Reklama

Czy z pozytywnym wynikiem testu na COVID-19 można pracować?

Według obiegowej opinii pozytywny wynik testu COVID-19 jest tożsamy z koniecznością otrzymania zasiłku chorobowego i niezdolnością do pracy. W praktyce wiele osób przechodzi chorobę bezobjawowo i teoretycznie może wykonywać swoje obowiązki. Czy w takim przypadku dodatni wynik testu na koronawirusa oznacza, że możemy pracować zdalnie mimo choroby?

Praca z pozytywnym winkiem testu na covid - kobieta w maseczce
Źródło zdjęcia: https://pl.123rf.com/photo_125448455_z%C5%82a-ekologia-i-brudne-powietrze-kobieta-z-rudymi-w%C5%82osami-i-mask%C4%85-chroni%C4%85c%C4%85-przed-infekcjami-i.html

Teoretycznie dodatni wynik testu na koronawirusa oznacza, że jesteśmy niezdolni do wykonywania pracy w związku z chorobą. Wiele osób zastanawia się jednak, czy jeśli pozostaną w domu, wciąż mogą wykonywać pracę. Środki zapobiegawcze, takie jak izolacja czy kwarantanna, powinny zapewniać bezpieczeństwo innym pracownikom, a pozytywny wynik testu na COVID-19 nie oznacza, że odczuwamy objawy choroby. W rozwianiu wątpliwości nie pomogła odpowiedź pracownika ZUS z 2020 roku, który zapytany o osobę zatrudnioną z pozytywnym wynikiem testu stwierdził, że nie istnieje możliwość zrezygnowania z zasiłku chorobowego. Jak jest naprawdę? Czy musimy przerwać pracę nawet gdy efektywność pracy zdalnej w związku z chorobą nie została obniżona? 

Szukasz nowej pracy? Sprawdź oferty pracy na GoWork.pl

Pozytywny wynik testu COVID – co z pracą zdalną?

Pozytywny wynik testu na koronawirusa a praca to często poruszany temat w czasach pandemii. W związku z istniejącymi wątpliwościami Zakład Ubezpieczeń Społecznych wystosował wówczas oficjalny komunikat. Jak doniósł portal Money.pl, rzecznik prasowy ZUS stwierdził, że zakład nie ingeruje w ustalenia między pracownikiem a pracodawcą:

Okres, w którym pracownik podlega obowiązkowi kwarantanny, nie jest tożsamy z niezdolnością do pracy z powodu choroby. Kwarantanna oznacza bowiem odosobnienie osoby zdrowej, u której nie stwierdzono zakażenia chorobą zakaźną, która była narażona na takie zakażenie – wytłumaczył Paweł Żebrowski i dodał, że w przypadku, gdy pracownik w związku z odbywaniem kwarantanny nie wystąpi o zasiłek chorobowy, oraz w uzgodnieniu ze swoim pracodawcą będzie wykonywał pracę zdalną, prawo do zasiłku chorobowego nie będzie mu przysługiwało.

Co, jeśli pracownik przebywał na pracy zdalnej i otrzymał pozytywny wynik testu na koronawirusa? Wtedy nie był poddawany kwarantannie a obowiązkowej izolacji, na którą musiały udać się wszystkie osoby zakażone. ZUS rozwiewał wątpliwości również w tym przypadku:

Nawet jeśli ktoś ma wynik pozytywny i jest chory, może pracować, jeśli oczywiście nie wychodzi w domu i nie kontaktuje się z innymi. To kwestia uzgodnień między pracodawcą a pracownikiem. Jeśli pracownik jest zdolny do wykonywania zadań zleconych przez pracodawcę, tj. umawiają się na tryb pracy zdalnej, przy tym pracownik nie występuje o wypłatę świadczeń z tytułu niezdolności do pracy to nie ma przeciwwskazań do takiego rozwiązania – podkreślił  Sebastian Szczurek, rzecznik prasowy opolskiego oddziału ZUS.

Pozytywny wynik testu na COVID – co dalej?

Załóżmy, że osoba zatrudniona otrzymała pozytywny wynik testu na COVID. Co robić w takiej sytuacji? Radca prawny Andrzej Radzisław z kancelarii Goźlińska Petryk i Wspólnicy w rozmowie z Money zalecał, aby bez względu na to, czy jesteśmy poddani kwarantannie czy izolacji, zgłosić roszczenie o przyznanie zasiłku chorobowego. Warto wiedzieć, że ustawa o świadczeniu opieki zdrowotnej nakazuje traktować osoby zakażone tak samo, jak zdrowych pracowników poddanych kwarantannie. To znaczy, że bez względu na to, czy pracownik jest zakażony, czy nie – przysługiwało mu wynagrodzenie i zasiłek chorobowy. 

W związku z automatyzacją działań – ZUS dostarczał pracodawcy informację o zakażeniu samodzielnie. To znaczy, że jedynym obowiązkiem pracownika było poinformowanie przełożonego o przyczynie nieobecności w pracy – bez konieczności ubiegania się o wystawienie zwolnienia lekarskiego.

Aktualizacja 2024

1 lipca 2023 roku zniesiono stan epidemii, co nie oznacza, że wirus przestał istnieć. Ludzie wciąż chorują, lecz nie obowiązuje już kwarantanna ani stan izolacji. W razie zachorowania lepiej jednak pozostać w domu przynajmniej na 5 dni, by nie zarazić innych osób. Podczas wychodzenia z domu wskazane jest noszenie maseczek ochronnych. W razie choroby lepiej jednak powstrzymać się od pracy i wziąć zwolnienie lekarskie.

Oceń artykuł
5/5 (2)