Reklama

Jak zareagować na pobicie w pracy? Co grozi sprawcy?

Gdzie zgłosić pobicie w pracy? Czy możesz żądać zwolnienia dyscyplinarnego sprawcy? Czy pobicie w miejscu pracy poza godzinami podlega karze pozbawienia wolności? Przygotowaliśmy dla ciebie zbiór najważniejszych informacji.

pobicie w pracy

Pobicie w pracy, jak i w każdym innym miejscu, jest poważnym przestępstwem. Kara jest tutaj rzeczą naturalną i również nie ulega wątpliwości, że osoba poszkodowana może mieć w związku z nim pewne roszczenia. W miejscu pracy często dochodzi do konfliktów. Jest to szczególna przestrzeń, w której może pojawić się tysiące powodów do sprzeczek lub braku sympatii. Mowa na przykład o różnicach w wynagrodzeniu na tym samym stanowisku, nadmiarze obowiązków czy ostracyzmie lub mobbingu w pracy z powodu różnych odmienności.

Pobicie w pracy – Kodeks karny

Zgodnie z artykułem 158 § 1 i § 2 Kodeksu karnego osoba, która bierze udział w bójce lub pobiciu i naraża drugiego człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia, lub skutków określonych w artykule 156 § 1, lub w artykule 157 § 1, podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech. Jeśli jednak następstwem bójki lub pobicia w pracy jest ciężki uszczerbek na zdrowiu, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od sześciu miesięcy do ośmiu lat.

Wyżej wspomniany artykuł 156 §1 Kodeksu karnego wyjaśnia, że jeśli ktoś powoduje ciężki uszczerbek na zdrowiu typu:

  • pozbawienia wzroku, słuchu, mowy, zdolności płodzenia,
  • innego ciężkiego kalectwa, ciężkiej choroby nieuleczalnej lub długotrwałej, choroby realnie,
  • zagrażającej życiu, trwającej choroby psychicznej, całkowitej albo znacznej trwałej niezdolności do pracy w zawodzie lub trwałego zeszpecenia, lub zniekształcenia ciała,

podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż trzy lata. Z kolei w artykule 157 § 1 i § 2 czytamy, że jeśli ktoś spowoduje naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia inny niż określony w artykule 156 Kodeksu karnego, podlega karze pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat. Jeśli jednak sprawca spowoduje naruszenie narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwający dłużej niż siedem dni, podlega karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do dwóch lat.

Gdzie zgłosić pobicie w pracy?

Osoba pobita w miejscu pracy może dążyć do ukarania sprawcy na podstawie przepisów Kodeksu karnego. Pobicie w pracy może zgłosić na policję lub prokuraturę. Sytuacje opisane w artykule 158 § 1–3 oraz artykule 159 Kodeksu karnego są przestępstwami publicznoskargowymi, ściganymi z urzędu pracy.

Poszkodowany powinien również zgłosić pobicie w miejscu pracy do swojego pracodawcy. Wtedy zadaniem i jednocześnie obowiązkiem przełożonego jest ukaranie sprawcy naganą w świadectwie pracy, upomnieniem, karą finansową lub zwolnieniem dyscyplinarnym. To ostatnie jest najbardziej prawdopodobne. Dlaczego?

Pobicie w pracy – zwolnienie dyscyplinarne

Pobicie w miejscu pracy to zdecydowanie jeden z powodów do zwolnienia dyscyplinarnego (jest to rozwiązanie umowy o pracę w trybie natychmiastowym z winy pracownika) zgodnie z artykułem 52. Kodeksu pracy. Według wyroku Sądu Najwyższego z dnia 13 lutego 1997 roku sygn. akt. IPKN 73/96 naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych w takim wypadku polega na zakłóceniu porządku i spokoju w zakładzie pracy.

Zwolnienie dyscyplinarne sprawcy, który dopuścił się pobicia w pracy, jest również uzasadnione artykułem 100 § 2 pkt 6 Kodeksu pracy o zasadach współżycia społecznego w miejscu pracy. Stosowanie przemocy fizycznej i psychicznej na pracownikach narusza ten przepis i jednocześnie jest przesłanką do natychmiastowego wypowiedzenia umowy.

Pobicie po godzinach lub poza miejscem pracy

Jeśli pracownik pobije drugiego pracownika poza godzinami i miejscem pracy, podlega karze pozbawienia wolności na podstawie przepisów Kodeksu karnego. To samy dotyczy pobicia w godzinach pracy, ale poza terenem zakładu. Poszkodowany może wtedy żądać od pracodawcy ukarania sprawcy.

Oceń artykuł
3.8/5 (5)