Reklama

Statystyki wypadków przy pracy w 2020 roku. Praca z domu znacznie bezpieczniejsza?

Czy mniej wypadków w pracy podczas pandemii oznacza, że praca z domu jest bezpieczniejsza? GUS przedstawił raport o wypadkach przy pracy w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Wynika z niego, że prawie 200 tysięcy pracowników uległo wypadkowi podczas wykonywania obowiązków służbowych. Czy praca zdalna jest bezpieczna?

Mężczyzna leżący na chodniku, pracownik biegnie w jego keirunku
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_107091806_martwa-ofiara-podczas-rob%C3%B3t-drogowych-niezgodno%C5%9B%C4%87-z-koncepcj%C4%85-przepis%C3%B3w-bhp.html

[News archiwalny]

Wypadek przy pracy to zdarzenie, którego wszyscy chcemy uniknąć. Niesie poważne konsekwencje zdrowotne, jak i konsekwencje dla pracodawcy. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się statystykom dotyczącym wypadków przy pracy w 2020 roku.

Kolejny raz możemy przyjrzeć się danym prezentowanym przez GUS. Statystyki wypadków przy pracy 2020 to raport, który wskazuje, ilu pracowników uległo wypadkowi podczas wykonywania obowiązków zawodowych. Przypomnijmy, że wypadek przy pracy to nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć. To najczęściej czynności wykonywane z polecenia lub na rzecz pracodawcy. Jak się okazuje, praca w czasie pandemii wiązała się ze znacznie mniejszą liczbą wypadków niż w 2019 roku. Czy to efekt pracy zdalnej? W jakich branżach ucierpiało najwięcej osób? Sprawdź!

Szukasz nowego zatrudnienia? Praca w Szczecinie jest na wyciągnięcie ręki!

GUS – statystyki wypadków przy pracy 

W ciągu ostatnich miesięcy pracę wykonywało około 17,3 miliona Polaków. Aż 200 tysięcy z nich uległo wypadkowi w pracy, a niemal 73% cierpiących stanowią mężczyźni – wynika z raportu GUS. Statystyki wypadków przy pracy 2020 rzuciły światło na pracę wykonywaną w nowych realiach. Z badań wynika, że najbardziej narażeni na urazy byli pracownicy w wieku od 30. do 34. roku życia (aż 16,6% całości). Za najniebezpieczniejszą branżę można uznać przetwórstwo przemysłowe. W tej grupie zawodowej odnotowano aż 34,7% wszystkich wypadków przy pracy. 

Mimo że liczby są imponujące, to w kontekście wypadków przy pracy – 2020 rok można uznać za mniej niebezpieczny. Czy przyczyniła się do tego praca zdalna?

Mniej wypadków w pracy podczas pandemii

Można przypuszczać, że do końca roku nastąpi nawet 30% mniej wypadków przy pracy. Jeżeli przyjrzymy się danym z raportu Głównego Urzędu Statystycznego – w okresie od stycznia do września 2020 roku odnotowano 40,1 tys. wypadków przy pracy. To aż o 24,1% mniej niż w analogicznym okresie 2019 roku! Dlaczego tak się stało? 

Mniej wypadków w pracy to zapewne efekt wysyłania pracowników na pracę zdalną. Wiele mieszkań nie jest zabezpieczonych tak dobrze, jak biura, które muszą spełniać wszelkie wymogi zakładowego regulaminu BHP. Jednak wydaje się, że podczas pracy z domu nie jesteśmy nastawieni na tak duże ryzyko, a część pracowników ulegających wypadkowi nie zgłasza tego pracodawcom.

Oceń artykuł
5/5 (1)