Reklama

Wirtualne biuro – co to jest? Czy to legalne?

Wirtualne biuro to świetne wyjście dla osób pragnących założyć własną firmę. Wynajmowanie powierzchni biurowej np. w Warszawie to wydatek, na który większość młodych przedsiębiorców nie może sobie pozwolić. Co to jest wirtualne biuro i czy wirtualny adres firmy jest legalny?

Laptop na biurku w biurze, wyłączony ekran
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_119270967_laptop-z-otwart%C4%85-pokryw%C4%85-na-stole-w-obszarze-roboczym-biura.html

Wirtualne biuro jest jednym z najlepszych sposobów na ograniczenie wydatków związanych z otworzeniem własnej firmy. To rozwiązanie zwłaszcza dla osób, które otworzyły jednoosobową działalność gospodarczą, a wszystkie swoje obowiązki mogą wykonywać zdalnie. W tym przypadku otwieranie fizycznego biura to generowanie niepotrzebnych kosztów, które można przeznaczyć na rozwój. Wirtualne biuro jest świetną alternatywą dla rejestrowania firmy we własnym domu lub wydawania tysięcy złotych na wynajem lokalu. Jak to działa? Dzięki wykupieniu abonamentu na wirtualny adres młody przedsiębiorca może zarejestrować działalność w prestiżowej lokalizacji za kilkadziesiąt / kilkaset złotych miesięcznie. Resztą zajmą się pracownicy wirtualnego biura, którzy poinformują właściciela o przychodzącej korespondencji, a nawet zajmą się przekazywaniem jej do jego mieszkania.

Wirtualne biuro – ile kosztuje?

Założenie wirtualnego biura jest stosunkowo proste. Wystarczy poszukać firm zajmujących się udostępnianiem wirtualnych adresów. Ich ceny zaczynają się od 30 złotych netto miesięcznie przy płatności za cały rok. Dzięki takiej usłudze możesz zarejestrować swoje przedsiębiorstwo w CEIDG i skorzystać z obsługi osób zajmujących się korespondencją trafiającą na wirtualny adres firmy. Najbardziej rozbudowane pakiety oferują nie tylko adres i obsługę korespondencji, ale też skanowanie dokumentów, obsługę telefoniczną, przekazywanie listów na adres właściciela firmy, a nawet udostępnianie sal konferencyjnych. 

Niewątpliwym atutem posiadania wirtualnego adresu jest pozytywny wpływ na prestiż przedsiębiorstwa. Nie ważne, czy młody właściciel firmy wykonuje swoją pracę z własnej sypialni w małej miejscowości. Wirtualne biuro w Warszawie, Krakowie lub Poznaniu sprawi, że klienci będą podchodzić do oferty z większym zaufaniem. 

Kto korzysta z biura wirtualnego?

Wirtualne biura to najlepsze rozwiązanie dla młodych przedsiębiorców wykonujących pracę zdalną. Nie każdy freelancer posiada własne mieszkanie, a rejestracja adresu firmy w wynajmowanym lokum wiąże się z koniecznością uzyskania zgody od właściciela. Kto najczęściej decyduje się na taki zabieg? Praca z domu pod wirtualnym adresem jest domeną wielu:

  • freelancerów,
  • copywriterów,
  • grafików,
  • właścicieli stron internetowych,
  • innych osób wykonujących pracę zdalną, 

Sprawdź też: Freelancer – kto to jest i jak nim zostać?

Czy wirtualne biuro jest legalne?

Jeszcze kilka lat temu kwestionowano legalność prowadzenia firmy wykorzystującej wirtualny adres. Warto wiedzieć, że korzystanie z wirtualnego biura jest legalne. Najlepsze potwierdzenie stanowi decyzja Najwyższego Sądu Administracyjnego z 2014 roku, który określił, że:

(…) w obecnych realiach obrotu gospodarczego, przy uwzględnieniu współczesnych technologii, czynności zarządcze i działalność gospodarcza są i mogą być prowadzone w dowolnym miejscu, także przy wykorzystaniu tzw. biur wirtualnych czy biur coworking…

Wirtualne biuro to rozwiązanie, które ma wiele zalet. Generuje oszczędności, pozwala na pracę często w prestiżowej okolicy. Osoby prowadzące swoje interesy w wirtualnym biurze mają dostęp do różnego rodzaju udogodnień, których nie muszą sami organizować we własnym zakresie. Jest to elastyczne i legalne rozwiązanie. 

Oceń artykuł
4/5 (3)