają się za pomocą PIT-u, jak i przedsiębiorstwa wypełniające CIT. Ustawa o tarczy antykryzysowej wprowadziła limit strat na poziomie 5 milionów złotych.

Zwrot podatku dla poszkodowanych przez COVID-19

Jak wylicza się ulgę od strat spowodowanych przez COVID-19? Zwrot podatku w dużej mierze zależy od stopy opodatkowania. Przedsiębiorca, który rozlicza się metodą liniową (19%) i wyznaczy straty np. rzędu 10 tysięcy złotych, może ubiegać się o 1900 złotych zwrotu podatku. Po odliczeniu maksymalnej kwoty strat, czyli aż 5 milionów złotych, można otrzymać nawet 950 tysięcy złotych przy stosowaniu podatku liniowego.

Oceń artykuł
3.7/5 (3)